1399/03/18

تجربه یک سفر کیهانی و مشاهده تکامل اَبَرسیاه‌چاله مرکز کهکشان راه‌شیری برای علاقمندان نجوم+ فیلم

محققان با ترکیب داده‌های به‌دست‌ آمده از چندین تلسکوپ، بهره‌گیری از شبیه‌سازی‌های اَبَررایانه‌ای و استفاده از فناوری واقعیت مجازی (virtual reality به‌اختصار VR) یک تصویرسازی را ارائه داده‌اند که برای شما امکان سیر در فضا و مشاهده ۵۰۰ سال تکامل کیهانی در اطراف اَبَرسیاه‌چاله کمان ای* (*Sagittarius A)...
تجربه یک سفر کیهانی و مشاهده تکامل اَبَرسیاه‌چاله مرکز  کهکشان راه‌شیری  برای علاقمندان نجوم+ فیلم

محققان با ترکیب داده‌های به‌دست‌ آمده از چندین تلسکوپ، بهره‌گیری از شبیه‌سازی‌های اَبَررایانه‌ای و استفاده از فناوری واقعیت مجازی (virtual reality به‌اختصار VR) یک تصویرسازی را ارائه داده‌اند که برای شما امکان سیر در فضا و مشاهده ۵۰۰ سال تکامل کیهانی در اطراف اَبَرسیاه‌چاله کمان ای* (*Sagittarius A) واقع در مرکز کهکشان راه شیری را فراهم می‌آورد. در این تجسم کیهانی که گلکتیک سنتر وی‌آر (Galactic Center VR) نام دارد، از داده‌های تلسکوپ اشعه ایکس چاندرا (Chandra) ناسا و چند تلسکوپ دیگر استفاده شده است. تصویر‌سازی مذکور‌ در یک محیط واقعیت مجازی بارگذاری شده که علاقه‌مندان نجوم می‌توانند با مراجعه به یکی از دو وبسایت store.steampowered یا viveport ‌این سفر فضایی جذاب را به‌طور کامل و به‌صورت رایگان تجربه کنند. فیلم این تصویرسازی را نیز در ویدئوی زیر مشاهده می‌کنید.

برای این منظور، پژوهشگران بادهایی را از ۲۵ جرم آسمانی بسیار روشن و عظیم موسوم به ستاره‌های ولف–رایه (Wolf-Rayet) مدل‌سازی کردند. این ستاره‌ها به‌اندازه‌ای نور تولید می‌کنند که مانند ابرنواخترها و یا انفجارهای ستاره‌ای، لایه‌های بیرونی مواد خود را در فضا منتشر کرده و موجب تولید بادهایی مافوق صوت (supersonic winds) می‌شوند. هنگامی که این بادها با یکدیگر برخورد می‌کنند به‌علت تلاطم‌های ایجادشده تا میلیون‌ها درجه گرم شده و مقادیر زیادی اشعه ایکس تولید می‌کنند. البته مرکز کهکشان آن‌قدر دور است که تلسکوپ چاندرا قادر به تشخیص تک تک این برخوردها نیست، اما مجموع درخشش اشعه‌های ایکس قابل رصد است.

در این تصویرسازی، رنگ‌های مختلف نشان‌دهنده پدیده‌ها و اجرام مشخصی هستند. نقاط صلیب‌مانند سفید رنگ ستاره‌های ولف–رایه هستند و مدارهایشان نیز به‌ رنگ خاکستری دیده می‌شوند. رنگ‌های آبی و فیروزه‌ای انتشار اشعه‌های ناشی از گاز گرم ایجادشده به‌دلیل برخورد بادهای مافوق صورت را نشان می‌دهد. رنگ‌های قرمز و زرد نشان‌دهنده مواد باد هستند که تحت‌الشعاع گازهای سردتر قرار گرفته‌اند. رنگ بنفش نیز نمایانگر محل‌های همپوشانی رنگ‌های قرمز و آبی است. این تصویرسازی اندازه کل شبیه‌سازی را دربرمی‌گیرد که مسافتی در حدود ۳ سال نوری (تقریباً ۱۸ تریلیون مایل) از سیاه‌چاله کمان ای* را پوشش می‌دهد. بنابر اعلام ناسا با توجه به این مقیاس بزرگ، ستاره‌شناسان شاخص کمان ای* را حدوداً ۱۰ هزار بار افزایش دادند. بدون این بزرگنمایی، اندازه واقعی این سیاه‌چاله بسیار کوچک‌تر از یک پیکسل می‌شد!

 

youtube ، space ، spacedaily

سازمان ها | NASA

نجوم | تفریح و سرگرمی در فضا | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

معرفی بازی؛ شبیه‌سازی برای تجربه اتصال کپسول فضایی دراگون به ایستگاه فضایی بین‌المللی

1399/03/01
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)‌ برای افرادی ‌که همواره علاقه‌مند به خلبانی و هدایت فضاپیما هستند، یک بازی شبیه‌ساز توسعه داده تا این تجربه را برای آن‌ها فراهم کند. این شبیه‌ساز که شباهت زیادی...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست راکت لب در سیزدهمین مأموریت پرتاب الکترون منجر به نابودی هفت ماهواره شد+فیلم

شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) در سیزدهمین پرتاب ماهواره‌بر الکترون (Electron) خود شکست خورد و علاوه‌بر ماهواره‌بر، هر هفت ماهواره این مأموریت از بین رفتند. الکترون روز شنبه ۴ژوئیه (۱۴تیر) ساعت ۱۷:۱۹ به‌وقت منطقه زمانی شرقی (ET) از پایگاه پرتاب راکت لب در کشور نیوزلند به فضا پرتاب شد و دقایق ابتدایی مأموریت ظاهراً مطابق برنامه‌ریزی‌ها پیش رفت. دوربین‌های نصب‌شده روی الکترون ویدئوهایی را تا حدود شش دقیقه پس از پرتاب ضبط کرده‌اند که پس از شش و نیم دقیقه اعلام شد در این مأموریت مشکلی رخ داده و راکت لب در این عملیات ناکام ماند.