1399/03/25

راکت لب پس از تأخیری حدوداً سه ماهه ۵ ماهواره را به فضا پرتاب کرد

شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) پس از مدتی توقف فعالیت‌های پرتاب به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، پنج ماهواره را از سکوی پرتاب خود واقع در کشور نیوزلند به فضا فرستاد. طی این مأموریت که روز ۱۳ژوئن (۱۴خرداد) ساعت ۱:۱۲ به‌وقت منطقه زمانی شرقی (ET) انجام گرفت، دو ماهواره فناوری و سه ماهواره متعلق به دفتر ملی...
راکت لب پس از تأخیری حدوداً سه ماهه ۵ ماهواره را به فضا پرتاب کرد

شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) پس از مدتی توقف فعالیت‌های پرتاب به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، پنج ماهواره را از سکوی پرتاب خود واقع در کشور نیوزلند به فضا فرستاد. طی این مأموریت که روز ۱۳ژوئن (۱۴خرداد) ساعت ۱:۱۲ به‌وقت منطقه زمانی شرقی (ET) انجام گرفت، دو ماهواره فناوری و سه ماهواره متعلق به دفتر ملی شناسایی (National Reconnaissance Office به‌اختصار NRO) ایالات متحده سوار بر ماهواره‌بر الکترون (Electron) این شرکت به فضا ارسال شدند. شایان ذکر است این مأموریت ابتدا قرار بود اواخر مارس سال جاری میلادی صورت پذیرد.

یکی از این ماهواره‌ها با نام ANDESITE یک ماهواره مکعبی تحقیقاتی می‌باشد که توسط دانشگاه بوستون (Boston Universty) آمریکا و تحت برنامه کیوبست لانچ (CubeSat Launch Initiative) ناسا توسعه یافته است. این ماهواره ۵.۵ کیلوگرمی به یک سخت‌افزار فضایی مجهز می‌باشد که برای ماهواره‌های مکعبی توسعه یافته و ANDESITE قرار است از این فناوری برای طراحی مجموعه‌ای از گره‌های حسگرهای (Sensor Nodes) مینیاتوری در تعامل با یکدیگر به‌منظور سنجش با وضوح بالای فضای بیرونی و محیط‌های جوی استفاده کند.

راکت لب پس از تأخیری حدوداً سه ماهه ۵ ماهواره را به فضا پرتاب کرد

ماهواره دیگر موسوم به M2 Pathfinder یک ماهواره مخابراتی است که با همکاری دولت استرالیا و دانشگاه نیو ساوث ولز (University of New South Wales) این کشور ساخته شده است. این ماهواره نیز یک ماهواره تحقیقاتی است که ۴ کیلوگرم وزن دارد. M2 Pathfinder در اصل برای آکادمی نیروی دفاعی استرالیا (Australian Defence Force Academy) توسعه یافته و قرار است معماری ارتباطات و برخی فناوری‌های دیگر را با هدف افزایش قابلیت‌های فضایی آینده استرالیا آزمایش کند.

راکت لب پس از تأخیری حدوداً سه ماهه ۵ ماهواره را به فضا پرتاب کرد

همچنین سه ماهواره NRO در این مأموریت تحت برنامه‌ای پرتاب شدند که به این نهاد اجازه می‌دهد فرصت‌های جدید پرتاب را به‌منظور فراهم‌آوری یک رویکرد ساده و مؤثر تجاری جهت قرار دادن ماهواره‌های کوچک در مدار بررسی کند. این برنامه همچنین برای فعالان حوزه ماهواره‌های کوچک امکان دسترسی به پرتاب‌هایی مقرون‌به‌صرفه و با زمان‌بندی مناسب را فراهم می‌آورد. NRO هیچ‌گونه اطلاعات دیگری درباره ماهواره‌های خود ارائه نداده است. گفتنی است این نهاد اپراتور ماهواره‌های جاسوسی آمریکا به‌شمار می‌رود.

الکترون یک ماهواره‌بر یک‌بار مصرف ۲ مرحله‌ای است که امکان ۳ مرحله‌ای شدن را نیز دارد. مرحله اول آن ۱۲.۱ متر و مرحله دوم آن ۲.۴ متر طول داشته و قطر هر مرحله نیز ۱.۲ متر است. این ماهواره‌بر که قابلیت حمل ۵۰۰ کیلوگرم محموله به مدار خورشیدآهنگ را داراست، ۱۱ پرتاب موفق و فقط یک شکست در کارنامه خود دارد و اولین مأموریتش را نیز در مه۲۰۱۷ به‌انجام رساند. هزینه هر بار پرتاب الکترون حدود ۶ میلیون دلار عنوان شده است.

 

wikipedia ، spacewatch ، space.skyrocket ، space.skyrocket ، space ، space 

مخابرات ماهواره‌ای | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

انگلستان در صدد پرتاب ششمین سری ماهواره‌های ارتباطات نظامی اسکای‌نت

1399/03/16
وزارت دفاع انگلستان (Britain's Ministry of Defense) قصد دارد به‌زودی مرحله نهایی رقابت مدیریت ایستگاه‌های زمینی را برای سری جدید ماهواره‌‌های شبکه ارتباطات نظامی اسکای‌نت (Skynet) آغاز کند. اسکای‌نت...

سه ماهواره سنجشی به‌همراه نهمین محموله ماهواره‌های اینترنتی اسپیس‌ایکس به فضا پرتاب شدند

1399/03/25
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) نهمین محموله ماهواره‌های اینترنتی خود شامل ۵۸ ماهواره اینترنتی استارلینک را به‌همراه سه ماهواره سنجشی متعلق به شرکت آمریکایی پلنت (Planet Labs) به فضا پرتاب کرد. این...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.