1399/05/05

ناسا تلسکوپی را توسط یک بالون استراتوسفری برای مطالعه کیهان به لبه فضا می‌فرستد

ناسا قصد دارد یک بالون استراتوسفری بزرگ مجهز به تلسکوپ را به جو زمین ارسال کرده و از آن برای مطالعه فضا استفاده کند. این بالون که ابعادی برابر با یک استادیوم فوتبال دارد، تلسکوپی با نام ASTHROS به‌طول ۲.۵ متر را به لبه فضا حمل خواهد کرد. بنابر اعلام مسئولان آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا، تلسکوپ مذکور...
ناسا تلسکوپی را توسط یک بالون استراتوسفری برای مطالعه کیهان به لبه فضا می‌فرستد

ناسا قصد دارد یک بالون استراتوسفری بزرگ مجهز به تلسکوپ را به جو زمین ارسال کرده و از آن برای مطالعه فضا استفاده کند. این بالون که ابعادی برابر با یک استادیوم فوتبال دارد، تلسکوپی با نام ASTHROS به‌طول ۲.۵ متر را به لبه فضا حمل خواهد کرد. بنابر اعلام مسئولان آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا، تلسکوپ مذکور حدوداً سه هفته و به‌کمک جریان‌های بادی بر فراز جنوبگان (قاره‌ای در قطب جنوب) پرواز خواهد کرد. این تلسکوپ با پرواز در ارتفاع تقریباً ۴۰ کیلومتری از سطح زمین، به مطالعه محدوده فروسرخ دور می‌پردازد.

محققان با استفاده از ASTHROS حرکت و سرعت گازهای اطراف ستاره‌های تازه متولدشده در کهکشان راه شیری را مطالعه خواهند کرد. این تلسکوپ همچنین برای اولین بار وجود دو نوع یون نیتروژن را شناسایی و از آن‌ها نقشه‌برداری می‌کند. برای فرستادن این تلسکوپ به فضا نیاز به بالن بسیار بزرگی بوده و به‌همین دلیل ناسا از بالونی استفاده کرده که عرض آن در حالت کاملاً پر به ۱۵۰ متر می‌رسد. تلسکوپ و تجهیزات عملی در محفظه‌ای که زیر بالون تعبیه شده، قرار خواهند گرفت.

خوزه سیلز (Jose Siles)، مدیر پروژه تلسکوپ ASTHROS از JPL، می‌گوید: «مأموریت‌هایی مثل ASTHROS که با بالون انجام می‌شوند، ریسک بالاتری نسبت به مأموریت‌های فضایی داشته ولی دستاوردهای بیشتری را به ارمغان می‌آورند. ما با ASTHROS می‌خواهیم رصدهای اخترفیزیکی را انجام دهیم که هرگز در گذشته انجام نشده‌اند. این مأموریت با آزمایش فناوری‌های جدید و فراهم کردن زمینه برای آموزش نسل بعد مهندسان و محققان، مسیر را برای مأموریت‌های فضایی آینده هموار می‌کند.» تلسکوپ ASTHROS قرار است در دسامبر سال۲۰۲۳ به فضا فرستاده شود.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA
افراد | Jose Siles

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

شرکت آمریکایی با استفاده از بالون‌های استراتوسفری ارائه اینترنت به مردم کنیا را آغاز کرد

1399/04/29
شرکت چندملیتی آلفابت (.Alphabet Inc) به‌مرکزیت آمریکا از طریق پروژه خود موسوم به Loon با استفاده از بالون‌های استراتوسفری ارائه اینترنت به ده‌ها هزار نفر از مردم کشور کنیا را آغاز کرد. هدف...

پربازدیدکننده ترین خبر

جاسوسی از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای با استفاده از تلویزیون‌های معمولی!

آسیب‌پذیری‌های امنیتی تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به هکرها امکان داده تا با صرف هزینه حدوداً ۳۰۰ دلاری و با استفاده از تجهیزات تلویزیون خانگی به محتوای داده‌های کاربرانی که از این خدمات استفاده می‌کنند، دسترسی یابند. محققان دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) توانستند ترافیک اینترنت ماهواره‌ای کشتی‌ها، شرکت‌های حقوقی و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت اشیاء را با شناسایی ضعف‌های تجهیزات شرکت‌های خدمات اینترنت ماهواره‌ای هک کنند. باید توجه داشت در اکثر موارد ترافیک اینترنت ماهواره‌ای به‌منظور تسریع در انتقال داده‌ها رمزگذاری نمی‌شود و همین موضوع، سرقت اطلاعات را برای هکرها تسهیل می‌کند.