1399/03/28

ادعای جدید دانشمندان؛ جهان تخت است

در جدیدترین تحقیق انجام‌شده در دانشگاه پورتسموث (University of Portsmouth) انگلستان و بر اساس اندازه‌گیری‌های دقیق انرژی تاریک، دانشمندان ادعا کرده‌اند که جهان ما کاملاً تخت است. در گذشته محققان با ردیابی ابرنواختر‌ها در فاصله‌های دور، انرژی تاریک را اندازه می‌گرفتند؛ اما در تحقیق جدید، به‌جای این کار،...
ادعای جدید دانشمندان؛ جهان تخت است

در جدیدترین تحقیق انجام‌شده در دانشگاه پورتسموث (University of Portsmouth) انگلستان و بر اساس اندازه‌گیری‌های دقیق انرژی تاریک، دانشمندان ادعا کرده‌اند که جهان ما کاملاً تخت است. تیمی از دانشمندان این دانشگاه با بهبود روش اندازه‌گیری تأثیر انرژی تاریک، نیرویی که ظاهراً در گسترش جهان نقش دارد، پی برده‌اند که جهان به‌جای اینکه شکلی شبیه به یک حباب داشته باشد، مسطح است.

در گذشته محققان با ردیابی ابرنواختر‌ها در فاصله‌های دور، انرژی تاریک را اندازه می‌گرفتند؛ اما در تحقیق جدید، به‌جای این کار، بیش از یک میلیون کهکشان و اختروش مورد بررسی قرار داده شدند. چنین اقدامی بهبود چشمگیری در درک دانشمندان از نحوه تأثیر انرژی تاریک بر گسترش گیتی ایجاد کرده است. این تحقیق می‌تواند در نهایت به مباحث پیرامون «ثابت هابل» (Hubble's Constant)، مقدار ثابتی که سرعت گسترش جهان را توصیف می‌کند، پایان دهد.

باید توجه داشت اینکه دانشمندان اعلام می‌کنند جهان صاف است، لزوماً به معنای این نیست که گیتی به‌صورت یک کاغذ بی‌نهایت گسترش پیدا می‌کند. البته به تحقیقات بیشتری نیاز است تا برای مثال مشخص شود آیا اگر جهان مانند یک دونات خم شود، همچنان با توجه به مدل‌های کیهانی صاف درنظر گرفته می‌شود یا خیر.

سشادری ناداتور (Seshadri Nadathur)، کیهان‌شناس دانشگاه پورتسموث، می‌گوید: «این نتایج نشان‌دهنده اهمیت بررسی کهکشان‌ها در تعیین مقدار انرژی تاریک و نحوه تکامل آن طی یک میلیارد سال گذشته است. ما اندازه‌گیری‌های کاملاً دقیقی انجام می‌دهیم و با ادامه بررسی‌ها داده‌های دقیق‌تری خواهیم داشت.»

درباره شکل گیتی ابهام‌های زیادی وجود دارد و تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته است. حالا باید منتظر ماند و دید پژوهش‌های آینده جدیدترین ادعای دانشمندان مبنی بر تخت بودن جهان را تأیید می‌کند یا خیر.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | University of Portsmouth
افراد | Seshadri Nadathur

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

جهان هستی احتمالاً به شکل یک بالون ناصاف در حال گسترش است

1399/01/25
تا به‌حال این سؤال برایتان پیش آمده که آیا جهان در تمامی نقاط به یک اندازه گسترش پیدا می‌کند یا خیر؟ بر اساس نتایج تحقیقات جدید پاسخ این سؤال منفی است و این نتایج می‌توانند تأثیر بسزایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.