1399/06/31

اولین هوابند تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال می‌شود

اولین هوابند (Airlock) ساخته‌شده توسط یک شرکت خصوصی به‌زودی توسط حامل فضایی فالکون-۹ (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده می‌شود. این هوابند که بیشاپ (Bishop) نام دارد، توسط شرکت آمریکایی نانورکس (Nanoracks) ساخته شده و به‌وسیله چندین گیره و قلاب به بیرون از ایستگاه...
اولین هوابند تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال می‌شود

اولین هوابند (Airlock) ساخته‌شده توسط یک شرکت خصوصی به‌زودی توسط حامل فضایی فالکون-۹ (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده می‌شود. این هوابند که بیشاپ (Bishop) نام دارد، توسط شرکت آمریکایی نانورکس (Nanoracks) ساخته شده و به‌وسیله چندین گیره و قلاب به بیرون از ایستگاه فضایی متصل خواهد شد. هوابند یا قفل هوا یک دستگاه تنظیم فشار هوا است که امکان عبور شخص یا هر وسیله‌ای را از یک مکان به مکان دیگر که از لحاظ فشار هوا هم سطح نیستند، فراهم می‌آورد.

قرار است محموله‌ها از طریق این هوابند از درون ایستگاه به فضای بیرون انتقال داده شوند. ابتدا محموله (عمدتاً ماهواره) درون بیشاپ قرار می‌گیرد، سپس فضانوردان درب آن را بسته و هوای درون را تخلیه می‌کنند. بعد یک بازوی رباتیک هوابند و ماهواره را از ایستگاه جدا می‌کند. مایک لوئیس (Mike Lewis)، از مدیران ارشد شرکت نانورکس، می‌گوید: «این عملیات مشابه عملیات‌هایی است که در زیردریایی‌ها انجام می‌شود، با این تفاوت که به‌جای دریا در محیط خلاء صورت می‌پذیرد.»

اولین هوابند تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال می‌شود

مکانیزم هوابند بدین شکل است که ابتدا شخص یا شیء به داخل محفظه می‌رود که یک در آن بسته است؛ سپس هر دو در بسته شده و هوابند فشار هوای دو محیط را مساوی و متعادل می‌کند تا شخص یا شیء موردنظر بدون هیچ مشکلی بتواند وارد محیط دوم بشود. همچنین در داروسازی‌ها و سایر محیط‌هایی که باید عاری از هرگونه ذرات معلق باشند از هوابند برای جلوگیری از نفوذ ذرات به داخل اتاق تمیز استفاده می‌شود تا ذرات همراه با افراد وارد اتاق نشوند. 

ایستگاه فضایی بین المللی در حال حاضر سه هوابند دارد که فضانوردان به‌وسیله دو تای آن‌ها می‌توانند از ایستگاه خارج شوند. بیشاپ اواسط نوامبر (اواخر آبان) به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال می‌شود.

 

wikipedia ، digiato

سازمان ها | SpaceX | NanoRacks
افراد | Mike Lewis

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

روسیه مدت زمان سفر فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی را کاهش می‌دهد

1399/05/15
روسیه قصد دارد مدت زمان سفرهای سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی را کاهش دهد. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس آژانس فضایی روسیه موسوم به روسکاسموس (Roscosmos)، برای این منظور...

عملیات ناسا برای پیدا کردن منشاء نشتی هوا در ایستگاه فضایی بین‌المللی

1399/06/01
ناسا اعلام کرده عملیات ویژه‌ای را برای شناسایی منشاء نشتی هوای کوچکی که مدتی است در ایستگاه فضایی بین‌المللی ایجاد شده، آغاز کرده است. این نشتی نخستین بار سال گذشته میلادی شناسایی شد،...

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک بزرگ روز پنجشنبه از کنار زمین عبور می‌کند

یک سیارک بزرگ با قطری حدود ۴۳ تا ۱۰۰ متر روز پنجشنبه ۲۲اکتبر (۱آبان) از نزدیکی زمین عبور کند. بنابر اعلام آژانس فضایی آمریکا برآورد می‌شود این سیارک موسوم به 2020 TGI با سرعتی معادل ۸.۵۳ مایل بر ثانیه در حال حرکت باشد. 2020 TGI به‌عنوان یک سیارک آپولو طبقه‌بندی شده و مطابق پیش‌بینی‌ها از فاصله بیش از ۷ میلیون مایلی زمین عبور می‌کند.