1399/04/20

تولید عطری با رایحه فضا!

یکی از سؤالاتی که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده این است که فضای بیرونی زمین چه بویی می‌دهد. محققان ناسا طی دهه گذشته مشغول توسعه رایحه‌ای با بوی فضا بوده‌اند تا فضانوردان پیش از ترک زمین از طریق بوییدن آن با رایحه کیهان آشنا شوند. حال شرکتی به‌نام Eau de Space این رایحه را از ناسا تهیه کرده و آن را...
تولید عطری با رایحه فضا!

یکی از سؤالاتی که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده این است که فضای بیرونی زمین چه بویی می‌دهد. محققان ناسا طی دهه گذشته مشغول توسعه رایحه‌ای با بوی فضا بوده‌اند تا فضانوردان پیش از ترک زمین از طریق بوییدن آن با رایحه کیهان آشنا شوند. حال شرکتی به‌نام Eau de Space این رایحه را از ناسا تهیه کرده و آن را در قالب شیشه عطر می‌فروشد.

دومینیک آنتونلی (Tony Antonelli)، فضانورد بازنشسته ناسا، رایحه فضا را غلیظ و منحصربه‌فرد و متفاوت از تمام رایحه‌هایی که او روی زمین بوییده، توصیف می‌کند. بنابر اعلام Eau de Space فضانوردان دیگر گفته‌اند که فضا بوی استیک خشک‌شده، تمشک و عرق نیشکر می‌دهد و بوی آن را شبیه بوی دود و دارای تندی خاصی توصیف کرده‌اند.

والری کرزون (Valery Korzun)، فضانورد اهل کشور روسیه، می‌گوید: «رایحه فضا مثل بویی است که پس از شلیک تیر از اسلحه خارج می‌شود.» به‌گفته او رایحه فضا تلخ است و بوی دود و سوختگی می‌دهد. پگی ویتسون (Peggy Whitson)، فضانورد ناسا، نیز رایحه فضا را بسیار خاص، تلخ و ناملایم توصیف می‌کند.

تولید عطری با رایحه فضا!

ناسا بنا به دلایلی از انتشار اطلاعات درباره این عطر خودداری کرده بود، اما مقامات شرکت Eau de Space می‌گویند با تلاش فراوان توانسته‌اند فرمول این عطر منحصر‌به‌فرد را به‌دست بیاورند. Eau de Space عطر خود را با نام همین شرکت و با قیمت ۲۹ دلار از طریق سایت Kickstarter به فروش رسانده و اعلام کرده برنامه‌ای برای تولید انبوه آن ندارد.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA | Eau de Space
افراد | Tony Antonelli | Valery Korzun | Peggy Whitson

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه یک حسگر برای تعیین سطح اضطراب فضانوردان

1398/12/28
​محققان حسگری را توسعه داده‌اند که قادر است با تجزیه و تحلیل ترکیب‌های موجود در عرق فضانوردان، سطح اضطراب آن‌ها را مشخص کند. تا پیش از این تعیین میزان اضطراب فضانوردان با آزمایش‌های خونی...

افزایش قابل‌توجه خطر ناشنوایی فضانوردان در صورت اقامت طولانی‌مدت در فضا

1399/01/14
محققان دانشکده پزشکی کارولینای جنوبی (Medical University of South Carolina Libraries) با مطالعه اسکن MRI فضانوردان از ریسک بالای ناشنوا شدن آن‌ها در صورت اقامت بیش از ۶ ماه در فضا خبر داده‌اند. ​در...

پربازدیدکننده ترین خبر

تمدید ۳ ساله امتیاز یکی از نقاط مداری ایران

ایران برای سه سال دیگر امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت ۴۳.۵ درجه شرقی را تمدید کرد. مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی، ضمن اعلام این خبر گفت: «یکی از نقاط ثبت‌شده کشور در اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی است که براساس مقررات رادیویی مذکور، فرصت استفاده از آن تا مهر۱۳۹۹ است.» به‌گفته براری، سازمان فضایی ایران موفق به اخذ تائیدیه تمدید سه ساله امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی تا مهر۱۴۰۲ (اکتبر۲۰۲۳) برای جمهوری اسلامی ایران شد.