1399/06/09

سفر در آسمان؛ پدیده‌های رصدی شهریور۹۹

این شب‌ها چهار سیاره منظومه ‌شمسی بر پهنه آسمان تکیه زده‌اند. زهره در آسمان بامدادی، مشتری درخشان، مریخ سرخ‌فام و ارباب حلقه‌ها زحل در آسمان شامگاهی هر کدام در سویی خودنمایی می‌کنند. عقرب (Scorpion) صورت فلکی نیمه جنوبی آسمان یکی از صور فلکی است که بسیار به نام خود شباهت دارد. این صورتواره آسمانی مجموعه‌ای...
سفر در آسمان؛ پدیده‌های رصدی شهریور۹۹

مریم فخیمی: این شب‌ها چهار سیاره منظومه ‌شمسی بر پهنه آسمان تکیه زده‌اند. زهره در آسمان بامدادی، مشتری درخشان، مریخ سرخ‌فام و ارباب حلقه‌ها زحل در آسمان شامگاهی هر کدام در سویی خودنمایی می‌کنند.

حکایت صورت فلکی عقرب

عقرب (Scorpion) صورت فلکی نیمه جنوبی آسمان یکی از صور فلکی است که بسیار به نام خود شباهت دارد. این صورتواره آسمانی مجموعه‌ای بزرگ از ستارگان است که به‌شکل J دیده می‌شود. ستاره سرخ‌رنگ آنتارس یا قلب‌العقرب (Antares) به‌طور تصادفی در جایی از آسمان قرار گرفته که باید قلب عقرب قرار داشته باشد! آنتارس درخشان‌ترین ستاره صورت فلکی عقرب و یک ابرغول سرخ است. 

سفر در آسمان؛ پدیده‌های رصدی شهریور۹۹

در این شب‌های پایانی تابستانی، به جنوب آسمان که نگاه کنید صورت فلکی عقرب را خواهید یافت.

رویدادهای رصدی شهریور

این رویدادها با چشم غیرمسلح قابل رؤیت هستند:

۱۲شهریور: ماه بدر، ساعت ۹:۵۲ به‌وقت تهران

۱۶شهریور: مقارنه ماه و سیاره سرخ مریخ با جدایی زاویه‌ای ۲ درجه، ساعت ۶:۱۵ صبح

۱۹شهریور: مقارنه کمتر از ۴ درجه‌ای ماه و ستاره دَبَران، ساعت ۲۳:۳۰

۲۰شهریور: ماه در تریبع آخر

۲۳شهریور: نزدیکی ماه و ستاره پولوکس (Pollux)، جدایی زاویه‌ای کمتر از ۵ درجه، ساعت ۶:۲۴

۲۴شهریور: نزدیکی ماه و سیاره زهره، جدایی زاویه‌ای ۴.۵ درجه، ساعت ۶:۲۵

۲۶شهریور: ماه در نزدیکی ستاره قلب‌الاسد، جدایی زاویه‌ای ۶.۲ درجه، ساعت ۵ بامداد

۲۸شهریور: مشاهده هلال اول ماه صفر ۱۴۴۲ه.ق با چشم غیرمسلح ساعت ۱۹:۲۸

۲۹شهریور: نزدیکی ماه و ستاره سفیدرنگ سماک‌اعزل (Spica)، جدایی زاویه‌ای ۶ درجه، ساعت ۱۹:۲۶ 

وضعیت سیاره‌ها

سیاره زیبای زهره با درخشش چشم‌نواز خود در آسمان صبحگاهی در صورت فلکی جوزا (Gemini) قرار دارد و در ده روز آینده به صورت‌فلکی خرچنگ خواهد رسید. این سیاره با قدر ۴.۲- از حدود ساعت ۴ بامداد در شرق آسمان طلوع خواهد کرد. با غروب آفتاب و تاریک شدن آسمان و تا ساعاتی بعد از نیمه شب، فرصت مناسبی برای رصد غول گازی منظومه شمسی یعنی سیاره مشتری در نیمه جنوبی آسمان است. درخشش مشتری ۲.۴- می‌باشد.

ارباب حلقه‌ها سیاره زحل، دقایقی بعد از سیاره مشتری از جنوب‌شرق آسمان پدیدار می‌شود و دقایقی بعد از مشتری نیز غروب خواهد کرد. درخشش زحل ۰.۴ است. سیاره سرخ‌فام مریخ حدود ساعت ۲۲ در ‌شرق آسمان طلوع خواهد کرد. مریخ در مدار خود به دور خورشید به نزدیکی زمین رسیده و درخشندگی آن ۲- است.

داخلی | نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

حقایق دنیای سیاره‌های فراخورشیدی؛ به‌همراه مسابقه(تمدید شد)

1399/05/09
در عصر نوآوری، ما هر روز به آنچه که در دوردست‌هاست نزدیک‌تر می‌شویم. مکان‌یابی و مطالعه سیاره‌های فراخورشیدی از جدیدترین تلاش‌های بشر است. در این یادداشت حقایقی جالب درباره فراخورشیدی‌ها...

پربازدیدکننده ترین خبر

ارتقاء سامانه‌های زمینی ماهواره‌ها در راستای افزایش انعطاف‌پذیری و سازگاری

شرکت آمریکایی کراتوس (Kratos Defense & Security Solutions) از یک پلتفرم نر‌م‌افزاری رونمایی کرده که هدف از آن افزایش سازگاری، انعطاف‌پذیری، امنیت و قابلیت اطمینان سامانه‌های ماهواره‌ای زمینی عنوان شده است. با استفاده از این پلتفرم موسوم به اوپن‌اسپیس (OpenSpace) تطبیق سریع سامانه‌های ماهواره‌ای زمینی با شرایط متغیر امکان‌پذیر می‌باشد.