1399/04/19

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱...
ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد.

در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ طی آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد. این توافق که ارزش آن حدوداً ۴۴۰ هزار یورو اعلام شده، بر توسعه زیرسامانه‌ها و فراهم‌آوری دانش لازم جهت توسعه ماهواره مذکور متمرکز خواهد بود. گام اسپیس در این همکاری از طرف شرکت بریتانیایی این‌-‌اسپیس (In-Space Missions) حمایت می‌شود و قرار است توافق مذکور تا آخر سال جاری میلادی به‌طور کامل اجرایی گردد. 

مرکز ملی علوم و فناوری فضایی با همکاری دانشگاه امارات متحده عربی، آژانس فضایی امارات (UAE Space Agency) و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات (UAE's Telecommunications Regulatory Authority) این کشور راه‌اندازی شده و هدف اصلی آن کمک به نیازهای امارات در حوزه علوم و فناوری فضایی می‌باشد. امارات امیدوار است که این مرکز در نهایت به یک قطب علمی و فناوری فضایی در سطح منطقه تبدیل شود. 

همچنین گام‌اسپیس که در سال ۲۰۰۷ تأسیس شد، در زمینه توسعه ماهواره‌های کوچک برای طیف مختلفی از مشتریان فعالیت می‌کند که مشتریان دولتی، تجاری و دانشگاهی را دربر می‌گیرد. خدمات این شرکت شامل ادغام سامانه‌های ماهواره‌ای، توسعه پلتفرم‌های ماهواره‌ای و همچنین ساخت ماهوراه‌های مینیاتوری می‌شود و در بیش از ۵۰ کشور جهان خدمات‌رسانی می‌کند. ماهواره‌های مینیاتوری این شرکت برای مقاصد ارتباطات از راه دور و پایش بلایای طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. گفتنی است گام‌اسپیس یکی از شرکای مهم آژانس فضایی اروپا (ESA) برای تولید نانوماهواره‌ها محسوب می‌شود.

 

uaeu.ac ، cosparhq.cnes ، wikipedia ، spacewatch

مخابرات ماهواره‌ای | ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نگاهی به جایگاه امارات متحده عربی در باشگاه فضایی‌های خاورمیانه

1399/04/12
اگر فکر می‌کنید کشور امارات هنوز با اتکا به درآمدهای نفتی خود سعی در نمایش در حال توسعه بودن خود دارد، با خواندن این نوشتار متوجه خواهید شد که آن‌ها خیلی قبل‌تر حرکت به‌سمت اقتصاد دانش‌بنیان...

توافق شرکت دانمارکی و آژانس فضایی اروپا برای توسعه شبکه اینترنت اشیاء

1399/02/06
شرکت گیت‌هَوس تلکام (GateHouse Telecom) به‌مرکزیت دانمارک که در زمینه ارتباطات ماهواره‌ای فعالیت می‌کند، توافقی را با آژانس فضایی اروپا (ESA) به‌انجام رسانده که طی آن مجموعه قوانین و ساز...

پربازدیدکننده ترین خبر

تمدید ۳ ساله امتیاز یکی از نقاط مداری ایران

ایران برای سه سال دیگر امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت ۴۳.۵ درجه شرقی را تمدید کرد. مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی، ضمن اعلام این خبر گفت: «یکی از نقاط ثبت‌شده کشور در اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی است که براساس مقررات رادیویی مذکور، فرصت استفاده از آن تا مهر۱۳۹۹ است.» به‌گفته براری، سازمان فضایی ایران موفق به اخذ تائیدیه تمدید سه ساله امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی تا مهر۱۴۰۲ (اکتبر۲۰۲۳) برای جمهوری اسلامی ایران شد.