1399/03/24

اخترفیزیکدان ایرانی و بنیان‌گذار رصدخانه پرتوهای کیهانی البرز درگذشت

جلال صمیمی، اخترفیزیکدان ایرانی و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف، دار فانی را وداع گفت. وی از پایه‌گذاران فیزیک تجربی در گرایش پرتوهای کیهانی و فیزیک ذرات بنیادی در ایران بود. بنابر آنچه در وب‌سایت گنجینه دانشگاه صنعتی شریف آمده، آنچه وی را در بین دانشمندان پرتوهای کیهانی جهان سرشناس و ممتاز کرد تحقیقات۲۰...
اخترفیزیکدان ایرانی و  بنیان‌گذار رصدخانه پرتوهای کیهانی البرز درگذشت

جلال صمیمی، اخترفیزیکدان ایرانی و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف، دار فانی را وداع گفت. وی از پایه‌گذاران فیزیک تجربی در گرایش پرتوهای کیهانی و فیزیک ذرات بنیادی در ایران بود. صمیمی در سال ۱۳۱۹ در شهر زابل متولد شد. او در سال ۱۳۴۰ پس از اخذ مدرک مهندسی برق خود از دانشگاه آبادان، برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و مدرک دکتری خود را در زمینه ذرات بنیادی از دانشگاه اوکلاهاما (University of Oklahoma) دریافت کرد. صمیمی عضو برجسته رصدخانه ملی ایران و همچنین رئیس و بنیان‌گذار رصدخانه پرتوهای کیهانی البرز بود.

اخترفیزیکدان ایرانی و  بنیان‌گذار رصدخانه پرتوهای کیهانی البرز درگذشت

بنابر آنچه در وب‌سایت گنجینه دانشگاه صنعتی شریف آمده، آنچه وی را در بین دانشمندان پرتوهای کیهانی جهان سرشناس و ممتاز کرد تحقیقات۲۰ ساله او درباره کهکشان راه شیری و آزمایش در مورد تابش اشعه گاما و کشف پنج چشمه کیهانی در فضای بیکران نادیدنی است. وی پس از انجام مطالعات و تحقیقات گسترده، آزمایش‌های مکرر خود را در زمینه امولوسیون هسته‌ای انجام داد و سرانجام موفق به این کشف مهم شد.

تحقیق دیگر دکتر صمیمی در مورد GX 339−4 یک احتمال برای سیاه‌چاله است. این احتمال سیاه‌چاله با بررسی تابش‌های ایکس ساطع‌شده از آن توسط دکتر جلال صمیمی اختر فیزیکدان ایرانی در مقاله‌ای در مجله نیچر (Nature) معرفی شده است. تحقیقات نشان داده که تابش‌های ایکس این منبع کهکشانی شباهت زیادی به تابش‌های ماکیان ایکس یک (Cygnus X-1)، یک احتمال سیاه‌چاله دیگر، دارد.


افراد | جلال صمیمی

داخلی | نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاترین جانسون، کامپیوتر انسانی ناسا، در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت

1398/12/07
کاترین جانسون (Katherine Johnson)، ریاضیدان آمریکایی-آفریقایی تحسین‌شده ناسا، روز ۲۴فوریه (۵اسفند) و در سن ۱۰۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.

درگذشت فضانوردی که «تنهاترین فرد» در فضا بود

1399/01/01
آلفرد وردن (Alfred Worden) فضانوردی که اولین پیاده‌روی فضایی در فضای عمیق را انجام داد، در سن ۸۸ سالگی و به‌علت عفونت در بدن در خانه‌اش درگذشت.

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.