1399/07/01

دستیابی ناسا به شواهدی محکم از وجود یخ تازه در قمر زحل

محققان ناسا با تحلیل داده‌‌های دریافتی از فضاپیمای کاسینی (Cassini) به شواهد بسیار محکمی از وجود یخ تازه در قمر انسلادوس (Enceladus) زحل دست یافته‌اند. مجموعه داده‌های جمع‌آوری‌شده با بررسی دقیق و از طریق اسکن تصاویر با طول موج‌های متغیر و همچنین نور مرئی و مادون قرمز مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
دستیابی ناسا به شواهدی محکم از وجود یخ تازه در قمر زحل

محققان ناسا با تحلیل داده‌‌های دریافتی از فضاپیمای کاسینی (Cassini) به شواهد بسیار محکمی از وجود یخ تازه در قمر انسلادوس (Enceladus) زحل دست یافته‌اند. مجموعه داده‌های جمع‌آوری‌شده با بررسی دقیق و از طریق اسکن تصاویر با طول موج‌های متغیر و همچنین نور مرئی و مادون قرمز مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

در سال ۲۰۱۷ فضاپیمای کاسینی در جو زحل ذوب شد؛ اما قبل از اینکه فضاپیما نابود شود، طی ۱۳ سالی که در مدار زحل در حرکت بود، عکس‌های بسیاری از قمر انسلادوس به‌ثبت رساند. اکنون دانشمندان ناسا با بررسی و کاوش در تصاویر مذکور متوجه وجود یخ تازه در نیمکره شمالی انسلادوس شده‌اند.

گابریل توبی (Gabriel Tobie)، از دانشمندان مأموریت کاسینی و استاد دانشگاه نانت (University of Nantes) فرانسه، می‌گوید: «بررسی‌های انجام‌شده با امواج مادون قرمز نشان می‌دهد که سطح قطب جنوب این قمر نیز جوان است. البته این موضوع عجیب نیست، زیرا پیش از این نیز در مورد آن خبرهایی منتشر شده بود و نسبت به چنین وضعیتی اطلاع داشتیم.» وی ادامه می‌دهد: «منطقه بزرگ جوانی در نیمکره شمالی انسلادوس نیز در آینده نه چندان دور مورد بررسی‌های‌ زمین‌شناسی قرار می‌گیرد.»

انسلادوس ششمین قمر زحل می‌باشد که خصوصیات آن تاکنون برای دانشمندان بسیار رمزآلود بوده‌ است. آن‌ها سال‌هاست که در تلاش برای کشف نشانه‌های حیات و بررسی وجود آب و یخ در این قمر هستند. در سال ۲۰۰۵ دانشمندان برای نخستین بار متوجه شدند که ظاهراً زیر سطح انسلادوس پوسته ضخیمی از یخ پنهان شده است. اوایل سال جاری میلادی هم گمانه‌زنی‌هایی در مورد وجود یخ زیر سطح این قمر مطرح شد.

اکنون تحقیقات جدید ناسا، بر این گمانه‌زنی‌ها صحه گذاشته و وجود یخ در انسلادوس را تأیید می‌کند. به گفته بسیاری از دانشمندان یکی از امیدوارکننده‌ترین مکان‌ها برای جستجوی زندگی در منظومه شمسی، انسلادوس خواهد بود.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA | University of Nantes
افراد | Gabriel Tobie

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

طرح ناسا برای ارسال ربات‌های جهنده به قمرهای یخی زحل و مشتری

1399/04/15
آژانس فضایی آمریکا طرحی را اعلام کرده است که بر اساس آن ربات‌هایی که با نیروی بخار کار می‌کنند، به جستجو در قمرهای یخی زحل و مشتری خواهند پرداخت. این ربات‌های کروی کوچک به‌نام اسپارو (SPARROW)...

قمر اروپا شاید بهترین نقطه برای جستجوی حیات فرازمینی باشد

1399/04/14
بنابه‌گفته دانشمندان ناسا الگوسازی‌های جدید حکایت از آن دارد که اقیانوس قمر اروپا (Europa)، یکی از اقمار سیاره مشتری، می‌تواند حیات را در خود جای دهد. محققان آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL)...

طرح یک زیردریایی برای کاوش در آب‌های بزرگ‌ترین قمر سیاره زحل

1399/06/11
دانشمندان از طرح اولیه مأموریتی رونمایی کرده‌اند که طی آن یک زیردریایی به کاوش در آب‌های قمر تایتان یا تیتان (Titan)، یکی از اقمار زحل، خواهد پرداخت. این زیردریایی در صورت تأیید توسط ناسا...

پربازدیدکننده ترین خبر

پخش فصل دوم سریال فضایی مندلورین به‌زودی آغاز می‌شود+تریلر

پخش فصل دوم سریال مندلورین (The Mandalorian) که اسپین آف جدیدی از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان محسوب می‌شود و در سبک وسترن فضایی ساخته شده، از ۳۰اکتبر (۹آبان) آغاز می‌شود. وسترن فضایی از مضامین و مفهوم وسترن در داستان‌های علمی-تخیلی استفاده می‌کند. فصل اول این سریال مورد اقبال وسیع مخاطبان قرار گرفت، به‌طوری‌که امتیاز ۸.۷ از ۱۰ را با رأی حدود ۲۰۰ هزار بیننده در سایت IMDB کسب کرد. ماجرای این سریال جذاب در دنیای خیالی جنگ ستارگان می‌باشد و درباره‌ یک تفنگدار تنهاست که درد و رنج‌های زیادی کشیده است. این شخصیت در یک کهکشان دورافتاده سرگردان می‌باشد و سعی دارد تا به هدف خود برسد.