1399/04/03

تصویری کامل و فوق‌العاده از کیهان توسط تلسکوپ فضایی آلما‌ن‌ها

محققان با استفاده از ۱۶۵ گیگابایت داده‌های جمع‌آوری شده از ۷ دوربین تلسکوپ فضایی اشعه ایکس ای‌روزیتا (eROSITA) تصویری از جهان در طول موج اشعه ایکس تهیه کردند. این تصویر در طول ۶ ماه تهیه شده است؛ مدت زمانی که طی آن تلسکوپ مذکور به‌طور مداوم می‌چرخید تا از بخش‌های مختلف آسمان تصویربرداری کند. تلسکوپ...
تصویری کامل و فوق‌العاده از کیهان توسط تلسکوپ فضایی آلما‌ن‌ها

محققان با استفاده از ۱۶۵ گیگابایت داده‌های جمع‌آوری شده از ۷ دوربین تلسکوپ فضایی اشعه ایکس ای‌روزیتا (eROSITA) تصویری از جهان در طول موج اشعه ایکس تهیه کردند. این تصویر در طول ۶ ماه تهیه شده است؛ مدت زمانی که طی آن تلسکوپ مذکور به‌طور مداوم می‌چرخید تا از بخش‌های مختلف آسمان تصویربرداری کند. ای‌روزیتا روی هر بخش از آسمان ۱۵۰ تا ۲۰۰ ثانیه تمرکز کرد و این امر سبب شد دقت اندازه‌گیری فوتون‌ها بین ۲ تا ۶ درصد باشد. سپس اطلاعات به‌دست‌آمده به یک تصویر کدگذاری‌شده رنگی تبدیل شد تا تمایز میان انرژی فوتون‌ها نشان داده شود.

تصویری کامل و فوق‌العاده از کیهان توسط تلسکوپ فضایی آلما‌ن‌ها

به‌گفته پیتر پردل (Peter Predehl)، محقق ارشد تلسکوپ ای‌روزیتا در انستیتوی فیزیک مکس پلنک (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics) آلمان، این تصویر از کل آسمان شیوه نگرش ما به جهان را تغییر می‌دهد. تلسکوپ ای‌روزیتا توسط انستیتوی فیزیک مکس پلنک توسعه یافته است. این تلسکوپ قادر به بررسی اشعه‌های ایکسِ با انرژی کمتر بوده و می‌تواند قسمت وسیعی از آسمان را رصد کند؛ ازاین‌رو ابزار مذکور توانسته تصویری خارق‌العاده بسازد.

تصویری کامل و فوق‌العاده از کیهان توسط تلسکوپ فضایی آلما‌ن‌ها

نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر تلسکوپ هابل از کهکشان کلاه مکزیکی

1398/12/12
ناسا تصویری جالب از کهکشان مسیه ۱۰۴ (M104) موسوم به «کلاه مکزیکی» (Sombrero) را منتشر کرده که توسط تلسکوپ هابل به‌ثبت رسیده است؛ تصویری که در آن لبه وسیع این کهکشان مشاهده می‌شود.

تصویر مدارگرد ناسا از «آبکندهای» سیاره سرخ

1398/12/13
ناسا تصویری از آبکندهای مریخ (Martian gullies) را منتشر کرده که توسط مدارگرد شناسایی مریخ (Mars Reconnaissance Orbiter به‌اختصار MRO) این سازمان به‌ثبت رسیده است.

تصویری اعجاب‌انگیز از مرکز کهکشان راه شیری

1399/01/09
ناسا تصویری از منطقه مرکزی کهکشان راه شیری را منتشر کرده که توسط تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا (Chandra X-ray) به‌ثبت رسیده است. این منطقه، مجموعه‌ای از اجرام را شامل می‌شود که یکی از آن‌ها سیاه‌چاله...

تصویر ترکیبی ناسا از برخورد دو خوشه کهکشانی با یکدیگر

1399/02/24
ناسا یک تصویر ترکیبی از سامانه‌ای موسوم به Abell 2384 را منتشر کرده که حاصل برخورد دو خوشه کهکشانی است. این رخداد چند صد میلیون سال پیش اتفاق داده و طی آن دو خوشه پس از برخورد، از میان یکدیگر...

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.