1399/03/29

زنی که هم به فضا رفت هم به عمیق‌ترین مکان شناخته‌شده روی زمین!

کاترین سولیوان (Kathryn Sullivan)، فضانورد پیشین ناسا، اولین انسانی است که هم به فضا سفر کرده و هم به عمیق‌ترین نقطه‌ شناخته‌شده در اقیانوس‌ها! این فضانورد اخیراً با رفتن به ژرف‌ترین نقطه اقیانوس آرام در دراز‌گودال ماریانا (Mariana) تاریخ‌سازی کرد. سولیوان ۶۸ ساله درباره این سفر خاص می‌گوید: «احساس...
زنی که هم به فضا رفت هم به عمیق‌ترین مکان شناخته‌شده روی زمین!

کاترین سولیوان (Kathryn Sullivan)، فضانورد پیشین ناسا، اولین انسانی است که هم به فضا سفر کرده و هم به عمیق‌ترین نقطه‌ شناخته‌شده در اقیانوس‌ها! این فضانورد اخیراً با رفتن به ژرف‌ترین نقطه اقیانوس آرام در دراز‌گودال ماریانا (Mariana) تاریخ‌سازی کرد. او هشتمین نفر و اولین زنی است که به عمق ۱۱ کیلومتری از سطح اقیانوس آرام رسیده است. سولیوان به‌همراه ویکتور وسکوف (Victor Vescovo) مدت یک ساعت و نیم در یک زیر‌دریاپیما در این گودال به اکتشاف پرداخت. وسکوف یک کاوشگر و سرمایه‌گذار است و اولین کسی بوده که به عمیق‌ترین نقاط پنج اقیانوس جهان دست پیدا کرده است.

زنی که هم به فضا رفت هم به عمیق‌ترین مکان شناخته‌شده روی زمین!

سولیوان ۶۸ ساله درباره این سفر خاص می‌گوید: «احساس موجودی فضایی را داشتم که روی سیاره‌ای ناشناخته قدم گذاشته و در پهنه آن که مانند سطح ماه بود، گشت می‌زند!» وی ادامه می‌دهد: «اگر ویکتور از من نمی‌خواست که به او ملحق شوم، شاید هرگز چنین فرصت و موقعیتی برای من پیش نمی‌آمد.»

زمانی که سولیوان و وسکوف پس از سفر در گودال به‌سوی کشتی اصلی بازمی‌گشتند، با ایستگاه فضایی بین‌المللی که حدود ۴۰۰ کیلومتر بالای زمین قرار داشت، تماس برقرار کردند. سولیوان می‌گوید: «این تماس برای ارتباط کاوشگران مرز‌های شگرف جهان بود و جشن گرفتن و به‌اشتراک‌ گذاری شور و شوق آنچه کشف کرده بودیم. این تماس برای من مثل تجدید خاطره با دوستان قدیم بود!»

زنی که هم به فضا رفت هم به عمیق‌ترین مکان شناخته‌شده روی زمین!

سولیوان در سال ۱۹۷۹ فضانورد ناسا بود و در سال ۱۹۸۴ به‌ اولین زن آمریکایی بدل شد که اقدام به راهپیمایی فضایی کرد. او بیش از ۵۳۲ ساعت در فضا بوده و در سال ۲۰۰۴ نامش در تالار فضانوردان مشهور آمریکا به‌ثبت رسید. سولیوان سپس به اداره ملی اقیانوسی و جوی (National Oceanic and Atmospheric Administration) آمریکا پیوست و پس از چندی مدیریت این اداره را برعهده گرفت.

زنی که هم به فضا رفت هم به عمیق‌ترین مکان شناخته‌شده روی زمین!

وی پیش از آنکه فضانورد شود تحصیلات خود را تا سطح دکترا در رشته زمین‌شناسی در دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University) کانادا به پایان رساند و در چندین سفر اکتشافی اقیانوس‌شناسی شرکت کرد. او می‌گوید: «من یک کارشناس و مهندس آموزش‌ دیده‌ام و تجربه قرار گرفتن در چنین وسیله‌های نقلیه ویژه فضا و دریا، فضاپیمای شاتل در فضا و زیردریاپیما در این سفر اکتشافی، برای من جاذبه بی‌پایانی دارد. این وسیله‌ها در نظر من مانند قالیچه‌های پرنده جادویی هستند که امکان سفر به مکان‌هایی اعجاب‌انگیز را فراهم می‌آورند.»

زنی که هم به فضا رفت هم به عمیق‌ترین مکان شناخته‌شده روی زمین!

گفتنی است در اعماق گودالی مثل ماریانا، آب، سرمای منجمد‌کننده‌ای دارد و هیچ نوری نیست و فشار آب منهدم‌کننده است. با این حال زندگی حتی در این نقاط ادامه دارد و پژوهشگران به‌تازگی شروع به تحقیق در مورد آن کرده‌اند.

منبع: bbc

تاریخ و فرهنگ فضایی جهان | تفریح و سرگرمی در فضا |

نظر شما
اخبار مرتبط

درگذشت فضانوردی که «تنهاترین فرد» در فضا بود

1399/01/01
آلفرد وردن (Alfred Worden) فضانوردی که اولین پیاده‌روی فضایی در فضای عمیق را انجام داد، در سن ۸۸ سالگی و به‌علت عفونت در بدن در خانه‌اش درگذشت.

سلفی فضانورد ناسا که پیش‌ از فضانوردی یک معلم بود

1399/02/20
ناسا تصویری از سلفی ریچارد آرنولد (Richard Arnold)، فضانورد این سازمان، را منتشر کرده که در یک راهپیمایی فضایی در ۲۹مارس۲۰۱۸ گرفته شده است. این فضانورد که اکنون ۵۶ سال سن دارد، تاکنون...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.