1399/03/21

اسپیس‌ایکس در صدد ساخت شهر فضایی در مریخ!

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد در سال ۲۰۲۲ دو محموله شامل مصالح اولیه و نیروی انسانی لازم را برای احداث نخستین شهر فضایی بر سطح مریخ به این سیاره اعزام کند. ایلان ماسک (Elon Musk)، رئیس اسپیس‌ایکس، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد که شرکت متبوعش در حال توسعه حامل‌های فضایی غول‌پیکری موسوم به BFR (سرواژه...
اسپیس‌ایکس در صدد ساخت شهر فضایی در مریخ!

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد در سال ۲۰۲۲ دو محموله شامل مصالح اولیه و نیروی انسانی لازم را برای احداث نخستین شهر فضایی بر سطح مریخ به این سیاره اعزام کند. پیش‌بینی می‌شود آماده‌سازی این شهر برای اسکان نخستین فضانوردان اعزامی این شرکت دو سال زمان ببرد.

اسپیس‌ایکس در صدد ساخت شهر فضایی در مریخ!

ایلان ماسک (Elon Musk)، رئیس اسپیس‌ایکس، ضمن اعلام این خبر اظهار کرد که شرکت متبوعش در حال توسعه حامل‌های فضایی غول‌پیکری موسوم به BFR (سرواژه Big Falcon Rocket) که اکنون با نام استارشیپ (Starship) شناخته می‌شوند، برای ارسال محموله‌های حجیم به مریخ است. او می‌گوید: «این حامل‌های فضایی علاوه‌بر انتقال فضانوردان و تجهیزات به سیاره سرخ، می‌توانند در کمتر از یک ساعت انسان‌ها را به هر نقطه‌ای از زمین برسانند.»

اسپیس‌ایکس در صدد ساخت شهر فضایی در مریخ!

استارشیپ با طول ۱۱۸ متر و قطر ۹ متر یک فضاپیمای دو مرحله‌ای با قابلیت استفاده مجدد است که قادر به حمل ۱۰۰ هزار کیلوگرم به هر نقطه‌ای در فضا از جمله ماه و مریخ خواهد بود. مرحله اول این فضاپیما ۶۸ متر و مرحله دوم آن ۵۰ متر طول داشته و به‌ترتیب قادر به تولید نیروی پیشران ۷۲ هزار کیلونیوتن و ۱۲ هزار کیلونیوتن می‌باشند. همچنین سوخت هر دو مرحله آن متان و اکسیژن مایع می‌باشد.

مهندسان و پژوهشگران اسپیس‌ایکس از حالا پنج سال وقت دارند تا منابع و روش‌های لازم جهت تأمین آب و انرژی را برای شهر فضایی خود بیابند؛ چرا که به‌طور قطع نیاز است تا این سکونتگاه مریخی از جهت تأمین منابع اولیه کاملاً مستقل باشد.

دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۲۷ نخستین افراد وارد شهر اسپیس‌ایکس خواهند شد، گرچه این افراد نیز به‌نوبه‌خود وظیفه دارند در تکمیل شهر مذکور و آماده‌سازی آن برای ورود ساکنان بعدی همکاری نمایند. البته باید گفت که این برنامه تا حدودی بلندپروازانه به‌نظر می‌رسد و احتمال زیادی وجود دارد که به‌دلیل عدم توسعه فناوری‌های لازم شاهد بروز تأخیرهایی در اجرای آن باشیم.

 

espash

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | SpaceX
افراد | Elon Musk

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

ساخت هزار فضاپیمای استارشیپ به‌منظور ایجاد سکونتگاه در مریخ

1398/12/19
ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیانگذار شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)، قصد دارد به منظور تحقق رؤیای ایجاد سکونتگاه در مریخ، هر ۷۲ ساعت یک حامل فضایی چند بار مصرف استارشیپ (Starship) بسازد.

پربازدیدکننده ترین خبر

نیروی فضایی آمریکا به‌دنبال بهره‌گیری از الگوی ناسا در همکاری با بخش خصوصی

نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Force) قصد دارد با الگوبرداری از ناسا همکاری با بخش خصوصی را آغاز کند. اریک فلت (Eric Felt)، از مقامات نظامی آمریکا، ضمن اعلام این خبر گفت: «بااینکه نیروی فضایی ایالات متحده از سایر بخش‌های نظامی این کشور کوچک‌تر است، وابستگی‌اش به فناوری برای پیشبرد کار خود بسیار بیشتر از آن‌هاست.» وی افزود: «درحالی‌که این نهاد نظامی، خود، همچنان به توسعه ماهواره‌ها و سایر فناوری‌ها ادامه خواهد داد، با شرکت‌های خصوصی آمریکایی نیز در این زمینه‌ها مشارکت خواهد کرد.»