1399/04/15

شکست راکت لب در سیزدهمین مأموریت پرتاب الکترون منجر به نابودی هفت ماهواره شد+فیلم

شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) در سیزدهمین پرتاب ماهواره‌بر الکترون (Electron) خود شکست خورد و علاوه‌بر ماهواره‌بر، هر هفت ماهواره این مأموریت از بین رفتند. الکترون روز شنبه ۴ژوئیه (۱۴تیر) ساعت ۱۷:۱۹ به‌وقت منطقه زمانی شرقی (ET) از پایگاه پرتاب راکت لب در کشور نیوزلند به فضا پرتاب شد و دقایق ابتدایی...
شکست راکت لب در سیزدهمین مأموریت پرتاب الکترون منجر به نابودی هفت ماهواره شد+فیلم

شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) در سیزدهمین پرتاب ماهواره‌بر الکترون (Electron) خود شکست خورد و علاوه‌بر ماهواره‌بر، هر هفت ماهواره این مأموریت از بین رفتند. الکترون روز شنبه ۴ژوئیه (۱۴تیر) ساعت ۱۷:۱۹ به‌وقت منطقه زمانی شرقی (ET) از پایگاه پرتاب راکت لب در کشور نیوزلند به فضا پرتاب شد و دقایق ابتدایی مأموریت ظاهراً مطابق برنامه‌ریزی‌ها پیش رفت؛ اگرچه این ماهواره‌بر در گذر از نقطه با حداکثر فشار آیرودینامیکی (max Q) مانند پرتاب‌های قبل نبود و به‌نظر می‌رسید سخت‌تر از مأموریت‌های موفق پیشین از این مرحله عبور کرد.

اطلاعاتی که از طریق تله‌متری به‌دست آمده بیانگر این است که الکترون تا ارتفاع ۱۹۴ کیلومتری سطح زمین بالا رفته، اما به‌دلیل مشکلی که در مرحله دوم آن ایجاد شد با کاهش ارتفاع به ۱۶۵ کیلومتری سطح زمین رسید. دوربین‌های نصب‌شده روی الکترون ویدئوهایی را تا حدود شش دقیقه پس از پرتاب ضبط کرده‌اند که پس از شش و نیم دقیقه اعلام شد در این مأموریت مشکلی رخ داده و راکت لب در این عملیات ناکام ماند.

 

راکت لب قرار بود در این عملیات پرتاب یک ماهواره سنجشی با وزن ۶۷ کیلوگرم را که توسط شرکت ژاپنی کَنون (Canon Electronics Inc) توسعه یافته، به مدار زمین ببرد؛ ماهواره‌ای که مهم‌ترین محموله این پرتاب محسوب می‌شد. این ماهواره موسوم به CE-SAT-1B قادر به ثبت تصاویر با وضوح ۰.۹ متر است. کَنون قصد داشت CE-SAT-1B را برای آزمایش فناوری‌های به‌کار رفته در آن به فضا بفرستد تا در آینده و در صورت موفقیت‌آمیز بودن تست‌ها تولید انبوه این ماهواره را آغاز کند.

ماهواره Faraday-1 که توسط استارت‌آپ بریتانیایی این‌اسپیس (In-Space Missions) توسعه یافته، دیگر ماهواره‌ در این مأموریت به‌شمار می‌رفت. Faraday-1 با ابعاد 6U حامل چندین محموله برای مشتریان این استارت‌آپ بود. الکترون همچنین طی این عملیات ۵ ماهواره مکعبی سنجشی با نام سوپرداو (SuperDove) را با خود حمل می‌کرد که توسط شرکت پلنت (Planet) توسعه یافته‌اند.

گفتنی است الکترون یک ماهواره‌بر دو مرحله‌ای یک‌بار مصرف است که قابلیت سه‌ مرحله‌ای شدن را نیز دارد. مراحل اول و دوم آن به‌ترتیب ۱۲.۱ و ۲.۴ متر طول داشته و قطر هر دوی آن‌ها ۱.۲ متر است. این ماهواره‌بر با وزن ۱۲۵۰۰ کیلوگرم قادر به حمل ۱۵۰ تا ۲۲۵ کیلوگرم محموله به ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری سطح زمین می‌باشد. الکترون که اولین بار در مه۲۰۱۷ به فضا پرتاب شده، با احتساب این مأموریت، تاکنون ۱۳ عملیات پرتاب داشته که ۲ مورد آن ناموفق بوده است. ماهواره‌بر یادشده که هر بار پرتاب آن هزینه‌ای در حدود ۶ میلیون دلار دربر دارد، از اکسیژن مایع و RP-1 به‌عنوان سوخت بهره می‌برد. RP-1 نوع خاصی از نفت سفید است که برای استفاده در موتورهای حامل‌های فضایی مناسب می‌باشد.

 

youtube ، wikipedia ، spacenews

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

نسخه اصلاح‌شده لانگ مارچ-۷ در اولین مأموریت خود شکست خورد

1398/12/28
حامل فضایی چینی لانگ مارچ-۷آ (Long March-7A) که نسخه جدید لانگ مارچ-۷ محسوب می‌شود، در اولین مأموریت خود شکست خورد.

دومین پرتاب ناموفق چین در سال ۲۰۲۰ منجر به از بین رفتن ماهواره اندونزی شد

1399/01/23
حامل فضایی چینی لانگ‌ مارچ-۳بی (Long March 3B) در انجام مأموریت پرتاب ماهواره مخابراتی تجاری نوسانترا-۲ (Nusantara-2) متعلق به اندونزی شکست خورد. این حامل فضایی روز ۹آوریل (۲۱فروردین) پس...

ویرجین اوربیت در اولین مأموریت پرتاب حامل فضایی از هواپیما شکست خورد

1399/03/06
شرکت ویرجین اوربیت (Virgin Orbit) در اولین تلاش خود برای پرتاب حامل فضایی لانچر وان (LauncherOne) از هواپیما ناکام ماند. در این مأموریت که یک پرتاب افقی محسوب می‌شود، لانچر وان پس از رها...

راکت لب پس از تأخیری حدوداً سه ماهه ۵ ماهواره را به فضا پرتاب کرد

1399/03/25
شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) پس از مدتی توقف فعالیت‌های پرتاب به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، پنج ماهواره را از سکوی پرتاب خود واقع در کشور نیوزلند به فضا فرستاد. طی این مأموریت که روز...

پربازدیدکننده ترین خبر

تمدید ۳ ساله امتیاز یکی از نقاط مداری ایران

ایران برای سه سال دیگر امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت ۴۳.۵ درجه شرقی را تمدید کرد. مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی، ضمن اعلام این خبر گفت: «یکی از نقاط ثبت‌شده کشور در اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی است که براساس مقررات رادیویی مذکور، فرصت استفاده از آن تا مهر۱۳۹۹ است.» به‌گفته براری، سازمان فضایی ایران موفق به اخذ تائیدیه تمدید سه ساله امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی تا مهر۱۴۰۲ (اکتبر۲۰۲۳) برای جمهوری اسلامی ایران شد.