1399/05/15

روسیه مدت زمان سفر فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی را کاهش می‌دهد

روسیه قصد دارد مدت زمان سفرهای سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی را کاهش دهد. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس آژانس فضایی روسیه موسوم به روسکاسموس (Roscosmos)، برای این منظور به شرکت انرژیا اسپیس راکت (Energia Space Rocket Corporation) روسیه دستور داده تا مراحل آماده‌سازی نخستین پرواز سرنشین‌دار...
روسیه مدت زمان سفر فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی را کاهش می‌دهد

روسیه قصد دارد مدت زمان سفرهای سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی را کاهش دهد. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس آژانس فضایی روسیه موسوم به روسکاسموس (Roscosmos)، برای این منظور به شرکت انرگیا اسپیس راکت (Energia Space Rocket Corporation) روسیه دستور داده تا مراحل آماده‌سازی نخستین پرواز سرنشین‌دار در طرح «سفر بسیار سریع به ایستگاه فضایی بین‌المللی» را انجام دهد.

از آنجایی که اخیراً شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) پس از حدوداً یک دهه موفق به اعزام فضانوردان آمریکایی از خاک این کشور به فضا شده که کاهش اتکای ایالات متحده به فضاپیماهای روسی در این زمینه را در پی دارد، ظاهراً روسیه نیز در جهت حفظ موقعیت خود در میدان رقابت پروازهای سرنشین‌دار، اجرای چنین برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده است.

در همین راستا متخصصان انرژیا اسپیس راکت تمرین‌های فضانوردان را برای سفر به ایستگاه فضایی در مدت زمان ۳ ساعت آغاز کرده‌اند. در این سفر کپسول حامل فضانوردان قبل از پهلو گرفتن کنار ایستگاه فقط ۲ بار مدار می‌زند. در حال حاضر برای سفر به ایستگاه فضایی، کپسول حامل فضانوردان باید ۴ بار مدار بزند که ۶ ساعت طول می‌کشد.

پیش از این نیز روسکاسموس طرح سفر به ایستگاه فضایی پس از ۲ بار مدار زدن را آزمایش کرده بود که طی آن کپسول باری پروگرس (Progress) پس از ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه به ایستگاه فضایی رسید. چنین مدت زمانی برای سفر به ایستگاه فضایی یک رکورد به‌حساب می‌آید. روسکاسموس اعلام کرده در اکتبر سال جاری میلادی سه خدمه به ایستگاه فضایی اعزام می‌شوند که در این مأموریت احتمالاً از طرح سفر فضایی سریع استفاده گردد.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه ماهواره توسط استارت‌آپ آمریکایی برای ارتباط با فضانوردان در پروژه بازگشت به ماه ناسا

1399/04/03
آژانس فضایی آمریکا قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ انسان را به ماه بازگرداند، اما هنوز سؤالات زیادی در مورد چگونگی انجام این کار وجود دارد. یک چالش این است که برقراری ارتباط بین زمین و ماه نیازمند...

برنامه روسیه و چین برای توسعه یک پایگاه تحقیقاتی قمری مشترک

1399/05/07
روسیه و چین قصد دارند یک پایگاه تحقیقاتی مشترک روی کره ماه ایجاد کنند. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس آژانس فضایی روسیه (Roscosmos)، ضمن اعلام این خبر گفت: «اخیراً طی دیداری با ژانگ...

پربازدیدکننده ترین خبر

مایکروسافت وارد بازار پردازش ابری داده‌های ماهواره‌ای می‌شود

شرکت مایکروسافت از خدمت جدیدی به‌نام اژور اوربیتال (Azure Orbital) رونمایی کرده که ماهواره‌ها را به شبکه رایانش ابری این شرکت متصل می‌کند. اژور اوربیتال یک ایستگاه زمینی جدید است که اپراتورهای ماهواره‌ای را قادر می‌سازد تا به‌طور مستقیم با ماهواره‌های خود ارتباط برقرار کرده، آن‌ها را هدایت نموده و اقدام به پردازش داده‌ها کنند. مایکروسافت برای ورود ژور اوربیتال به بازار در حال همکاری با چند شرکت آمریکایی از جمله امرجینت (AMERGINT Technologies)، کراتوس (Kratos Defense & Security Solutions) و ویاست (Viasat) است.