1399/06/31

چین ماهواره دیگری از سری ماهواره‌های اقیانوس‌شناسی خود را به فضا پرتاب کرد

چین سومین ماهواره از سری دوم ماهواره‌های سنجشی اقیانوس‌شناسی های‌یانگ (Haiyang) را در مدار لئو قرار داد؛ ماهواره‌هایی که هدف اصلی آن‌ها پایش محیط و خصوصیات پویای (دینامیک) اقیانوس‌ها عنوان شده است. طی این مأموریت ماهواره های‌یانگ-۲سی (Haiyang-2C به‌اختصار HY-2C) روز دوشنبه ۲۱سپتامبر (۳۱شهریور) ساعت...
چین ماهواره دیگری از سری ماهواره‌های اقیانوس‌شناسی خود را به فضا پرتاب کرد

چین سومین ماهواره از سری دوم ماهواره‌های سنجشی اقیانوس‌شناسی های‌یانگ (Haiyang) را در مدار لئو قرار داد؛ ماهواره‌هایی که هدف اصلی آن‌ها پایش محیط و خصوصیات پویای (دینامیک) اقیانوس‌ها عنوان شده است. طی این مأموریت ماهواره های‌یانگ-۲سی (Haiyang-2C به‌اختصار HY-2C) روز دوشنبه ۲۱سپتامبر (۳۱شهریور) ساعت ۰۵:۴۰ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی توسط ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴بی (Long March 4B) از پایگاه فضایی جیوکوان (Jiuquan) در شمال‌غرب چین به فضا پرتاب شد. ماهواره‌‌های این منظومه که توسط شرکت علوم و فناوری هوافضای چین (China Aerospace Science and Technology Corporation) ساخته شده‌اند، با هدف شناسایی میدان‌های باد سطح اقیانوس، ارتفاع و همچنین دمای سطح آب در تمام ساعات شبانه‌روز به فضا ارسال می‌شوند. 

ماهواره‌های های‌یانگ-۲ مجهز به حسگرهای مایکروویو و ابزاری متشکل از یک ارتفاع‌سنج (در باندهای Ku و C)، یک دستگاه تفرق‌سنج یا اسکترومتر (scatterometer) و یک تصویرگر مایکروویو هستند. اسکترومتر یک سنجنده حاوی امواج مایکروویو راداری است که کار اندازه‌گیری انعکاس تولیدشده در هنگام اسکن سطح زمین از یک هواپیما یا یک ماهواره را انجام می‌دهد. کاربرد اولیه این سنجنده اندازه‌گیری بادهای موجود در بالای سطح اقیانوس‌هاست. گفتنی است دو ماهواره قبلی های‌یانگ-۲به‌‌ترتیب در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شده‌اند. 

چین ماهواره دیگری از سری ماهواره‌های اقیانوس‌شناسی خود را به فضا پرتاب کرد

نمای ماهواره‌های HY-2

 ماهواره‌های های‌یانگ-۲ توسط آکادمی فناوری‌های فضایی چین (China Academy of Space Technology) اپراتوری می‌شوند و در ارتفاع حدوداً ۹۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارند. ماهواره‌‌‌های های‌یانگ-۱ که سری اول این ماهواره‌ها هستند، نخستین منظومه ماهواره‌ای اقیانوس‌شناسی چین را تشکیل داده‌اند. این منظومه متشکل از ۴ ماهواره است که اولین آن‌ها با نام HY-1A در سال ۲۰۰۲ به فضا پرتاب شد و در سال ۲۰۰۴ به‌دلیل مشکلات فنی از کار افتاد. HY-1B نیز ظاهراً از سال ۲۰۱۸ از کار افتاده است و بنابراین منظومه یادشده اکنون دو ماهواره فعال دارد. چین برنامه دارد دو ماهواره دیگر های‌یانگ-۱ را نیز در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در مدار قرار دهد.

لانگ مارچ-۴بی که از آن با نام چانگ‌ ژنگ-۴بی (Chang Zheng-4B) نیز یاد می‌شود، یک ماهواره‌بر سه مرحله‌ای است که قادر به حمل ۴۲۰۰ کیلوگرم محموبه به مدار لئو می‌باشد. طول کلی این ماهواره‌بر ۴۴.۱ متر بوده و حدود ۲۴۹ تُن وزن دارد. لانگ مارچ-۴بی توسط آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای (Shanghai Academy of Spaceflight Technology به اختصار SAST) ساخته شده و هزینه هر مأموریت آن در سال ۲۰۰۶ مبلغی معادل ۵۰ میلیون دلار اعلام شده است. ماهواره‌بر مذکور اولین بار در سال ۱۹۹۹ به فضا پرتاب شد و با احتساب این عملیات تاکنون ۳۹ مأموریت انجام داده که فقط ۱ مورد آن ناموفق بوده است. این عملیات ۳۴۷اُمین مأموریت ماهواره‌برهای لانگ مارچ محسوب می‌شود.

 

espash ، espash ، wikipedia ، space.skyrocket ، rocketlaunch ، globaltimes

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین چهارمین ماهواره از نخستین منظومه ماهواره‌ای اقیانوس‌شناسی خود را پرتاب کرد

1399/03/22
چین چهارمین ماهواره‌ از نخستین منظومه ماهواره‌ای اقیانوس‌شناسی خود موسوم به های‌یانگ-۱ (Haiyang-1 به‌اختصار HY-1) را به فضا فرستاد. این ماهواره با نام های‌یانگ-۱دی (HY-1D) روز چهارشنبه ۱۰ژوئن...

چین ۹ ماهواره از یک منظومه ماهواره‌ای سنجشی را از دریا به فضا پرتاب کرد+فیلم

1399/06/25
چین سه روز پس از شکست در پرتاب ماهواره‌بر تجاری خود، ۹ ماهواره سنجشی تجاری را از سکویی متحرک در دریای زرد به فضا ارسال کرد. این مأموریت روز سه‌شنبه ۱۵سپتامبر (۲۵شهریور) ساعت ۱:۲۳ به‌وقت...

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک بزرگ روز پنجشنبه از کنار زمین عبور می‌کند

یک سیارک بزرگ با قطری حدود ۴۳ تا ۱۰۰ متر روز پنجشنبه ۲۲اکتبر (۱آبان) از نزدیکی زمین عبور کند. بنابر اعلام آژانس فضایی آمریکا برآورد می‌شود این سیارک موسوم به 2020 TGI با سرعتی معادل ۸.۵۳ مایل بر ثانیه در حال حرکت باشد. 2020 TGI به‌عنوان یک سیارک آپولو طبقه‌بندی شده و مطابق پیش‌بینی‌ها از فاصله بیش از ۷ میلیون مایلی زمین عبور می‌کند.