1399/03/26

دانشمندان برای اولین بار موفق به اندازه‌گیری طول عمر نوترون در فضا شدند

دانشمندان دانشگاه دورهام (Durham University) انگلستان و دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins University) آمریکا با استفاده از داده‌های فضاپیمای مسنجر (MESSENGER) ناسا برای نخستین بار موفق به اندازه‌گیری طول عمر نوترون در فضا شدند. دانشمندان طی این مطالعه از دو روش مبتنی بر آزمایشگاه با نام‌های «روش...
دانشمندان برای اولین بار موفق به اندازه‌گیری طول عمر نوترون در فضا شدند

دانشمندان دانشگاه دورهام (Durham University) انگلستان و دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins University) آمریکا با استفاده از داده‌های فضاپیمای مسنجر (MESSENGER) ناسا برای نخستین بار موفق به اندازه‌گیری طول عمر نوترون در فضا شدند. آگاهی از طول عمر نوترون‌ها می‌تواند اطلاعات زیادی را در مورد شکل‌گیری عناصر پس از مه‌بانگ (بیگ‌بنگ) در اختیار دانشمندان قرار دهد.

فضاپیمای مسنجر با پرواز بر فراز سیاره‌های زهره و عطارد توانست میزان سرعت ذرات نوترون را که در حال خروج از این دو سیاره بود، اندازه‌گیری کند. تعداد نوترون‌های کشف‌شده بستگی به زمان پرواز فضاپیما بر فراز این سیاره‌ها داشت. این موضوع به دانشمندان امکان انجام محاسبات پیرامون مدت زنده ماندن ذرات زیر اتمی (ذرات کوچک‌تر از اتم) را فراهم آورد. ذرات یادشده به دو دسته ذرات بنیادی و ذرات ترکیبی تقسیم می‌شوند. فیزیک ذرات و فیزیک هسته‌ای بخشی از فیزیک هستند که به مطالعه این ذرات می‌پردازند.

وینسنت اکه (Vincent Eke)، از دانشگاه دورهام، می‌گوید: «عمر نوترون‌های آزاد، یک آزمایش حیاتی برای مدل استاندارد فیزیک ذرات را فراهم می‌کند و همچنین ارتقای دانش دانشمندان درباره فراوانی نسبی هیدروژن و هلیوم ایجادشده در جهان اولیه فقط چند دقیقه پس از مه‌بانگ را به‌دنبال دارد.» دانشمندان طی این مطالعه از دو روش مبتنی بر آزمایشگاه با نام‌های «روش بطری» و «روش پرتو» برای تعیین عمر نوترون‌ها استفاده کردند.

روش بطری نشان داد که آن‌ها به‌طور متوسط به‌مدت ۱۴ دقیقه و ۳۹ ثانیه زنده می‌مانند. روش پرتو نیز نشان داد آن‌ها حدود ۱۴ دقیقه و ۴۸ ثانیه و ۹ ثانیه بیشتر از روش بطری زنده می‌مانند. در حالی که ممکن است این از نظر شما یک اختلاف کوچک به‌نظر برسد اما دانشمندان می‌گویند این شکاف می‌تواند بسیار بزرگ باشد.

جک ویلسون (Jack Wilson)، از دانشگاه جانز هاپکینز، اظهار می‌کند: «آزمایش بطری یک آزمایش بزرگ است و ما هنگام انجام آن به‌جای استفاده از دیوارها و میدان‌های مغناطیسی، از نیروی جاذبه زهره برای محصور کردن نوترون‌ها برای تعیین عمر آن‌ها استفاده کردیم.»

مسنجر فضاپیمایی است که توسط ناسا و برای گردش به دور سیاره عطارد ساخته شد و اولین فضاپیمایی محسوب می‌شود که به‌طور خاص برای مطالعه سیاره عطارد توسعه یافته است. مأموریت این فضاپیما تحقیق در رابطه با مواد شیمیایی، آب و هوای آن و میدان مغناطیسی موجود در عطارد است. مسنجر مجهز به یک طیف‌سنج نوترونی است که برای شناسایی نوترون‌های آزادشده در فضا توسط پرتوهای کیهانی هنگامی که با اتم‌های روی سطح عطارد برخورد کرده‌اند، استفاده می‌شود. این فضاپیما در اوت۲۰۰۴ توسط حامل فضایی دلتا ۲ (Delta II) به فضا پرتاب شد.

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف اکسیژن در خارج از کهکشان راه شیری برای نخستین بار

1398/12/04
برای نخستین بار در تاریخ مطالعات فضایی، تیمی از اخترشناسان رصدخانه نجوم شانگهای (Shanghai Astronomical Observatory) در چین به رهبری جونزی وانگ (Junzhi Wang) اکسیژن مولکولی یا O2 را در کهکشانی...

گامی مهم در مسیر شناخت راز انرژی تاریک؛ حالت پنجم ماده در فضا ایجاد شد

1399/03/24
برای نخستین بار فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی و در شرایط میکروگرانش، چگالش بوز-اینشتین (Bose–Einstein condensate به‌اختصار BEC) یا حالت پنجم ماده را ایجاد کردند؛ امری که می‌تواند...

پربازدیدکننده ترین خبر

نیروی فضایی آمریکا به‌دنبال بهره‌گیری از الگوی ناسا در همکاری با بخش خصوصی

نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Force) قصد دارد با الگوبرداری از ناسا همکاری با بخش خصوصی را آغاز کند. اریک فلت (Eric Felt)، از مقامات نظامی آمریکا، ضمن اعلام این خبر گفت: «بااینکه نیروی فضایی ایالات متحده از سایر بخش‌های نظامی این کشور کوچک‌تر است، وابستگی‌اش به فناوری برای پیشبرد کار خود بسیار بیشتر از آن‌هاست.» وی افزود: «درحالی‌که این نهاد نظامی، خود، همچنان به توسعه ماهواره‌ها و سایر فناوری‌ها ادامه خواهد داد، با شرکت‌های خصوصی آمریکایی نیز در این زمینه‌ها مشارکت خواهد کرد.»