1399/04/08

برنامه ناسا برای استفاده از پرواز‌های زیرمداری خصوصی با هدف کاهش هزینه پروژه‌های تحقیقاتی

آژانس فضایی آمریکا به‌دنبال ترسیم مسیری برای محققان خود جهت شرکت در پرواز‌های تجاری زیرمداری در آینده است تا امکان انجام آزمایش‌ها درون فضاپیماهای زیرمداری را فراهم آورد. مقامات ناسا معتقدند استفاده از فضاپیماهای زیر مداری تولیدشده توسط شرکای تجاری می‌تواند هزینه‌ برنامه‌های تحقیقاتی را کاهش دهد. این...
برنامه ناسا برای استفاده از پرواز‌های زیرمداری خصوصی با هدف کاهش هزینه پروژه‌های تحقیقاتی

آژانس فضایی آمریکا به‌دنبال ترسیم مسیری برای محققان خود جهت شرکت در پرواز‌های تجاری زیرمداری در آینده است تا امکان انجام آزمایش‌ها درون فضاپیماهای زیرمداری را فراهم آورد. مأموریت‌های زیرمداری اهمیت چندانی برای ناسا نداشت اما حالا این سازمان با شرکت‌های خصوصی همکاری دارد و می‌خواهد تغییری در مأموریت‌ها اعمال کند. مقامات ناسا معتقدند استفاده از فضاپیماهای زیر مداری تولیدشده توسط شرکای تجاری می‌تواند هزینه‌ برنامه‌های تحقیقاتی را کاهش دهد. این مأموریت‌ها امکان انجام آزمایش‌ها در شرایط ریزگرانش را برای محققان فراهم می‌کند، بدون آنکه نیاز به انجام تمرین‌های یکسان با فضانوردان داشته باشند.

ناسا اعلام کرده شرکت‌های خصوصی به جایگاهی رسیده‌اند که می‌توانند پروازهای زیرمداری را به‌عنوان یک خدمت ارائه دهند و ناسا حاضر به خرید آن‌ها است. در حال حاضر این آژانس نامی از شرکت‌های مشارکت‌کننده در این برنامه به‌میان نیاورده، اما به‌نظر می‌رسد شرکت‌های ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) و بلو اوریجین (Blue Origin) شانس بالایی برای حضور در این طرح دارند. فیل مک‌آلیستر (Phil McAlister)، مدیر توسعه پروازهای فضایی تجاری ناسا، می‌گوید: «پروازهای زیر مداری انسانی ظرفیت بالایی برای تأمین نیازهای ناسا دارند و تداوم تلاش‌های ما برای ایجاد یک اقتصاد قدرتمند در فضا محسوب می‌شوند. ناسا بودجه‌ای برای توسعه فضاپیماهای زیر مداری درنظر نمی‌گیرد اما به‌عنوان خریدار در بازار حضور خواهد داشت.»

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA | Blue Origin | Virgin Galactic
افراد | Phil McAlister

اقتصاد فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

توافق ناسا و ویرجین گلکتیک برای استفاده تجاری از ایستگاه فضایی بین‌المللی

1399/04/04
شرکت آمریکایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) که در تلاش برای انجام پرواز‌های زیرمداری تجاری است، توافقی را با ناسا به‌انجام رسانده که مطابق آن زمینه برای آموزش افرادی که به‌عنوان توریست...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.