1399/04/03

اسپیس‌ایکس درصدد ساخت پایگاه فضایی شناور برای پرتاب استارشیپ است

اخیراً شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) متعلق به ایلان ماسک (Elon Musk) در حال استخدام مهندسان عملیات‌های دریایی بوده تا به کمک آن‌ها، پایگاه‌های فضایی شناور برای پرتاب حامل‌های فضایی نسل بعدی خود موسوم استارشیپ (Starship) بسازد. پایگاه فضایی دریایی به‌نوبه‌ خود ایده‌ای تازه محسوب نمی‌شود؛ زیرا اسپیس‌ایکس...
اسپیس‌ایکس درصدد ساخت پایگاه فضایی شناور برای پرتاب استارشیپ است

اخیراً شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) متعلق به ایلان ماسک (Elon Musk) در حال استخدام مهندسان عملیات‌های دریایی بوده تا به کمک آن‌ها، پایگاه‌های فضایی شناور برای پرتاب حامل‌های فضایی نسل بعدی خود موسوم استارشیپ (Starship) بسازد. پایگاه فضایی دریایی به‌نوبه‌ خود ایده‌ای تازه محسوب نمی‌شود؛ زیرا اسپیس‌ایکس از مدت‌ها پیش درباره‌ امکان ساخت آن صحبت کرده بود. به‌عنوان مثال، انیمیشن‌های استارشیپ که ماسک در سال ۲۰۱۷ از آن‌ها رونمایی کرد، حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) این شرکت را درحال پرتاب از روی سکویی دریایی به‌تصویر می‌کشید.

ماسک همچنین مدتی پیش در توییتی نوشت: «اسپیس‌ایکس برای مأموریت‌های اولیه‌ استارشیپ سه پایگاه پرتاب را درنظر دارد؛ ساحل فضایی فلوریدا، تأسیسات تگزاس جنوبی در نزدیکی دهکده بوکا چیکا (Boca Chica)، که نسخه‌های آزمایشی استارشیپ هم‌اکنون در آنجا درحال ساخت و آزمایش هستند، و سکوهای دریایی.»

اکنون اما به‌نظر می‌رسد ایده‌ ساخت پایگاه پرتاب دریایی چنان به تکامل رسیده که اسپیس‌ایکس درحال استخدام متخصصانی ویژه برای بهره‌برداری از آن است. ماسک همچنین به‌تازگی از برخی جزئیات تازه درباره این برنامه رونمایی کرد. به‌عنوان مثال، کاربری در توییتر پرسید: «آیا پایگاه‌های فضایی دریایی، سکوهای نفتی نوسازی‌شده خواهند بود و آیا مسافران استارشیپ ازطریق سامانه‌ حمل‌ونقل هایپرلوپ (Hyperloop) به آنجا فرستاده خواهند شد؟» ماسک نیز در پاسخ به کلمه «تقریباً» بسنده کرد.

مدیرعامل اسپیس‌ایکس همچنین اشاره کرد که پایگاه‌های فضایی دریایی چندان به خط ساحلی نزدیک نخواهند بود. او در پاسخ به کاربر دیگری در توییتر نوشت: «ما باید به‌اندازه‌ کافی از ساحل دور باشیم تا مزاحم نواحی پرجمعیت نشویم. پرتاب و فرود نامحسوس نخواهد بود؛ اما فاصله تا ساحل آن‌قدری هست که می‌توانید سوار بر قایق به محدود‌ه چند کیلومتری پایگاه فضایی برسید.» منظور ماسک از فرود، بازیابی سوپرهوی (Super Heavy)، مرحله‌ اول ۳۱ موتوره‌ای، است که استارشیپ را از سطح زمین بلند خواهد کرد. سوپرهوی همانند حامل‌‌های فضایی فالکون-۹ و فالکون هوی، اندکی پس از پرتاب به‌طور عمودی روی زمین فرود خواهد آمد.

فضاپیمای استارشیپ خود ۶ موتور خواهد داشت و به‌اندازه‌ای قدرتمند خواهد بود تا به‌اتکای آن‌ها به ماه و مریخ برسد. موتور درنظر گرفته ‌شده برای استارشیپ و سوپرهوی، رپتور (Raptor) نام دارد و نسبت به موتور مرلین (Merlin) فالکون ۹ و فالکون هوی، بسیار قدرتمند‌تر است. البته استارشیپ نخستین حامل فضایی نخواهد بود که از سکوی دریایی پرتاب می‌شود. شرکت چندملیتی سی لانچ (Sea Launch) به‌مرکزیت سوئیس پیش‌تر چندین بار حامل فضایی زنیت (Zenit) را از کشتی مخصوصی پرتاب کرده بود که آخرین آن‌ها سال ۲۰۱۴ انجام گرفت. 

منبع: زومیت
سازمان ها | SpaceX | Sea Launch
افراد | Elon Musk

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

ساخت هزار فضاپیمای استارشیپ به‌منظور ایجاد سکونتگاه در مریخ

1398/12/19
ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیانگذار شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)، قصد دارد به منظور تحقق رؤیای ایجاد سکونتگاه در مریخ، هر ۷۲ ساعت یک حامل فضایی چند بار مصرف استارشیپ (Starship) بسازد.

اسپیس‌ایکس سومین نمونه فضاپیمای استارشیپ خود را نیز از دست داد+فیلم

1399/01/17
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) سومین نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ (Starship) موسوم به SN3 را از دست داد. طی این آزمایش که روز جمعه (۳آوریل) در سکوی پرتاب این شرکت در نزدیکی شهر بوکاچیکا (Boca...

آخرین سری نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ طی انفجاری شدید از بین رفت+فیلم

1399/03/10
آخرین سری نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ (Starship) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) موسوم به SN4 روز جمعه ۲۹مه به‌فاصله کوتاهی پس از آغاز تست احتراق، آتش گرفت و از بین رفت. حامل فضایی مذکور حدود...

اسپیس‌ایکس در صدد ساخت شهر فضایی در مریخ!

1399/03/21
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد در سال ۲۰۲۲ دو محموله شامل مصالح اولیه و نیروی انسانی لازم را برای احداث نخستین شهر فضایی بر سطح مریخ به این سیاره اعزام کند. ایلان ماسک (Elon Musk)، رئیس...

پربازدیدکننده ترین خبر

نیروی فضایی آمریکا به‌دنبال بهره‌گیری از الگوی ناسا در همکاری با بخش خصوصی

نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Force) قصد دارد با الگوبرداری از ناسا همکاری با بخش خصوصی را آغاز کند. اریک فلت (Eric Felt)، از مقامات نظامی آمریکا، ضمن اعلام این خبر گفت: «بااینکه نیروی فضایی ایالات متحده از سایر بخش‌های نظامی این کشور کوچک‌تر است، وابستگی‌اش به فناوری برای پیشبرد کار خود بسیار بیشتر از آن‌هاست.» وی افزود: «درحالی‌که این نهاد نظامی، خود، همچنان به توسعه ماهواره‌ها و سایر فناوری‌ها ادامه خواهد داد، با شرکت‌های خصوصی آمریکایی نیز در این زمینه‌ها مشارکت خواهد کرد.»