1399/07/01

طرح راکتور پیشران حرارتی هسته‌ای برای تأمین انرژی مأموریت‌های سرنشین‌دار مریخی

شرکت آمریکایی GA-EMS (سرواژه General Atomics Electromagnetic Systems) طرحی مفهومی از یک راکتور پیشران حرارتی هسته‌ای (NTP) را برای تأمین مقرون‌به‌صرفه انرژی مأموریت‌های فضانوردان آینده به مریخ ارائه داده است. ضمن ارائه ویژگی‌های جدید، به موارد مشاهده‌شده در طرح‌های قدیمی، مانند خوردگی عناصر سوخت، می‌پردازد...
طرح راکتور پیشران حرارتی هسته‌ای برای تأمین انرژی مأموریت‌های سرنشین‌دار مریخی

شرکت آمریکایی GA-EMS (سرواژه General Atomics Electromagnetic Systems) طرحی مفهومی از یک راکتور پیشران حرارتی هسته‌ای (NTP) را برای تأمین مقرون‌به‌صرفه انرژی مأموریت‌های فضانوردان آینده به مریخ ارائه داده است. این طرح که در راستای برنامه‌های مطالعاتی ناسا و با بودجه این سازمان تهیه شده، ضمن ارائه ویژگی‌های جدید، به موارد مشاهده‌شده در طرح‌های قدیمی، مانند خوردگی عناصر سوخت، می‌پردازد و با استفاده از اورانیوم با غنی‌‌سازی کم و درجه خلوص بالا (HALEU) به‌جای اورانیوم با غنی‌سازی بالا (HEU) به یک هسته فشرده دست پیدا می‌کند.

طرح راکتور پیشران حرارتی هسته‌ای برای تأمین انرژی مأموریت‌های سرنشین‌دار مریخی

پیشران‌های هسته‌ای همان‌طور که از نامشان پیداست از سوخت‌های هسته‌ای غنی‌شده استفاده می‌کنند. هر چند هزینه ساخت یک پیشرانه اتمی نسبت به پیشرانه‌هایی با سوخت‌های فسیلی بسیار بیشتر است، هزینه‌ آن در بلندمدت به مراتب کمتر و به‌صرفه‌تر خواهد بود. ناسا توسعه راکتورهای هسته‌ای را راهی برای تولید انرژی در مریخ می‌داند و از‌این‌رو به‌دنبال ساخت چنین راکتورهایی برای مأموریت‌های آینده سرنشین‌دار به سیاره سرخ است.

از آخرین راکتور‌های آزمایش‌شده توسط ناسا می‌توان به اسنپ (SNAP) اشاره کرد که در دهه ۱۹۶۰ آزمایش شد. مولد گرما-الکتریکی ایزوتوپی این سامانه نیروی ده‌ها کاوشگرفضایی ازجمله مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) را تأمین نمود. این مولد گونه‌ای باتری اتمی است که گرمای به ‌دست‌آمده از شکافت هسته‌ای را به جریان برق تبدیل می‌کند.

 

espash ، tabnak ، spacedaily

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آمریکا راکتورهای هسته‌ای برای تولید برق در ماه و مریخ توسعه می‌دهد

1399/05/06
آمریکا قصد دارد راکتورهای هسته‌ای کوچکی برای ماه و مریخ بسازد که با تولید برق به پروژه‌های اکتشافی انسان در فضا کمک کنند و موجب شوند فضانوردان مدت طولانی‌تری در شرایط نامساعد فضایی بمانند....

پربازدیدکننده ترین خبر

پخش فصل دوم سریال فضایی مندلورین به‌زودی آغاز می‌شود+تریلر

پخش فصل دوم سریال مندلورین (The Mandalorian) که اسپین آف جدیدی از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان محسوب می‌شود و در سبک وسترن فضایی ساخته شده، از ۳۰اکتبر (۹آبان) آغاز می‌شود. وسترن فضایی از مضامین و مفهوم وسترن در داستان‌های علمی-تخیلی استفاده می‌کند. فصل اول این سریال مورد اقبال وسیع مخاطبان قرار گرفت، به‌طوری‌که امتیاز ۸.۷ از ۱۰ را با رأی حدود ۲۰۰ هزار بیننده در سایت IMDB کسب کرد. ماجرای این سریال جذاب در دنیای خیالی جنگ ستارگان می‌باشد و درباره‌ یک تفنگدار تنهاست که درد و رنج‌های زیادی کشیده است. این شخصیت در یک کهکشان دورافتاده سرگردان می‌باشد و سعی دارد تا به هدف خود برسد.