1399/05/18

دهمین محموله ماهواره‌های اینترنتی اسپیس‌ایکس به‌همراه دو ماهواره سنجشی به فضا پرتاب شدند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) دهمین محموله ماهواره‌های اینترنتی را به‌همراه دو ماهواره سنجشی کوچک به مدار لئو فرستاد. طی این مأموریت ۵۷ ماهواره اینترنتی استارلینک (Starlink) و دو ماهواره شرکت بلک‌اسکای گلوبال (BlackSky Global) روز ۷اوت (۱۷مرداد) ساعت ۰۵:۱۲ به‌وقت گرینویچ سوار بر حامل فضایی فالکون-۹ (Falcon-9)...
دهمین محموله ماهواره‌های اینترنتی اسپیس‌ایکس به‌همراه دو ماهواره سنجشی به فضا پرتاب شدند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) دهمین محموله ماهواره‌های اینترنتی را به‌همراه دو ماهواره سنجشی کوچک به مدار لئو فرستاد. طی این مأموریت ۵۷ ماهواره اینترنتی استارلینک (Starlink) و دو ماهواره شرکت بلک‌اسکای گلوبال (BlackSky Global) روز ۷اوت (۱۷مرداد) ساعت ۰۵:۱۲ به‌وقت گرینویچ سوار بر حامل فضایی فالکون-۹ (Falcon-9) از پایگاه فضایی کندی (Kennedy Space Center) ناسا در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شدند. مرحله فوقانی فالکون-۹ ماهواره‌های بلک‌اسکای را به‌ترتیب ۶۲ و ۶۷ دقیقه پس از پرتاب در مدار قرار دارد. ماهواره‌های استارلینک نیز ۹۳ دقیقه پس از پرتاب در مدار قرار گرفتند.

ماهواره‌های بلک‌اسکای دارای قدرت تفکیک مکانی ۱ متر بوده و دارای عمر طراحی ۳ سال هستند. هدف این شرکت از برپایی منظومه ماهواره‌ای یادشده، پایش زمین و تهیه داده‌های زمین‌مکانی تقریباً در لحظه برای فروش به دولت‌ها و مشتریان تجاری است. پیش از این ۴ ماهواره از این منظومه ماهواره‌ای در فاصله حدوداً ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند که اولین آن‌ها در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد. قرار است در نهایت ۶۰ ماهواره بلک‌اسکای در مدار زمین قرار گیرند. هر کدام از این ماهواره‌ها ۵۶ کیلوگرم وزن داشته و از باس ماهواره‌ای SCOUT بهره‌ می‌برند.

دهمین محموله ماهواره‌های اینترنتی اسپیس‌ایکس به‌همراه دو ماهواره سنجشی به فضا پرتاب شدند

نمای ماهواره‌های بلک‌اسکای

شرکت اسپیس‌فلایت (Spaceflight Services) توسعه‌دهنده اصلی این ماهواره‌ها محسوب می‌شود و شرکت‌های اکسلیس (.Exelis Inc) و لئو استلا (Leo Stella LLC) نیز در ساخت این ماهواره‌ها مشارکت دارند. مهم‌ترین محموله ماهواره‌های بلک‌اسکای یک تصویرگر موسوم به اسپیس‌ویو-۲۴ (SpaceView-24) با دیافراگمی ۲۴ سانتی‌متری است که قابلیت عکس‌برداری با قدرت تفکیک مکانی ۰.۹ تا ۱.۱ متر از فاصله ۵۰۰ کیلومتری سطح زمین را دارد؛ محموله‌ای که توسط اکسلیس توسعه یافته است.

با انجام این مأموریت تعداد کل ماهواره‌های منظومه استارلینک با احتساب دو ماهواره آزمایشی که در ابتدای پروژه به فضا پرتاب شدند، به عدد ۵۹۷ رسید. هدف اسپیس‌ایکس از برپایی منظومه استارلینک، پوشش سراسری جهان توسط اینترنت ماهواره‌ای است. قرار است این منظومه ماهواره‌ای خدمات خود را به‌وسیله ۱۲۰۰۰ ماهواره و در صورت موفقیت برای اخذ مجوزهای لازم، توسط ۴۲۰۰۰ ماهواره به جهان ارائه دهد. ماهواره‌های این منظومه با ۲۵۰ کیلوگرم وزن تعداد‌ متغیری ترانسپاندرهای KA-Band و KU-Band را در خود جای می‌دهند. همچنین با به‌کارگیری یک فناوری، قادر به برقراری ارتباطات اپتیکال بین ماهواره‌ای هستند. قرار است طی هفته‌های آتی نسخه بتای خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به برخی کاربران منتخب اسپیس‌ایکس ارائه شود.

 

espash ، space.skyrocket ، spaceflightnow ، spacenews

مخابرات ماهواره‌ای | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

سه ماهواره سنجشی به‌همراه نهمین محموله ماهواره‌های اینترنتی اسپیس‌ایکس به فضا پرتاب شدند

1399/03/25
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) نهمین محموله ماهواره‌های اینترنتی خود شامل ۵۸ ماهواره اینترنتی استارلینک را به‌همراه سه ماهواره سنجشی متعلق به شرکت آمریکایی پلنت (Planet Labs) به فضا پرتاب کرد. این...

چین ماهواره دیگری از سری گائوفن-۹ را به‌همراه یک ماهواره توسعه و تحقیق به فضا پرتاب کرد

1399/05/17
چین چهارمین ماهواره از سری ماهواره‌های سنجشی گائوفن-۹ (Gaofen-9) را به‌همراه یک ماهواره توسعه و تحقیق در مدار لئو قرار داد. طی این مأموریت که روز ۶اوت (۱۶مرداد) ساعت ۰۴:۰۱ به‌وقت گرینویچ...

پربازدیدکننده ترین خبر

مایکروسافت وارد بازار پردازش ابری داده‌های ماهواره‌ای می‌شود

شرکت مایکروسافت از خدمت جدیدی به‌نام اژور اوربیتال (Azure Orbital) رونمایی کرده که ماهواره‌ها را به شبکه رایانش ابری این شرکت متصل می‌کند. اژور اوربیتال یک ایستگاه زمینی جدید است که اپراتورهای ماهواره‌ای را قادر می‌سازد تا به‌طور مستقیم با ماهواره‌های خود ارتباط برقرار کرده، آن‌ها را هدایت نموده و اقدام به پردازش داده‌ها کنند. مایکروسافت برای ورود ژور اوربیتال به بازار در حال همکاری با چند شرکت آمریکایی از جمله امرجینت (AMERGINT Technologies)، کراتوس (Kratos Defense & Security Solutions) و ویاست (Viasat) است.