1399/06/24

آمریکا موشک‌های هایپرسونیک با قابلیت پرواز در ارتفاع کم توسعه می‌دهد

آمریکا در حال توسعه دو نوع موشک‌ هایپرسونیک است که مجهز به موتورهای هواتنفسی (air-breathing) می‌باشند؛ امری که به موشک‌‌ها این امکان را می‌هد تا در ارتفاع‌های پایین و نزدیک به هدف پرواز کرده و با افزایش قابلیت مانور، رهگیری‌ آن‌ها را سخت‌ می‌کند. موشک‌های مذکور تحت یکی از برنامه‌های آژانس پروژه‌های...
آمریکا موشک‌های هایپرسونیک با قابلیت پرواز در ارتفاع کم توسعه می‌دهد

آمریکا در حال توسعه دو نوع موشک‌ هایپرسونیک است که مجهز به موتورهای هواتنفسی (air-breathing) می‌باشند؛ امری که به موشک‌‌ها این امکان را می‌هد تا در ارتفاع‌های پایین و نزدیک به هدف پرواز کرده و با افزایش قابلیت مانور، رهگیری‌ آن‌ها را سخت‌ می‌کند. موشک‌های مذکور تحت یکی از برنامه‌های آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا یا دارپا (DARPA) موسوم به HAWC (سرواژه Hypersonic Air-breathing Weapon Concept) ساخته می‌شوند و به‌تازگی آزمایش‌های زمینی آن‌ها به‌اتمام رسیده است. انتظار می‌رود تست پرتاب موشک‌های HAWC طی سال آینده میلادی انجام گیرد.

وسایل پرنده‌ای که از موتورهای هواتنفسی استفاده می‌کنند در تمام طول مسیر در داخل اتمسفر پرواز می‌کنند و به‌همین‌دلیل نیاز به حمل اکسیدکننده ندارند. این موتورها آزادانه از هوای موجود در جو زمین برای سوزاندن سوخت استفاده می‌کنند؛ درست مانند اتفاقی که در موتور خودرو رخ می‌دهد. تقریباً همه هواپیماها و بسیاری از موشک‌های کروز از موتورهای هواتنفسی بهره می‌برند.

این موشک‌ها توسط شرکت‌های لاکهید مارتین (Lockheed Martin) و ریتیون (Raytheon Technologies) توسعه می‌یابند. هر یک از شرکت‌های یادشده بر روی پیکربندی پیشرفته‌ای برای موشک‌های HAWC کار می‌کنند که دارای یک پیشرانه هیدروکربنی و سامانه مدیریت حرارتی برای انجام پرواز مافوق صوت پایدار است و در اولین تست‌های پرتاب، تمرکز متخصصان به این تجهیزات معطوف خواهد بود. پیشرانه مذکور نیروی خود را توسط موتورهای اِسکرَم‌جت (Scram Jet) تأمین می‌کند.

نام موتورهای اسکرم‌جت از عبارت supersonic combustion ramjet گرفته شده که به‌معنای «احتراق در سرعت مافوق صوت» است. این‌گونه موتورها در سرعت‌های اَبَرصوت به‌کار می‌روند و طرز کار آن‌ها، با تغییراتی، بسیار مشابه موتورهای رَم‌جت (Ramjet) می‌باشد. رم‌جت ساده‌ترین نوع موتور جت است و در آن هوایی که وارد موتور می‌شود به‌خاطر سرعت ورود به مجرای موتور، خودبه‌خود فشرده شده و نیازی به داشتن فشارنده (کمپرسور) نیست.

 

espash ، airlinepress ، newatlas

سازمان ها | DARPA | Lockheed Martin | Raytheon Technologies

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

شرکت آمریکایی موشک هایپرسونیک با قابلیت‌های جدید توسعه می‌دهد

1399/03/15
شرکت آمریکایی استراتولانچ (Stratolaunch Systems) اعلام کرده در حال توسعه یک موشک هایپرسونیک است که توسط هواپیمای بسیار بزرگ خود پرتاب می‌شود. این موشک با نام تالون-ای (Talon-A) با قابلیت...

آمریکا و ژاپن برای مقابله با تهدید‌های موشکی هایپرسونیک منظومه ماهواره‌ای ایجاد می‌کنند

1399/06/02
ایالات متحده و ژاپن قصد دارند به‌طور مشترک ماهواره‌هایی را برای ردیابی موشک‌های هایپرسونیک توسعه دهند؛ امری که به‌خصوص برای مقابله با تهدیدهای موشکی از جانب کره شمالی صورت می‌گیرد. این...

پربازدیدکننده ترین خبر

مایکروسافت وارد بازار پردازش ابری داده‌های ماهواره‌ای می‌شود

شرکت مایکروسافت از خدمت جدیدی به‌نام اژور اوربیتال (Azure Orbital) رونمایی کرده که ماهواره‌ها را به شبکه رایانش ابری این شرکت متصل می‌کند. اژور اوربیتال یک ایستگاه زمینی جدید است که اپراتورهای ماهواره‌ای را قادر می‌سازد تا به‌طور مستقیم با ماهواره‌های خود ارتباط برقرار کرده، آن‌ها را هدایت نموده و اقدام به پردازش داده‌ها کنند. مایکروسافت برای ورود ژور اوربیتال به بازار در حال همکاری با چند شرکت آمریکایی از جمله امرجینت (AMERGINT Technologies)، کراتوس (Kratos Defense & Security Solutions) و ویاست (Viasat) است.