1399/03/31

ماهواره‌ها به کمک مدیریت حریق‌های جنگلی ایران می‌آیند

محمد نامدار، کارشناس سنجش از دور یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، ضمن بیان اینکه مرکز کنترل و پایش عرصه‌های منابع طبیعی کشور به‌تازگی راه‌اندازی شده است، گفت: «در حال حاضر در این مرکز برای مدیریت حریق‌های جنگلی و مرتعی از اطلاعات ماهواره‌هایی که از آتش‌سوزی‌های سطح کره زمین عکس‌برداری می‌کنند،...
ماهواره‌ها به کمک مدیریت حریق‌های جنگلی ایران می‌آیند

محمد نامدار، کارشناس سنجش از دور یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، ضمن بیان اینکه مرکز کنترل و پایش عرصه‌های منابع طبیعی کشور به‌تازگی راه‌اندازی شده است، گفت: «در حال حاضر در این مرکز برای مدیریت حریق‌های جنگلی و مرتعی از اطلاعات ماهواره‌هایی که از آتش‌سوزی‌های سطح کره زمین عکس‌برداری می‌کنند، استفاده می‌کنیم.» 

نامدار اظهار کرد: «اکنون به تصاویر دو ماهواره‌ای که از سطح زمین عبور و آتش‌سوزی‌ها را گزارش می‌کنند، دسترسی داریم. از طریق این دو ماهواره حدود چهار دفعه طی یک روز تصاویر آتش‌سوزی‌ها در کشور به‌دست ما می‌رسد که از طریق انطباق تصاویر با نقشه‌ها می‌توانیم آخرین وضعیت آتش‌سوزی‌ در جنگل‌ها و مراتع را رصد کنیم.»

وی ادامه داد: «اگر آتش‌سوزی‌ها در هنگام عبور ماهواره از زمین یا اندکی پیش از آن شروع شده باشند، با فاصله زمانی کمی از وقوع آتش در جنگل‌ها و مراتع مطلع می‌شویم. اما اگر آتش‌سوزی‌ پس از عبور ماهواره‌ها و عکس‌برداری از زمین رخ دهد، عموماً با فاصله زمانی بیشتری (بین ۴ تا ۸ ساعت) از وقوع آتش از طریق تصاویر ماهواره‌ای باخبر می‌شویم.»

این کارشناس سنجش از دور یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها ادامه داد: «ما در یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها به‌محض مشاهده آتش در عرصه‌های منابع طبیعی موقعیت آن را به استان‌ها گزارش می‌دهیم. به‌علاوه، گشت‌های فعالی در منطقه وجود دارد که به پایش و رصد آتش‌سوزی‌ها می‌پردازند.»

نامدار در ادامه تصریح کرد: «ما به‌دنبال آن هسیتم که به داده‌های تعداد بیشتری از ماهواره‌ها برای دریافت تصاویر آتش‌سوزی دسترسی پیدا کنیم. چنانچه این اتفاق بیفتد تصاویر ماهواره‌ای در فاصله‌های زمانی کوتاه‌تری به‌دست ما می‌رسد و با سرعت بیشتری از وقوع آتش در جنگل‌ها و مراتع مطلع می‌شویم. در حال حاضر از سامانه‌های ماهواره‌ای جهانی که به‌صورت رایگان در اختیار ما قرار می‌گیرد برای این کار استفاده می‌کنیم، اما قصد داریم با همکاری پژوهشکده هوافضا* این سامانه‌ها را بومی‌سازی کنیم.»

این کارشناس یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به شرایط کشور محدودیتی در دسترسی به این تصاویر جهانی ماهواره‌ای داریم یا خیر، توضیح داد: «نگاه جهان به مسئله آتش‌سوزی در جنگل‌ها این است که اگر نقطه‌ای از جنگل‌ در هرکجای دنیا آسیب ببیند، تبعات پیدا و پنهان آن تمام مردم کره زمین را درگیر خواهد کرد؛ ازاین‌رو برای دسترسی به این تصاویر مشکل خاصی نداریم.»

