1399/03/16

امشب شاهد پدیده ماه‌گرفتگی از نوع نیم‌سایه خواهیم بود

روز جمعه ۵ژوئن (۱۶خرداد) مردم برخی نقاط جهان از جمله ایران شاهد پدیده ماه‌گرفتگی خواهند بود. به‌گفته عمران مرادی، مدرس و پژوهشگر نجوم، این ماه‌گرفتگی در مناطق استرالیا، اروپا و آسیا قابل مشاهده است. وی دراین‌باره اظهار کرد: «بر اساس ساعت رسمی ایران، ماه‌گرفتگی از ساعت ۲۲:۱۵:۵۰ شامگاه جمعه ۱۶خرداد آغاز...
امشب شاهد پدیده ماه‌گرفتگی از نوع نیم‌سایه خواهیم بود

روز جمعه ۵ژوئن (۱۶خرداد) مردم برخی نقاط جهان از جمله ایران شاهد پدیده ماه‌گرفتگی خواهند بود. به‌گفته عمران مرادی، مدرس و پژوهشگر نجوم، این ماه‌گرفتگی در مناطق استرالیا، اروپا و آسیا قابل مشاهده است. وی دراین‌باره اظهار کرد: «بر اساس ساعت رسمی ایران، ماه‌گرفتگی از ساعت ۲۲:۱۵:۵۰ شامگاه جمعه ۱۶خرداد آغاز و تا ساعت ۰۱:۳۴:۰۳ بامداد شنبه ۱۷خرداد ادامه می‌یابد و میزان گرفت آن ۵۷ درصد است.» 

این عضو هیئت علمی مرکز نجوم ادیب اصفهان با بیان اینکه این ماه‌گرفتگی از نوع نیم‌سایه بوده و با چشم به‌راحتی قابل تشخیص نیست، تصریح کرد: «اگر در طول زمان گرفتگی از ماه عکس‌برداری شود، مشخص می‌گردد که یک بخش از آن اندکی تاریک‌تر شده است.» به‌گفته این مدرس و پژوهشگر نجوم اوج این ماه‌گرفتگی در ساعت ۲۳:۵۴:۵۶ رخ می‌دهد.

مرادی با بیان اینکه زمین در مسیر حرکت خود مانند دیگر اجسام می‌تواند سایه داشته باشد، عنوان کرد: «سایه زمین مخروطی‌شکل است که از دو قسمت تشکیل شده؛ یکی قسمت مرکزی است که مخروط سایه یا بسته نام دارد و دیگری مخروط نیم‌سایه خوانده می‌شود.»

وی با اشاره به اینکه ماه‌گرفتگی یا خسوف دارای انواع مختلفی است، گفت: «زمان‌هایی که ماه بین زمین و خورشید قرار می‌گیرد در سایه زمین است و در این حالت اگر ماه وارد مخروط بسته مرکزی شود، ماه‌گرفتگی کامل خواهیم داشت که تمام مراحل گرفت با چشم قابل رؤیت می‌باشد.»

مرادی ادامه داد: «از سوی دیگر اگر یک تکه از ماه وارد سایه زمین شود، ماه‌گرفتگی به‌صورت جزئی قابل رؤیت است که تنها تکه‌ای از ماه دچار گرفت می‌شود. درحالتی که ماه وارد مخروط سایه مرکزی نشود و وارد مخروط نیم‌سایه گردد، ماه‌گرفتگی نیم‌سایه است و تشخیص آن با چشم دشوار می‌شود.» 


افراد | عمران مرادی

نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

مهم‌ترین رویدادهای نجومی سال ۱۳۹۹

1399/01/05
مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، با بیان اینکه سال ۱۳۹۹ همانند سال ۲۰۲۰ سالی کبیسه است، گفت: «در آسمان سال ۱۳۹۹ به‌عنوان آخرین سال قرن خورشیدی، شاهد دو رخداد خورشیدگرفتگی، دو...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.