1399/04/14

چین ماهواره دیگری از سری ماهواره‌های گائوفن را به همراه یک ماهواره‌ تحقیق و توسعه به فضا فرستاد

چین ماهواره سنجشی گائوفن (Gaofen) جدیدی به‌همراه ماهواره دیگری موسوم به ژیبایپو (Xibaipo) را که یک ماهواره تحقیق و توسعه است، به فضا فرستاد. در این مأموریت که روز جمعه ۳ژوئیه (۱۳تیر) ساعت ۳:۱۰ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) و از پایگاه فضایی تائی‌یوان (Taiyuan) صورت گرفت، این دو ماهواره سوار بر ماهواره‌بر...
چین ماهواره دیگری از سری ماهواره‌های گائوفن را به همراه یک ماهواره‌ تحقیق و توسعه به فضا فرستاد

چین ماهواره سنجشی گائوفن (Gaofen) جدیدی به‌همراه ماهواره دیگری موسوم به ژیبایپو (Xibaipo) را که یک ماهواره تحقیق و توسعه است، به فضا فرستاد. در این مأموریت که روز جمعه ۳ژوئیه (۱۳تیر) ساعت ۳:۱۰ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) و از پایگاه فضایی تائی‌یوان (Taiyuan) صورت گرفت، این دو ماهواره سوار بر ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴بی (Long March-4B) در مدار خورشیدآهنگ قرار گرفتند. ماهواره‌های یادشده، هر دو، توسط شرکت علوم و فناوری‌های هوافضای چین (China Academy of Space Technology Corporation به‌اختصار CASC) توسعه یافته‌اند. ماهواره جدید گائوفن دارای قدرت تفکیک مکانی زیر ۱ متر است که در بسیاری از حوزه‌ها مانند نقشه‌برداری، کشاورزی، حفاظت از محیط زیست و جنگلداری به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در این ماهواره برای اولین بار از پلتفرمی با نام اجیلیتی (Agility) استفاده شده است؛ پلتفرمی که می‌تواند برای انواع مختلفی از ماهواره‌های سنجشی که در ارتفاعی بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلومتر از سطح زمین قرار می‌گیرند، استفاده شود. اجیلیتی با عمر طراحی ۸ سال دارای قدرت مانور سریع بوده و امکان تصویربرداری در شرایط سرعت بالا و در حالت‌های مختلف را برای ماهواره فراهم می‌آورد.

چین ماهواره دیگری از سری ماهواره‌های گائوفن را به همراه یک ماهواره‌ تحقیق و توسعه به فضا فرستاد

نمایی از پلتفرم اجیلیتی

همچنین دوربین این ماهواره قادر به ثبت تصاویر چند طیفی با باندهای طیفی متعدد مانند آبی تیره، آبی، سبز، زرد و قرمز است تا اطمینان دهد که تصاویر از قابلیت تشخیص بالایی برخوردار بوده و نیازهای کاربر را به‌طور کامل برطرف می‌کند. به‌علاوه، این دوربین به ابزاری مجهز است که آن را قادر می‌سازد تا تصویربرداری در شرایط ابر و مه را به‌خوبی انجام دهد؛ به‌گونه‌ای که مانند تصویربرداری در شرایط بدون ابر باشد.

ماهواره کوچک ژیبایپو نیز برخی آزمایش‌های علمی مانند انتقال داده‌های صوتی و تصویری از مدار را انجام خواهد داد. این ماهواره که به‌طور عمده برای ارتقاء آگاهی‌های علوم فضایی جوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد، مجهز به یک نرم‌افزار آموزشی قابل برنامه‌ریزی، یک دوربین سنجشی کوچک و همچنین یک محموله آزمایشی است که برای مقایسه میان داده‌های تصویری زمین با داده‌های سنجشی ماهواره و داده‌های آزمایشی طبیعی به‌کار خواهد رفت. ژیبایپو با ۳ کیلوگرم وزن، دارای ابعاد 2U (حدوداً ۱۰*۱۰*۲۰ سانتی‌متر) بوده و عمر طراحی آن ۶ ماه است.

چین ماهواره دیگری از سری ماهواره‌های گائوفن را به همراه یک ماهواره‌ تحقیق و توسعه به فضا فرستاد

ماهواره ژیبایپو

لانگ مارچ-۴بی که با نام چانگ‌ ژنگ-۴بی (Chang Zheng-4B) نیز خوانده می‌شود یک ماهواره‌بر سه مرحله‌ای است که قادر به حمل ۴۲۰۰ کیلوگرم محموبه به مدار لئو می‌باشد. طول کلی این ماهواره‌بر ۴۴.۱ متر بوده و حدود ۲۴۹ تُن وزن دارد. لانگ مارچ-۴بی که توسط آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای (Shanghai Academy of Spaceflight Technology به اختصار SAST) توسعه یافته، اولین بار در سال ۱۹۹۹ به فضا پرتاب شد و هزینه هر مأموریت آن در سال ۲۰۰۶ مبلغی معادل ۵۰ میلیون دلار اعلام شده است. گفتنی است این پرتاب ۳۳۷ امین مأموریت سری ماهواره‌برهای لانگ مارچ محسوب می‌شود.

 

news.cgtn ، wikipedia ، nasaspaceflight

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین سومین ماهواره گائوفن-۹ را به‌همراه دو ماهواره کوچک به فضا پرتاب کرد

1399/03/29
چین در چهاردمین مأموریت پرتاب خود در سال ۲۰۲۰ سومین ماهواره از سری ماهواره‌های سنجشی گائوفن-۹ (Gaofen-9) را به فضا فرستاد. در این مأموریت علاوه‌بر گائوفن-۹، دو ماهواره کوچک نیز به فضا ارسال...

منظومه ماهواره‌ای ناوبری چین تکمیل شد

1399/04/03
چین با پرتاب آخرین ماهواره منظومه ماهواره‌ای ناوبری بیدو (Beidou) این منظومه را تکمیل کرد. این کشور روز ۲۳ژوئن (۳تیر) ساعت ۱:۴۳ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) ماهواره Beidou-3GEO3 را سوار...

پربازدیدکننده ترین خبر

تمدید ۳ ساله امتیاز یکی از نقاط مداری ایران

ایران برای سه سال دیگر امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت ۴۳.۵ درجه شرقی را تمدید کرد. مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی، ضمن اعلام این خبر گفت: «یکی از نقاط ثبت‌شده کشور در اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی است که براساس مقررات رادیویی مذکور، فرصت استفاده از آن تا مهر۱۳۹۹ است.» به‌گفته براری، سازمان فضایی ایران موفق به اخذ تائیدیه تمدید سه ساله امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت مداری ۴۳.۵ درجه شرقی تا مهر۱۴۰۲ (اکتبر۲۰۲۳) برای جمهوری اسلامی ایران شد.