1399/06/16

راکت لب اولین ماهواره ساخت خود را در مدار قرار داد

شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) که در زمینه خدمات پرتاب‌های فضایی فعالیت می‌کند اعلام کرد در عملیات پرتابی که به‌تازگی به‌انجام رسانده، اولین ماهواره ساخت خود را در مدار لئو قرار داده است؛ مأموریتی که هدفش در نهایت انجام مأموریت‌هایی در ارتباط با قمر زمین و سیاره ونوس می‌باشد. راکت لب در تاریخ ۳۱اوت...
راکت لب اولین ماهواره ساخت خود را در مدار قرار داد

شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) که در زمینه خدمات پرتاب‌های فضایی فعالیت می‌کند اعلام کرد در عملیات پرتابی که به‌تازگی به‌انجام رسانده، اولین ماهواره ساخت خود را در مدار لئو قرار داده است؛ مأموریتی که هدفش در نهایت انجام مأموریت‌هایی در ارتباط با قمر زمین و سیاره ونوس می‌باشد. راکت لب در تاریخ ۳۱اوت (۱۰شهریور) یک ماهواره سنجشی را برای شرکت کاپلا اسپیس (Capella Space) به فضا پرتاب کرد و اکنون مشخص شده اولین ماهواره خود را نیز در این عملیات به مدار فرستاده است.

ماهواره مذکور با نام فرست فلایت (First Light) یک ماهواره تحقیق و توسعه می‌باشد که راکت لب از پرتاب آن دو هدف کلی داشت. هدف اول اینکه این ماهواره در مرحله سوم ماهواره‌بر الکترون که با نام کیک استیج (Kick Stage) خوانده می‌شود، نقش مرحله فوقانی (Upper stage) را برای ماهواره کاپلا اسپیس ایفا می‌کرد. هدف دوم نیز آزمایش‌ فناوری‌های ماهواره‌ای مورد نظر راکت لب برای مأموریت‌های آینده و آغاز توسعه ماهواره‌ها برای مشتریان خود است. همچنین مشتریان بالقوه این شرکت امکان تست و استفاده از آن را طی مأموریت مذکور خواهند داشت.

راکت لب اولین ماهواره ساخت خود را در مدار قرار داد

نمای ماهواره فرست فلایت

فرست فلایت که از پلتفرم ماهواره‌ای فوتون (Photon) بهره می‌برد، بر اساس قابلیت‌های موجود کیک استیج و با زیرسامانه‌های اضافی به‌منظور فراهم‌آوری شرایط انجام مأموریت‌های ماهواره‌ای طولانی‌مدت طراحی شده و تست قابلیت‌های جدید زیرسامانه‌های مدیریت انرژی، کنترل حرارتی و همچنین کنترل طرز قرارگیری در مدار از اهداف مهم آن است. این ماهواره به‌مدت پنج تا شش سال در مدار خواهد ماند و در طول این زمان به ‌انجام آزمایش‌های مذکور می‌پردازد؛ آزمایش‌هایی که در صورت موفقیت راه را برای راکت لب جهت انجام مأموریت‌های بعدی در مدار لئو و همچنین مأموریت‌هایی به‌سوی کره ماه و سیاره ونوس هموار خواهد کرد.

پلتفرم ماهواره‌ای ۵۰ کیلوگرمی فوتون برای پشتیبانی مأموریت‌های مختلف، از مأموریت‌ها به مدار لئو گرفته تا مأموریت‌ها به فضای بین‌سیاره‌ای طراحی شده است. این پلتفرم، از مأموریت ماهواره‌های کوچک (تا ۱۷۰ کیلوگرم وزن) و از مرحله پرتاب تا حداکثر ۵ سال بعد در مدار پشتیبانی می‌کند. فوتون، ماهواره را قادر می‌سازد تا به مدار قمری رسیده و در ارتفاعی کم نسبت به سطح ماه پرواز کند. فوتون روی الکترون سوار شده و به‌عنوان بخشی از خدماتی ارائه می‌گردد که شامل پرتاب الکترون و کنترل عملیات‌های فضاپیما می‌شود. این ابزار به ماهواره‌های کوچک در استقرار سریع‌تر در مدار و قرارگیری در موقعیت مناسب‌تر به منظور تصویربرداری از زمین کمک می‌کند.

راکت لب اولین ماهواره ساخت خود را در مدار قرار داد

نمای پلتفرم فوتون

ماهواره‌بر الکترون که در این مأموریت برای پرتاب ماهواره‌ استفاده شد، یک ماهواره‌بر دو مرحله‌ای است که قابلیت سه ‌مرحله‌ای شدن را نیز دارد. این ماهواره‌بر با وزن کلی ۱۲.۵ تُن قادر به حمل ۳۰۰ کیلوگرم محموله به مدار لئو و ۲۰۰ کیلوگرم محموله به مدار خورشیدآهنگ می‌باشد. مراحل اول و دوم الکترون به‌ترتیب ۱۲.۱ متر و ۲.۴ متر طول دارند و قطر هر دو مرحله آن ۱.۲ متر می‌باشد. ماهواره‌بر مذکور که هر بار پرتاب آن حدود ۶ میلیون دلار هزینه دربردارد، نخستین مأموریت خود را در مه۲۰۱۷ به‌انجام رساند و با احتساب این پرتاب تاکنون ۱۴ بار به فضا پرتاب شده که دو مورد آن ناموفق بوده است. همچنین هر دو مرحله آن از نفت سفید اصلا‌ح‌شده و اکسیژن مایع به‌عنوان سوخت بهره می‌برند.

 

espash ، wikipedia ، space.skyrocket ، space ، spacenews

سازمان ها | Rocket Lab | Capella Space

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

راکت لب پس از تأخیری حدوداً سه ماهه ۵ ماهواره را به فضا پرتاب کرد

1399/03/25
شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) پس از مدتی توقف فعالیت‌های پرتاب به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، پنج ماهواره را از سکوی پرتاب خود واقع در کشور نیوزلند به فضا فرستاد. طی این مأموریت که روز...

شکست راکت لب در سیزدهمین مأموریت پرتاب الکترون منجر به نابودی هفت ماهواره شد+فیلم

1399/04/15
شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) در سیزدهمین پرتاب ماهواره‌بر الکترون (Electron) خود شکست خورد و علاوه‌بر ماهواره‌بر، هر هفت ماهواره این مأموریت از بین رفتند. الکترون روز شنبه ۴ژوئیه...

راکت لب دومین ماهواره از یک منظومه ماهواره‌‌ای سنجشی را به فضا پرتاب کرد

1399/06/10
شرکت آمریکایی راکت ‌لب (Rocket Lab) در اولین پرتاب خود پس از شکست در مأموریت پرتاب ۷ ماهواره، دومین ماهواره سنجشی از یک منظومه ماهواره‌ای را برای دیگر شرکت آمریکایی با نام کاپلا اسپیس (Capella...

پربازدیدکننده ترین خبر

ارتقاء سامانه‌های زمینی ماهواره‌ها در راستای افزایش انعطاف‌پذیری و سازگاری

شرکت آمریکایی کراتوس (Kratos Defense & Security Solutions) از یک پلتفرم نر‌م‌افزاری رونمایی کرده که هدف از آن افزایش سازگاری، انعطاف‌پذیری، امنیت و قابلیت اطمینان سامانه‌های ماهواره‌ای زمینی عنوان شده است. با استفاده از این پلتفرم موسوم به اوپن‌اسپیس (OpenSpace) تطبیق سریع سامانه‌های ماهواره‌ای زمینی با شرایط متغیر امکان‌پذیر می‌باشد.