1399/04/31

پاکستان استفاده از ماهواره‌های غیربومی را محدود می‌کند

دولت پاکستان قصد دارد به‌منظور افزایش استفاده از ماهواره‌های بومی این کشور، محدودیت‌هایی را برای استفاده از ماهواره‌های غیربومی وضع کند. پاکستان در صدد است با اعمال برخی قوانین و استانداردهای جدید کاربران را به‌سمت بهره‌گیری هرچه بیشتر از ماهواره‌های بومی سوق دهد و بدین شکل تا حد امکان از خروج ارز...
پاکستان استفاده از ماهواره‌های غیربومی را محدود می‌کند

دولت پاکستان قصد دارد به‌منظور افزایش استفاده از ماهواره‌های بومی این کشور، محدودیت‌هایی را برای استفاده از ماهواره‌های غیربومی وضع کند. پاکستان در صدد است با اعمال برخی قوانین و استانداردهای جدید کاربران را به‌سمت بهره‌گیری هرچه بیشتر از ماهواره‌های بومی سوق دهد و بدین شکل تا حد امکان از خروج ارز از این کشور جلوگیری نماید. این اقدام می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ منجر به صرفه‌جویی ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلاری برای برنامه فضایی ملی (National Space Programme) پاکستان شود. 

بر اساس اطلاعات موجود، پاکستان اکنون دارای ۳ ماهواره فعال در مدار است که شامل ماهواره‌های سنجشی PRSS 1 و PakTES 1A و ماهواره‌ مخابراتی Paksat 1R می‌شوند. PRSS 1 با قدرت تفکیک مکانی بالا و PakTES 1A با قدرت تفکیک مکانی متوسط، هر دو در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شده‌اند. PRSS 1 با عمر طراحی ۷ سال و وزن ۱۲۰۰ کیلوگرم از باس ماهواره‌ای CAST-2000 بهره می‌برد. دیگر ماهواره سنجشی یعنی PakTES 1A نیز ۳۰۰ کیلوگرم وزن دارد و هر دو ماهواره در فاصله‌ حدوداً ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند.

Paksat 1R نیز با عمر طراحی ۱۵ سال و وزنی بالغ بر ۵۰۰۰ کیلوگرم در سال ۲۰۱۱ در مدار ژئو قرار گرفت. این ماهواره دارای ۱۸ ترانسپاندر باند Ku و ۱۲ ترانسپاندر باند C بوده و باس ماهواره‌ای DFH-4 در آن به‌کار رفته است. گفتنی است اپراتور هر سه ماهواره مذکور کمیسیون تحقیقات فضایی و بالای جو (Suparco) پاکستان بوده و این کشور ماهواره‌های یادشده را با مشارکت چین و آفریقای جنوبی توسعه داده است.

 

wikipedia ، space.skyrocket ، thenews ، space.skyrocket ، space.skyrocket ، n2yo ، phoneworld

سازمان ها | Suparco

اقتصاد فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

استفاده پاکستان از خدمات سامانه ماهواره‌ای ناوبری چین به‌عنوان اولین کشور خارجی

1399/04/08
پاکستان به اولین کشوری بدل شد که از خدمات منظومه ماهواره‌ای ناوبری بیدو (Beidou) چین به‌طور کامل استفاده خواهد کرد؛ منظومه‌ای که به‌تازگی و با پرتاب آخرین ماهواره از نسل سوم این سامانه تکمیل...

پربازدیدکننده ترین خبر

جاسوسی از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای با استفاده از تلویزیون‌های معمولی!

آسیب‌پذیری‌های امنیتی تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به هکرها امکان داده تا با صرف هزینه حدوداً ۳۰۰ دلاری و با استفاده از تجهیزات تلویزیون خانگی به محتوای داده‌های کاربرانی که از این خدمات استفاده می‌کنند، دسترسی یابند. محققان دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) توانستند ترافیک اینترنت ماهواره‌ای کشتی‌ها، شرکت‌های حقوقی و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت اشیاء را با شناسایی ضعف‌های تجهیزات شرکت‌های خدمات اینترنت ماهواره‌ای هک کنند. باید توجه داشت در اکثر موارد ترافیک اینترنت ماهواره‌ای به‌منظور تسریع در انتقال داده‌ها رمزگذاری نمی‌شود و همین موضوع، سرقت اطلاعات را برای هکرها تسهیل می‌کند.