1399/06/30

ناسا شروع فعالیت چرخه خورشیدی جدید را تأیید کرد

ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) آمریکا شروع فعالیت چرخه خورشیدی جدید را تأیید کردند. سال گذشته میلادی اعلام شد که خورشید در چرخه‌ای با کمترین میزان فعالیت قرار دارد و حتی برخی محققان صحبت از عصر یخبندان جدید می‌کردند. اکنون براساس آخرین گزارش‌ها به‌نظر می‌رسد خورشید به‌آرامی وارد چرخه بعدی فعالیت...
ناسا شروع فعالیت چرخه خورشیدی جدید را تأیید کرد

ناسا و اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) آمریکا شروع فعالیت چرخه خورشیدی جدید را تأیید کردند. سال گذشته میلادی اعلام شد که خورشید در چرخه‌ای با کمترین میزان فعالیت قرار دارد و حتی برخی محققان صحبت از عصر یخبندان جدید می‌کردند. اکنون براساس آخرین گزارش‌ها به‌نظر می‌رسد خورشید به‌آرامی وارد چرخه بعدی فعالیت خود می‌شود.

محققان مدت زمانی طولانی است که لکه‌های روی خورشید را به‌دقت مورد بررسی قرار داده‌اند. مشاهدات آن‌ها نشان می‌دهد چند لکه کوچک روی خورشید ایجاد شده که نشانه شروع چرخه فعالیت جدید خورشید است؛ لکه‌هایی که برای ردیابی روند فعالیت چرخه‌های خورشیدی بسیار کارساز هستند.

میزان فعالیت خورشید از طریق بررسی تعداد و اندازه لکه‌های آن محاسبه می‌گردد. لکه‌های تیره روی سطح خورشید معمولاً دمای نسبتاً پایینی دارند، اما با خاصیت مغناطیسی که از خود نشان می‌دهند باعث ایجاد شعله‌های زیادی در خورشید می‌شوند.

چرخه فعالیت خورشیدی اغلب ۱۱ ساله است. سال گذشته میلادی دانشمندان اعلام کردند که به میانه بازه زمانی کاهش فعالیت‌های خورشیدی (solar minimum) رسیده‌ایم. معمولاً در این بازه، لکه‌های روی سطح خورشید کاهش پیدا می‌کنند و شدت گرمای سوزان آن نیز کمتر می‌شود. البته این آرامش قبل از طوفان است و حتی شاید کاهش فعالیت خورشیدی منجر به ایجاد طوفان‌های مغناطیسی شود. اما در اوج فعالیت‌های خورشیدی (solar maximum) لکه‌هایی روی خورشید دیده می‌شود.

طوفان‌های مغناطیسی نیز باعث اختلال فعالیت ماهواره‌ها می‌شوند و حتی می‌توانند تأثیرات مخربی را روی شبکه‌های برق زمینی ایجاد کنند. پیش‌بینی می‌شود چرخه بعدی فعالیت خورشیدی در ژوئیه۲۰۲۵ حداکثر فعالیت را به نمایش بگذارد. دانشمندان معتقدند که این چرخه به‌آرامی آغاز می‌شود ولی بین سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۶ فعالیتش به نقطه اوج خود خواهد رسید.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA | NOAA

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

مشاهده اَبَرشراره خورشیدی از یک کوتوله سرخ

1399/04/22
ستاره‌شناسان رصدخانه ملی نجوم ژاپن (National Astronomical Observatory of Japan) با کمک تلسکوپ سِیمی (Seimei) دانشگاه کیوتو (Kyoto University) تعداد ۱۲ شراره خورشیدی را در ستاره AD Leonis...

ثبت تصاویری بی‌نظیر از سطح خورشید توسط بزرگ‌ترین رصدخانه خورشیدی اروپا

1399/06/17
بزرگ‌ترین رصدخانه خورشیدی در اروپا تصاویری زیبا از سطح خورشید را ثبت کرده که جزئیات پیچیده‌ای از لکه‌های خورشیدی و پلاسما را در سطح این ستاره نمایش می‌دهد. این تصاویر توسط رصدخانه گرگور...

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک بزرگ روز پنجشنبه از کنار زمین عبور می‌کند

یک سیارک بزرگ با قطری حدود ۴۳ تا ۱۰۰ متر روز پنجشنبه ۲۲اکتبر (۱آبان) از نزدیکی زمین عبور کند. بنابر اعلام آژانس فضایی آمریکا برآورد می‌شود این سیارک موسوم به 2020 TGI با سرعتی معادل ۸.۵۳ مایل بر ثانیه در حال حرکت باشد. 2020 TGI به‌عنوان یک سیارک آپولو طبقه‌بندی شده و مطابق پیش‌بینی‌ها از فاصله بیش از ۷ میلیون مایلی زمین عبور می‌کند.