1399/06/05

ناسا با بهره‌گیری از ایستگاه زمینی ماهواره‌ای جدید خود، برقراری ارتباطات لیزری را آزمایش می‌کند

ناسا به‌تازگی توسعه یک ایستگاه زمینی ماهواره‌ای اپتیکال (نوری) پیشرفته را با هدف برقراری ارتباطات لیزری مادون قرمز به‌پایان رسانده است. این ایستگاه با نام OGS-2 (سرواژه Optical Ground Station 2) دومین ایستگاه ارتباطات اپتیکال ناسا بوده و داده‌های انتقالی به زمین را توسط ابزاری موسوم به LCRD (سرواژه...
ناسا با بهره‌گیری از ایستگاه زمینی ماهواره‌ای جدید خود، برقراری ارتباطات لیزری را آزمایش می‌کند

ناسا به‌تازگی توسعه یک ایستگاه زمینی ماهواره‌ای اپتیکال (نوری) پیشرفته را با هدف برقراری ارتباطات لیزری مادون قرمز به‌پایان رسانده است. این ایستگاه با نام OGS-2 (سرواژه Optical Ground Station 2) دومین ایستگاه ارتباطات اپتیکال ناسا بوده و داده‌های انتقالی به زمین را توسط ابزاری موسوم به LCRD (سرواژه Laser Communications Relay Demonstration) جمع‌آوری می‌کند. استفاده از این روش به ارسال داده‌های بیشتر کمک خواهد کرد و مزایای قابل‌توجهی را در مأموریت‌های اکتشافی و علوم زمین برای ناسا به‌همراه خواهد داشت.

ناسا با بهره‌گیری از ایستگاه زمینی ماهواره‌ای جدید خود، برقراری ارتباطات لیزری را آزمایش می‌کند

ایستگاه OGS-2

ابزار مذکور قرار است در یک ماهواره تحقیق و توسعه که STPSat-6 نام گرفته، اوایل سال آینده میلادی به فضا ارسال شود. ناسا پیش‌تر نیز طی مأموریت‌هایی از ارتباطات اپتیکال بهره برده، اما این آژانس در مأموریت مذکور برای اولین بار یک سامانه رله را که تماماً از روش اپتیکال بهره می‌گیرد، آزمایش خواهد کرد. از جمله مزایای مهم روش اپتیکال در مقایسه با سامانه‌های ارتباطاتی فرکانس رادیویی می‌توان به افزایش ۱۰ تا ۱۰۰ برابری سرعت انتقال داده اشاره کرد. گفتنی است ایستگاه جدید ناسا در منطقه هالئاکالا (Haleakalā) در ایالت هاوایی احداث شده است.

ماهواره STPSat-6 که توسط نورثروپ گرومن (Northrop Grumman) توسعه می‌یابد، داری عمر طراحی ۸ سال بوده و از باس ماهواره‌ای A-500 بهره خواهد برد. اپراتور این ماهواره نیروی هوایی ایالات متحده (U.S. Air Force) است و عملیات پرتاب آن به‌وسیله ماهواره‌بر اطلس-۵ انجام می‌شود.

 

space.skyrocket

منبع: nasa
سازمان ها | NASA | Northrop Grumman | U.S. Air Force

مخابرات ماهواره‌ای | ایستگاه‌های زمینی |

نظر شما
اخبار مرتبط

شرکت نروژی اولین ایستگاه زمینی ارتباطات نوری تجاری را تأسیس می‌کند

1399/03/05
در حال حاضر در حوزه ارتباطات نوری فروسو (از ماهواره به زمین) مشکلاتی وجود دارد که دو دلیل برای آن مطرح است؛ یکی عدم وجود ایستگاه‌های زمینی صنعتی جهت خدمات‌دهی منظم و دوم عدم وجود تعداد کافی...

پربازدیدکننده ترین خبر

روسیه توسعه ایستگاه فضایی ملی خود را آغاز کرد

شرکت روسی انرگیا (Energia) اعلام کرد مراحل ابتدایی توسعه ایستگاه فضایی ملی روسیه را آغاز کرده است. آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) مدتی پیش از تصمیم خود برای ساخت یک ایستگاه فضایی خبر داده بود و اکنون قرار است طرح‌های پیشنهادی انرگیا در این راستا ارائه شده و توسط آژانس مذکور مورد بررسی قرار گیرد. به‌گفته ولادیمیر سولوویوف (Vladimir Solovyov)، از مقامات انرگیا، این ایستگاه چند منظوره از سه تا هفت ماژول بدون سرنشین یا با ظرفیت دو تا چهار سرنشین تشکیل می‌شود.