1399/03/23

شناخت دقیق‌تر پدیده رعد و برق با کمک ایستگاه فضایی بین‌المللی

صاعقه‌هایی که روی زمین مشاهده می‌کنیم ناشی از ابرهای طوفانی است که فقط نشان‌دهنده بخش کوچکی از کل پدیده رعد و برق هستند. قوی‌ترین فعالیت در بخش فوقانی اتمسفر زمین رخ می‌دهد؛ در آنجا صاعقه موجب وقوع انفجارهای کوتاه پرتوهای گاما می‌شود که پرانرژی‌ترین پدیده در سیاره زمین به‌شمار می‌روند. اکنون محققان...
شناخت دقیق‌تر پدیده رعد و برق با کمک ایستگاه فضایی بین‌المللی

صاعقه‌هایی که روی زمین مشاهده می‌کنیم ناشی از ابرهای طوفانی است که فقط نشان‌دهنده بخش کوچکی از کل پدیده رعد و برق هستند. قوی‌ترین فعالیت در بخش فوقانی اتمسفر زمین رخ می‌دهد؛ در آنجا صاعقه موجب وقوع انفجارهای کوتاه پرتوهای گاما می‌شود که پرانرژی‌ترین پدیده در سیاره زمین به‌شمار می‌روند. اکنون محققان با بهره‌گیری از لوازم موجود در ایستگاه فضایی بین‌المللی این انفجارها را که TGF (سرواژه terrestrial gamma-ray flash) خوانده می‌شوند، اندازه‌گیری کرده‌اند؛ اقدامی که به شناخت مکانیسم ایجاد چنین صاعقه‌های درخشانی کمک می‌کند.

این ابزار بخشی از تجهیزات «پایش فعل‌ و انفعالات میان جو زمین و فضا» (Atmosphere-Space Interactions Monitor به‌اختصار ASIM) است. ASIM یک مرکز پایش زمین در خارج از ایستگاه فضایی می‌باشد که به‌منظور بررسی رعد و برق‌های شدید و نقش آن‌ها در جو و اقلیم زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. تصویری که مشاهده می‌کنید مربوط به ابزار ASIM می‌شود که روی آزمایشگاه کلمبوس (Columbus) ایستگاه فضایی نصب شده است.

منبع: nasa

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

انجام آزمایش توسط فضانورد ناسا در ایستگاه فضایی بین‌المللی

1399/01/11
صفحه رسمی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) در اینستاگرام تصویری از اندرو مورگان (Andrew Morgan)، فضانورد ناسا، منتشر کرده که در حال انجام آزمایشی موسوم به «میکروبیوم فضایی ردیوم» (Rhodium...

پربازدیدکننده ترین خبر

نیروی فضایی آمریکا به‌دنبال بهره‌گیری از الگوی ناسا در همکاری با بخش خصوصی

نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Force) قصد دارد با الگوبرداری از ناسا همکاری با بخش خصوصی را آغاز کند. اریک فلت (Eric Felt)، از مقامات نظامی آمریکا، ضمن اعلام این خبر گفت: «بااینکه نیروی فضایی ایالات متحده از سایر بخش‌های نظامی این کشور کوچک‌تر است، وابستگی‌اش به فناوری برای پیشبرد کار خود بسیار بیشتر از آن‌هاست.» وی افزود: «درحالی‌که این نهاد نظامی، خود، همچنان به توسعه ماهواره‌ها و سایر فناوری‌ها ادامه خواهد داد، با شرکت‌های خصوصی آمریکایی نیز در این زمینه‌ها مشارکت خواهد کرد.»