1399/03/19

ستاره‌شناسان ساختار میدان مغناطیسی تاج خورشیدی را اندازه‌گیری کردند

ستاره‌شناسان مؤسسه اخترشناسی هاوایی (Hawaii's Institute for Astronomy) در مطالعه جدیدی موفق به اندازه‌گیری ساختار میدان مغناطیسی تاج خورشیدی (Corona) شدند. طی این پژوهش بنجامین بو (Benjamin Boe)، محقق این مؤسسه، با بهره‌گیری از مشاهدات خورشیدگرفتگی به‌عنوان داده، شکل میدان مغناطیسی تاج خورشیدی را با...
ستاره‌شناسان ساختار میدان مغناطیسی تاج خورشیدی را اندازه‌گیری کردند

ستاره‌شناسان مؤسسه اخترشناسی هاوایی (Hawaii's Institute for Astronomy) در مطالعه جدیدی موفق به اندازه‌گیری ساختار میدان مغناطیسی تاج خورشیدی (Corona) شدند. طی این پژوهش بنجامین بو (Benjamin Boe)، محقق این مؤسسه، با بهره‌گیری از مشاهدات خورشیدگرفتگی به‌عنوان داده، شکل میدان مغناطیسی تاج خورشیدی را با وضوح فضایی بالایی اندازه‌گیری کرد.

تاج خورشیدی بیرونی‌ترین لایه خورشید است و ذرات پر انرژی و بار الکتریکی و در درجه اول الکترون‌ها و پروتون‌ها را منتشر می‌کند و این ذرات به بیرون از تاج خورشیدی که آن را باد خورشیدی (solar wind) می‌نامند، جریان پیدا می‌کنند. خواص تاج خورشیدی نتیجه میدان مغناطیسی پیچیده خورشید است که در قسمت داخلی آن تولید می‌شود و به بیرون گسترش می‌یابد.

با وجود پیشرفت‌های چشمگیر فناوری در دهه‌های اخیر برای بررسی این‌گونه موارد، برخی از جنبه‌های تاج خورشیدی تنها در طول مدت خورشیدگرفتگی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. به‌همین‌دلیل ستاره‌شناسان تصمیم گرفتند داده‌های مربوط به ۲۰ سال خورشیدگرفتگی را مشاهده و مورد مطالعه قرار دهند. ازآنجا که تیمی موسوم به «شرپاس باد خورشیدی» (solar wind sherpas) خورشیدگرفتگی‌های هر نقطه از جهان را مورد بررسی قرار می‌دهد، انجام این کار ممکن شد.

شرپاس باد خورشیدی یک گروه متشکل از دانشمندان و کاشفان بین‌المللی است که برای مشاهده و جمع‌آوری داده‌ها از تمامی خورشیدگرفتگی‌ها به سراسر جهان سفر می‌کنند. این مشاهدات منجر به گردآوری اطلاعاتی درباره تاج خورشیدی شده است.

بنجامین می‌گوید: «بیش از یک قرن است که تاج خورشیدی مورد بررسی قرار گرفته، اما هرگز از تصاویر خورشیدگرفتگی برای اندازه‌گیری ساختار میدان مغناطیسی آن استفاده نشده است. من می‌دانستم که با استفاده از روش‌های مدرن پردازش تصویر در داده‌های خورشیدگرفتگی می‌توان اطلاعات بیشتری را استخراج کرد.»

بنجامین طی این مطالعه الگوی توزیع خطوط میدان مغناطیسی در تاج خورشیدی را ردیابی کرد. او برای این کار از یک روش ردیابی خودکار جهت بررسی تصاویری از ۱۴ رویداد تاج خورشیدی طی دو دهه گذشته استفاده نمود. این داده‌ها فرصتی برای مطالعه تغییرات تاج خورشیدی در دو چرخه مغناطیسی ۱۱ ساله خورشید فراهم آورد.

بنجامین همچنین مشاهده کرد که الگوی یادشده با گذشت زمان تغییر می‌کند. او برای تعیین کمیت این تغییرات، زاویه میدان مغناطیسی را نسبت به سطح خورشید اندازه گرفت. در دوره‌هایی که فعالیت خورشیدی کم است میدان تاج خورشیدی تقریباً مستقیم از سمت خورشید در نزدیکی خط استوا و قطب منتشر می‌شود، در حالی که در میانگان در زوایای مختلفی منتشر شده است. از طرف دیگر در طول حداکثر فعالیت خورشیدی، میدان مغناطیسی تاج خورشیدی به‌مراتب کمتر سازمان‌یافته و بیشتر شعاعی بود.

تاکنون محققان فرض می‌کردند که میدان مغناطیسی تاج خورشیدی شعاعی فراتر از ۲.۵ شعاع خورشیدی است، اما پژوهشگران طی این مطالعه دریافتند که میدان تاج خورشیدی غالباً غیر شعاعی است و شعاع خورشیدی آن حداقل چهار است. بنجامین در انتها اظهار می‌کند: «این نتایج به ما در درک بهتر نحوه شکل‌گیری باد خورشیدی کمک خواهد کرد و بنابراین توانایی ما برای پیش‌بینی آب و هوای فضایی نیز بهبود می‌یابد.»

سازمان ها | Hawaii's Institute for Astronomy
افراد | Benjamin Boe

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

برنامه جدید ناسا برای مطالعه طوفان‌های ذرات خورشیدی

1399/01/15
ناسا اخیراً اعلام کرده قصد دارد به‌منظور مطالعه طوفان‌های ذرات خورشیدی (solar particle storm) از ۶ ماهواره کوچک برای اندازه‌گیری تابش ساطع‌شده از خورشید استفاده کند؛ ماهواره‌هایی که پرتاب...

دقیق‌ترین تصاویر از خورشید توسط تلسکوپ ناسا به‌ثبت رسید

1399/01/24
محققان دقیق‌ترین تصاویری را که تاکنون از خورشید به‌ثبت رسیده، تهیه کرده‌اند؛ تصاویری که نشان می‌دهد در اتمسفر خورشید جریان‌های گازی با دمای ۱.۸ میلیون درجه فارنهایت وجود دارد. این عکس‌ها...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.