1399/04/07

روسیه با همکاری شرکت آمریکایی اعزام توریست به فضا را از سر می‌گیرد

پس از یک دهه دوری روسیه از توریسم فضایی، آژانس فضایی این کشور موسوم به روسکاسموس (Roscosmos) از ارسال دو توریست به ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط فضاپیمای سایوز (Soyuz) در سال ۲۰۲۳ خبر داد. روسکاسموس به‌منظور تحقق این مأموریت در حال همکاری با یک شرکت آمریکایی به‌نام اسپیس ادونچرز (Space Adventures) است. ...
روسیه با همکاری شرکت آمریکایی اعزام توریست به فضا را از سر می‌گیرد

پس از یک دهه دوری روسیه از توریسم فضایی، آژانس فضایی این کشور موسوم به روسکاسموس (Roscosmos) از ارسال دو توریست به ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط فضاپیمای سایوز (Soyuz) در سال ۲۰۲۳ خبر داد. روسکاسموس به‌منظور تحقق این مأموریت در حال همکاری با یک شرکت آمریکایی به‌نام اسپیس ادونچرز (Space Adventures) است. همچنین قرار است در اتفاقی بی‌سابقه یکی از توریست‌ها با کمک یکی از فضانوردان روسیه راهپیمایی فضایی انجام دهد. 

این شرکت مسئول برنامه‌ریزی سفرهای فضایی برای مشتریان متمول بوده و در گذشته برای ارسال هفت نفر به ایستگاه فضایی با روسکاسموس همکاری کرده است. اما روسکاسموس از سال ۲۰۰۹ تقریباً تمام فعالیت‌های مربوط به توریستم فضایی را به‌منظور کمک به ناسا برای اعزام و بازگرداندن فضانوردان به این ایستگاه متوقف کرد. ولی حالا اوضاع فرق کرده است؛ شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) اخیراً فضانوردان ناسا را از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی برده و همچنین قصد دارد در آینده به‌طور پیوسته سفرهای توریستی انجام دهد.

شرکت بوئینگ (Boeing) نیز با کپسول استارلاینر (Starliner) خود که در حال حاضر مراحل توسعه را پشت‌سر می‌گذارد، در کنار اسپیس‌ایکس فضانوردان ناسا را به ایستگاه فضایی اعزام خواهد کرد. این‌ها یعنی ناسا دیگر به‌طور کامل به فضاپیمای سایوز وابسته نیست و صندلی‌های بیشتری در این فضاپیما خالی خواهد شد. در نتیجه روسکاسموس دوباره می‌تواند انجام سفرهای توریستی را از سر بگیرد.

گفتنی است تاکنون هیچکدام شهروندان عادی که به ایستگاه فضایی رفته‌اند، راهپیمایی فضایی انجام نداده‌اند. راهپیمایی فضایی کاری بسیار پرزحمت بوده و به ساعت‌ها تمرین روی زمین نیاز دارد. بنابر اعلام اسپیس‌ ادونچرز، افرادی که برای این سفر پذیرفته می‌شوند برای این منظور می‌بایست تمرین‌های مخصوص و شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای را با موفقیت پشت‌سر بگذارند.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | roscosmos | Space Adventures | NASA | SpaceX | Boeing

فضانوردی و سرنشین‌دار | توریسم فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اسپیس‌ایکس سال ۲۰۲۱ سه توریست را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد

1398/12/20
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) طی یک همکاری با استارت‌آپ اکسیوم اسپیس (Axiom Space)، اواخر سال آینده میلادی سه توریست را در سفری ۱۰ روزه به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد برد.

اولین پرواز فضاپیمای توریستی ویرجین گلکتیک از پایگاه جدید این شرکت انجام شد+فیلم

1399/02/13
فضاپیمای توریستی اسپیس‌شیپ‌ دو (SpaceShipTwo) متعلق به شرکت آمریکایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) برای اولین بار از پایگاه اسپیس‌پورت امریکا (Spaceport America) این شرکت واقع در ایالت...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا مدعی شد روسیه ماهواره‌ای با مقاصد جاسوسی را برای ایران به فضا پرتاب می‌کند

روزنامه آمریکایی واشینگتن‌ پست به‌نقل از مقامات آمریکایی ادعا کرد روسیه قصد دارد ماهواره‌ای را برای ایران به فضا پرتاب کند که توانایی تهران را در ردیابی اهداف بالقوه نظامی در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن بسیار بالا خواهد برد. این روزنامه مدعی شد روسیه طی توافقی با ایران، یک ماهواره سنجشی موسوم به کانوپوس-وی (Kanopus-V) را برای تهران در مدار زمین قرار خواهد داد که امکان نظارت مستمر بر امکانات مختلف از پالایشگاه‌های نفت خلیج فارس و پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی گرفته تا پادگان‌های آمریکا در عراق را فراهم می‌کند.