1399/05/04

افزایش قابل‌توجه سرعت تهیه داده‌های ماهواره‌ای با استفاده از روش جدید یادگیری ماشین

محققان آمریکایی یک روش جدید یادگیری ماشین را توسعه داده‌اند که سرعت تهیه داده‌های ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بالا برای داده‌های اقلیمی را به‌شکل قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. با بهره‌گیری از این روش، سرعت تهیه اطلاعات برای داده‌های سرعت باد ۵۰ بار و برای داده‌های میران تابش خورشید ۲۵ بار افزایش می‌یابد. بنابر...
افزایش قابل‌توجه سرعت تهیه داده‌های ماهواره‌ای با استفاده از روش جدید یادگیری ماشین

محققان آمریکایی یک روش جدید یادگیری ماشین را توسعه داده‌اند که سرعت تهیه داده‌های ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بالا برای داده‌های اقلیمی را به‌شکل قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. با بهره‌گیری از این روش، سرعت تهیه اطلاعات برای داده‌های سرعت باد ۵۰ بار و برای داده‌های میران تابش خورشید ۲۵ بار افزایش می‌یابد. دانشمندان وزارت انرژی ایالات متحده (U.S. Department of Energy) برای این منظور مدلی را ایجاد کردند که طی آن، ماهواره با در نظر گرفتن کل محدوده در هر بار پایش به تولید جزئیات فیزیکی به‌صورت کاملاً واقعی می‌پردازد که در نتیجه افزایش سرعت تهیه داده‌ها میسر می‌شود. این امر محققان را قادر می‌سازد تا مطالعات انرژی‌های تجدیدپذیر را سریع‌تر و با دقت بیشتری انجام دهند.

آن‌ها در مدل خود دو نوع شبکه عصبی مصنوعی را آموزش دادند؛ یکی برای شناخت ویژگی‌های فیزیکی داده‌های تابش خورشیدی و سرعت باد و دیگری برای وارد کردن این ویژگی‌ها در داده‌های درشت (coarse data). گفتنی است وقتی به‌جای مقدار دقیق داده‌ها فقط مجموعه‌ای از آن‌ها که حاوی مقدار دقیق آن است، مشاهده می‌شود از اصطلاح داده‌های درشت استفاده می‌گردد. بنابر اعلام محققان، روش مذکور می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از شرایط آب و هوایی، از مقیاس‌های محلی گرفته تا مقیاس‌های جهانی، مورد استفاده قرار گیرد و مدل‌های فعلی پیش‌بینی‌ وضعیت اقلیمی را تغییر دهد.

منبع: terradaily
سازمان ها | U.S. Department of Energy

فناوری‌های نوین | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه مدل یادگیری ماشین جدید برای انجام بسیار سریع شبیه‌سازی عملکرد حامل فضایی

1399/03/10
امروزه برای تست پایداری‌ حامل‌های فضایی آزمایشی با استفاده از رویکرد آزمون و خطا نیاز به صرف زمان، هزینه و رعایت نکات ایمنی است؛ مواردی که انجام این کار را دشوار می‌کند. از طرفی، حتی انجام...

پربازدیدکننده ترین خبر

جاسوسی از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای با استفاده از تلویزیون‌های معمولی!

آسیب‌پذیری‌های امنیتی تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به هکرها امکان داده تا با صرف هزینه حدوداً ۳۰۰ دلاری و با استفاده از تجهیزات تلویزیون خانگی به محتوای داده‌های کاربرانی که از این خدمات استفاده می‌کنند، دسترسی یابند. محققان دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) توانستند ترافیک اینترنت ماهواره‌ای کشتی‌ها، شرکت‌های حقوقی و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت اشیاء را با شناسایی ضعف‌های تجهیزات شرکت‌های خدمات اینترنت ماهواره‌ای هک کنند. باید توجه داشت در اکثر موارد ترافیک اینترنت ماهواره‌ای به‌منظور تسریع در انتقال داده‌ها رمزگذاری نمی‌شود و همین موضوع، سرقت اطلاعات را برای هکرها تسهیل می‌کند.