وی با اشاره به اینکه بومی‌سازی این تصاویر ماهواره‌ای نسبت به مدل‌های جهانی دقت بیشتری خواهد داشت، گفت: «همکاران ما در پژوهشکده هوافضا* و شرکت‌های وابسته به آن با توجه به اقلیم ایران و نوع پوشش گیاهی، مدل‌های بومی را برای آتش‌سوزی طراحی می‌کنند و بر اساس آن‌ها می‌توان مکان دقیق آتش‌سوزی‌ها در مراتع و جنگل‌ها، امکان پیش‌روی آن‌ها و سایر نیازها را مشخص کرد.»

نامدار با بیان اینکه این مدل‌ها که بیشتر برای جنگل‌های شمال کشور طراحی شده‌اند به‌زودی به سازمان جنگل‌ها تحویل داده می‌شوند، اظهار کرد: «هدف ما ارتقای سامانه نظارت و پایش جنگل‌ها و مراتع در این مرکز است تا در حداقل زمان ممکن نیروها از وقوع حریق باخبر شده و نسبت به اطفای آن اقدام کنند.»

*توضیح اسپاش: در منبع خبر که خبرگزاری ایسنا می‌باشد سخن از همکاری با پژوهشکده هوافضا آمده است. این در حالی است که احتمالا مقصود پژوهشگاه هوافضا زیر نظر وزارت علوم یا پژوهشگاه فضایی زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

داخلی | خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصاویر ماهواره‌ای نشان از افزایش غیرمعمول فیتوپلانکتون‌ها در جزیره قشم دارد

1399/03/07
پایش ماهواره‌ای میزان کلروفیل a در خلیج فارس و دریای عمان از افزایش غیرمعمول فیتوپلانکتون‌ها در جنوب جزیره قشم حکایت دارد. این پایش با تصاویر سنجنده مودیس (MODIS) ماهواره آکوا (Aqua) متعلق...

بررسی تغییرات خطوط ساحلی خلیج فارس با بهره‌گیری از تصاویر ماهواره‌ای

1399/03/08
مصطفی منصورپور، مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران، از اجرای پروژه پایش ماهواره‌ای تغییرات خطوط ساحلی خلیج فارس و دریای عمان با هدف شناسایی عوامل محیطی در تغییر میزان این پهنه آبی خبر...

نقشه‌های ماهواره‌ای پیش‌بینی ریسک آتش‌سوزی در ایران منتشر شد

1399/03/14
درپی وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده در دامنه‌های رشته کوه زاگرس در هفته اخیر، سازمان فضایی ایران نقشه ماهواره‌ای پیش‌بینی ریسک حریق در استان‌های مجاور را برای تعیین گستره و میزان مخاطرات منتشر...

تصاویر ماهواره‌‌ای از جنگل‌ گچساران پس از حریق

1399/03/15
تصاویر ماهواره سنتینل-۲ (Sentinel-2) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) از بین رفتن پوشش گیاهی جنگل‌ و مراتع شمال گچساران، نزدیک به گناوه لری، را در آتش‌سوزی زاگرس به‌خوبی نشان می‌دهد. بازه...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست راکت لب در سیزدهمین مأموریت پرتاب الکترون منجر به نابودی هفت ماهواره شد+فیلم

شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) در سیزدهمین پرتاب ماهواره‌بر الکترون (Electron) خود شکست خورد و علاوه‌بر ماهواره‌بر، هر هفت ماهواره این مأموریت از بین رفتند. الکترون روز شنبه ۴ژوئیه (۱۴تیر) ساعت ۱۷:۱۹ به‌وقت منطقه زمانی شرقی (ET) از پایگاه پرتاب راکت لب در کشور نیوزلند به فضا پرتاب شد و دقایق ابتدایی مأموریت ظاهراً مطابق برنامه‌ریزی‌ها پیش رفت. دوربین‌های نصب‌شده روی الکترون ویدئوهایی را تا حدود شش دقیقه پس از پرتاب ضبط کرده‌اند که پس از شش و نیم دقیقه اعلام شد در این مأموریت مشکلی رخ داده و راکت لب در این عملیات ناکام ماند.