1399/06/27

عدم توجه کافی دولت‌ها به سه موضوع اساسی در صنعت فضا

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی (CSIS) آمریکا در گزارش جدید خود ضمن بررسی سه موضوع اساسی در حوزه فضا، وضعیت قوانین و ضوابط حاکمیتی در جهان را عقب‌تر از رشد فعالیت‌های تجاری و دولتی در این حوزه می‌داند. مطابق این گزارش، مقابله با افزایش زباله‌های فضایی، عملیات‌های اتصال فضاپیماها در مدار و همچنین...
عدم توجه کافی دولت‌ها به سه موضوع اساسی در صنعت فضا

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی (CSIS) آمریکا در گزارش جدید خود ضمن بررسی سه موضوع اساسی در حوزه فضا، وضعیت قوانین و ضوابط حاکمیتی در جهان را عقب‌تر از رشد فعالیت‌های تجاری و دولتی در حوزه فضا می‌داند. مطابق این گزارش، مقابله با افزایش زباله‌های فضایی، عملیات‌های اتصال فضاپیماها در مدار و همچنین الزامات بیمه در صنعت فضا موضوعاتی هستند که می‌بایست از سوی دولت‌ها بیشتر مورد توجه قرار گیرند. به‌گفته کایتلین جانسون (Kaitlyn Johnson)، تحلیلگر این مرکز، بدون مقررات و سیاست‌های ملی مشخص، دستیابی به یک اجماع بین‌المللی و تعریف استانداردهای فنی برای موضوعات اصلی در بحث حاكمیت فضا بعید به‌نظر می‌رسد.

برخی موارد مهم که در گزارش مذکور به آن‌ها اشاره شده، به‌شرح زیر هستند:

- فقدان هنجارها و فرآیندهای بین‌المللی برای مدیریت ترافیک فضایی خطر برخورد‌ها در فضا را افزایش می‌دهد که به ثبات حوزه فضای بیرونی زمین آسیب رسانده و می‌تواند برای شرکت‌ها زیان‌بار باشد.

- از آنجایی که اقدامات بین‌المللی منسجمی برای مقابله با خطر زباله‌های فضایی وجود ندارد، شرکت‌های خصوصی می‌بایست با اتخاذ روش‌های مناسب در طراحی‌ ماهواره‌ها و انجام اقدامات عملیاتی مسئولانه‌، به ثبات حوزه فضای بیرونی زمین کمک کنند.

- ضوابط عملیات‌های اتصال فضاپیماها به‌خوبی مشخص نشده و این موضوع نیازمند تعیین قواعد و استانداردهای فنی است.

- در رابطه با بحث بیمه در صنعت فضا، نوعی عدم تطابق در سطح جهانی مشاهده می‌شود. برخی از کشورها به سطح بالاتری از بیمه نیاز دارند تا استارت‌آپ‌ها را ملزم کنند به‌طور متوسط یک سوم از هزینه توسعه ماهواره را به بیمه اختصاص دهند. به‌علاوه، موج‌های ورود و خروج‌ ارائه‌دهندگان بیمه در صنعت فضا موجب عدم اطمینان در این زمینه برای شرکت‌ها شده است.

منبع: Spacenews
سازمان ها | CSIS
افراد | Kaitlyn Johnson

اقتصاد فضایی | راهبرد | حقوق فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بودجه یک میلیون پوندی انگلستان برای مقابله با مشکل افزایش زباله‌های فضایی

1399/03/12
آژانس فضایی انگلستان (UK Space Agency) اعلام کرد مبلغ یک میلیون پوند را برای مقابله با مسأله افزایش زباله‌های فضایی اختصاص می‌دهد. آژانس مذکور این مبلغ را برای شرکت‌هایی در نظر گرفته که...

رویکرد اخذ هزینه از اپراتورهای ماهواره‌ای به‌جای راهکارهای فنی در مقابله با مشکل زباله‌های فضایی

1399/05/16
محققان دانشگاه کلرادو بولدر (University of Colorado Boulder) آمریکا طی مطالعه جدیدی اعلام کرده‌اند اخذ هزینه از اپراتورهای ماهواره‌ای راهی مؤثرتر از تلاش برای خارج کردن ماهواره‌های از کارافتاده...

پربازدیدکننده ترین خبر

پخش فصل دوم سریال فضایی مندلورین به‌زودی آغاز می‌شود+تریلر

پخش فصل دوم سریال مندلورین (The Mandalorian) که اسپین آف جدیدی از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان محسوب می‌شود و در سبک وسترن فضایی ساخته شده، از ۳۰اکتبر (۹آبان) آغاز می‌شود. وسترن فضایی از مضامین و مفهوم وسترن در داستان‌های علمی-تخیلی استفاده می‌کند. فصل اول این سریال مورد اقبال وسیع مخاطبان قرار گرفت، به‌طوری‌که امتیاز ۸.۷ از ۱۰ را با رأی حدود ۲۰۰ هزار بیننده در سایت IMDB کسب کرد. ماجرای این سریال جذاب در دنیای خیالی جنگ ستارگان می‌باشد و درباره‌ یک تفنگدار تنهاست که درد و رنج‌های زیادی کشیده است. این شخصیت در یک کهکشان دورافتاده سرگردان می‌باشد و سعی دارد تا به هدف خود برسد.