1399/04/01

ایرباس مأمور ادامه توسعه مریخ‌نورد آژانس فضایی اروپا شد

آژانس فضایی اروپا (ESA) طی توافقی با شرکت چندملیتی اروپایی ایرباس (Airbus)، ادامه توسعه مریخ‌نورد جدید و پیشرفته خود را به این شرکت واگذار کرد. این توافق به ایرباس اجازه می‌دهد تا در انگلستان ساخت مریخ‌نورد آینده اروپا با نام سمپل فچ (Sample Fetch) را پیش‌ ببرد. مریخ‌نورد اروپا در سال ۲۰۲۶ پرتاب...
ایرباس مأمور ادامه توسعه مریخ‌نورد آژانس فضایی اروپا شد

آژانس فضایی اروپا (ESA) طی توافقی با شرکت چندملیتی اروپایی ایرباس (Airbus)، ادامه توسعه مریخ‌نورد جدید و پیشرفته خود را به این شرکت واگذار کرد. این توافق به ایرباس اجازه می‌دهد تا در انگلستان ساخت مریخ‌نورد آینده اروپا با نام سمپل فچ (Sample Fetch) را پیش‌ ببرد. مریخ‌نورد اروپا در سال ۲۰۲۶ پرتاب خواهد شد و در سال ۲۰۲۸ روی مریخ فرود خواهد آمد.

در حال حاضر ناسا در حال انجام مقدمات برای پرتاب مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) می‌باشد که قرار است ۲۰ژوئیه سال جاری میلادی به فضا پرتاب شود. استقامت اولین مأموریتی خواهد بود که به‌طور مستقیم به‌دنبال نشانه‌هایی از حیات فعلی یا گذشته در سیاره سرخ خواهد گشت. به‌علاوه، این مریخ‌نورد نخستین مأموریتی است که نمونه‌هایی را برای انتقال به زمین و انجام آزمایش جمع‌آوری خواهد کرد.

با این حال، استقامت قرار نیست نمونه‌ها را به زمین بازگرداند؛ بلکه فقط آن‌ها را جمع‌آوری کرده، در چند لوله می‌گذارد و آن‌ها را در محلی قرار می‌دهد. به‌همین منظور، مأموریت سمپل فچ قدم بعدی در روند انتقال نمونه‌ها به زمین خواهد بود.

ایرباس مأمور ادامه توسعه مریخ‌نورد آژانس فضایی اروپا شد

هنگامی که مریخ‌نورد یادشده بر روی سطح سیاره سرخ فرود بیاید، به‌مدت ۶ ماه به‌طور میانگین روزانه ۲۰۰ متر حرکت می‌کند، مسیر استقامت را دنبال خواهد کرد و با الگوریتم‌های دید رایانه‌ای به‌دنبال نمونه‌های جمع‌آوری‌شده توسط استقامت خواهد رفت. سپس با بازوی رباتیک خود آن‌ها را گردآوری نموده و در محفظه‌ای خاص قرار می‌دهد. پس از این مراحل، سمپل فچ برای بازگشت به کره خاکی به محل فرود و فرودگر خود بازمی‌گردد و در نهایت این نمونه‌ها در سال ۲۰۳۱ به زمین خواهند رسید.

این مریخ‌نورد که به‌اندازه یک ماشین جمع و جور است، از استقامت کوچکتر بوده و به جای ۶ چرخ کوچک، بر روی ۴ چرخ بزرگ حرکت می‌کند؛ امری که باعث می‌شود سمپل فچ پیچیدگی کمتری داشته باشد، سریع‌تر حرکت کند و احتمال گیر افتادن آن در سطح مریخ کمتر شود.

سازمان ها | Airbus | ESA | NASA

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب مریخ‌نورد اگزومارس ۲ سال به‌تعویق افتاد

1398/12/24
​عملیات پرتاب مریخ‌نورد اگزومارس (ExoMars) که قرار بود ژوئیه سال جاری میلادی اجرایی شود، به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و همچنین برخی مشکلات فنی برای ۲ سال به‌تعویق افتاد.

سلفی پانورامای مریخ‌نورد ناسا+فیلم

1399/01/06
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) ناسا اخیراً‌ مسیری را در منطقه‌ای طی کرده که دارای تندترین شیبی است که این کاوشگر تاکنون از آن بالا رفته است. اتفاق جالب‌تر اما اینکه کنجکاوی قبل از بالا رفتن...

۱۱ میلیون اسم، مریخ‌نورد استقامت را در سفر به سیاره سرخ همراهی می‌کنند

1399/01/10
مریخ‌نورد استقامت ناسا (Perseverance) قرار است به‌زودی عازم مریخ شود؛ اما این کاوشگر در سفر فضایی خود تنها نخواهد بود و ۱۱ میلیون اسم را نیز همراه با خود به فضا می‌برد. اسامی حک‌شده روی...

مریخ‌نورد استقامت در حال آماده‌سازی‌های نهایی برای پرتاب

1399/01/25
درحالی‌که حدود سه ماه تا پرتاب مریخ‌نورد جدید ناسا به‌نام استقامت (perseverance) باقی مانده، آخرین اقدامات برای آماده‌سازی آن در حال انجام است. تصویر مذکور مربوط به نصب چرخ‌ها و همچنین...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا نیروهای فضایی خود را در قطر مستقر کرد

نیروی فضایی ایالات متحده (U.S. Space Force) برای اولین بار در حال ایجاد جبهه جدیدی در خارج از مرزهای این کشور می‌باشد و برای این منظور یک اسکادران متشکل از ۲۰ نیروی این ارگان به‌همراه تجهیزات ماهواره‌ای را در پایگاه هوایی العدید (Al-Udeid) قطر مستقر کرده است. به‌گفته تاد بنسون (Todd Benson)، از مقامات نیروی فضایی، هدف از استقرار این نیروها پشتیبانی از عملیات‌های جنگی و توسعه فناوری‌های فضاپایه است. انتظار می‌رود به‌زودی واحدی موسوم به «عملیات‌های فضایی اصلی»‌ ​(core space operations) به این اسکادران اضافه شود که وظیفه آن اداره ماهواره‌ها، ردیابی مانورهای دشمن و جلوگیری از ایجاد درگیری‌ها در فضا عنوان شده است.