1399/03/25

تست پرتاب راکت کاوش شرکت ژاپنی بار دیگر ناموفق بود+فیلم

شرکت‌های خصوصی با تولید حامل‌های فضایی جدید به‌دنبال کاهش هزینه سفرهایی فضایی هستند. یکی از آن‌ها شرکت ژاپنی اینترستلار (Interstellar Technologies به‌اختصار IST) است که نخستین پرتاب راکت کاوش این شرکت با نام MOMO در سال ۲۰۱۷ با شکست مواجه شد و پس از آن نیز به‌جز یک بار موفقیتی را در تست این راکت کاوش...
تست پرتاب راکت کاوش شرکت ژاپنی بار دیگر ناموفق بود+فیلم

شرکت‌های خصوصی با تولید حامل‌های فضایی جدید به‌دنبال کاهش هزینه سفرهایی فضایی هستند. یکی از آن‌ها شرکت ژاپنی اینترستلار (Interstellar Technologies به‌اختصار IST) است که نخستین پرتاب راکت کاوش این شرکت با نام MOMO در سال ۲۰۱۷ با شکست مواجه شد و پس از آن نیز به‌جز یک بار موفقیتی را در تست این راکت کاوش کسب نکرد. IST به‌تازگی و در پنجمین تلاش خود امیدوار بود MOMO-5 را با موفقیت پرتاب کند، اما این بار هم راکت کاوش یادشده دقایقی پس از آغاز عملیات از مقر پرتاب واقع در جزیره هوکایدو (Hokkaido) از مسیر منحرف شده و به درون دریا سقوط کرد. این شرکت در سومین تست پرتاب موفق شده بود MOMO-3 را به ارتفاع ۱۱۳ کیلومتری زمین برساند.

پس از آغاز پرتاب MOMO-5 ظاهراً همه چیز طبق روال پیش می‌رفت اما این راکت کاوش با رسیدن به نقطه با حداکثر فشار آیرودینامیکی (max Q) کنترل خود را از دست داد. بنابر اعلام IST عملیات این پرتاب پس از دریافت دستور توقف اضطراری، قبل از زمان مقرر به پایان رسید که در نتیجه باعث سقوط امن آن به دریا شد.

پرتاب MOMO-5 قرار بود اواخر سال ۲۰۱۹ انجام شود اما به‌دلایل متعددی از جمله شیوع ویروس کرونا به‌تأخیر افتاد. این راکت کاوش حدود ۹.۲ متر ارتفاع، ۰.۵ متر قطر و ۲۲۰۰ پوند وزن دارد. هدف IST از این پرتاب پیشبرد پروژه تولید حامل‌های فضایی ارزان و کوچک برای ارسال ماهواره‌های کوچک با وزن کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم است. راهکار این شرکت برای توسعه حامل فضایی در نوع خود جالب است؛ چرا که برخلاف دیگر شرکت‌ها مدعی به‌کارگیری فناوری‌های پیشرو نیست و در عوض بر استفاده از روش‌های قدیمی در کنار فرایندهای تولید مدرن‌تر تمرکز کرده که هزینه توسعه را تا حد امکان کاهش داده و امکان استفاده از آن را برای مصارف مختلف ممکن می‌سازد.

این رویکرد تا حدودی شبیه به رویکرد شرکت‌های اسپیس‌ایکس (SpaceX) و راکت ‌لب (Rocket Lab) است؛ اما IST بیش از مدرن‌سازی تجهیزات به افزایش بازدهی اهمیت می‌دهد چرا که قیمت پایین خدمات، آن‌ها را در موقعیتی برتر از رقبا قرار خواهد داد.

 

wikipedia ، youtube ، techcrunch ، digiato

سازمان ها | Interstellar Technologies | SpaceX | Rocket Lab

ماهواره‌بر و پرتاب | استارت‌آپهای فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

استارت‌آپ سنگاپوری از راکت کاوش جدید خود رونمایی کرد

1399/02/26
استارت‌آپ سنگاپوری اکوتوریل اسپیس (Equatorial Space) که در حال توسعه فناوری‌های نوین برای صنعت پرتاب فضا و فعالیت‌های اکتشافی فضایی است، از طرح راکت کاوش یا ساندینگ راکت (Sounding rocket)...

آزمایش موفق راکت کاوش ساخت دانشگاه هوافضای پکن+فیلم

1399/03/19
دانشگاه بیهانگ (Beihang University) در پایتخت چین که به‌عنوان دانشگاه هوانوردی و فضانوردی شناخته می‌شود، راکت کاوش سوخت جامد ساخت خود به‌نام بیهانگ-۴ (Beihang-4) را با موفقیت آزمایش کرد. طراحی،...

پربازدیدکننده ترین خبر

نیروی فضایی آمریکا به‌دنبال بهره‌گیری از الگوی ناسا در همکاری با بخش خصوصی

نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Force) قصد دارد با الگوبرداری از ناسا همکاری با بخش خصوصی را آغاز کند. اریک فلت (Eric Felt)، از مقامات نظامی آمریکا، ضمن اعلام این خبر گفت: «بااینکه نیروی فضایی ایالات متحده از سایر بخش‌های نظامی این کشور کوچک‌تر است، وابستگی‌اش به فناوری برای پیشبرد کار خود بسیار بیشتر از آن‌هاست.» وی افزود: «درحالی‌که این نهاد نظامی، خود، همچنان به توسعه ماهواره‌ها و سایر فناوری‌ها ادامه خواهد داد، با شرکت‌های خصوصی آمریکایی نیز در این زمینه‌ها مشارکت خواهد کرد.»