1399/03/17

کشف سیاره‌ای شبیه به زمین در فاصله ۳ هزار سال نوری

پژوهشگران مؤسسه تحقیقات منظومه شمسی ماکس پلانک آلمان (MPS) یک سیاره فراخورشیدی‌ در فاصله ۳ هزار سال نوری از زمین کشف کرده‌اند که رابطه آن با ستاره نزدیکش مثل رابطه زمین با خورشید توصیف شده است. به‌گفته آن‌ها اندازه این سیاره و نوع ستاره میزبان، خصوصیات منحصربه‌فردی هستند که می‌توانند آن را به گزینه‌ای...
کشف سیاره‌ای شبیه به زمین در فاصله ۳ هزار سال نوری

پژوهشگران مؤسسه تحقیقات منظومه شمسی ماکس پلانک آلمان (MPS) یک سیاره فراخورشیدی‌ در فاصله ۳ هزار سال نوری از زمین کشف کرده‌اند که رابطه آن با ستاره نزدیکش مثل رابطه زمین با خورشید توصیف شده است. به‌گفته آن‌ها اندازه این سیاره و نوع ستاره میزبان، خصوصیات منحصربه‌فردی هستند که می‌توانند آن را به گزینه‌ای قابل سکونت تبدیل کنند. این سیاره‌ در سامانه ستاره‌ای کپلر-۱۶۰ (Kepler-160) واقع در صورت فلکی شلیاق (Lyra) رصد شده است.

روزهای این سیاره که KOI-456.04 نامگذاری شده شباهت بسیار زیادی به روزهای زمین دارند. تناوب مداری (Orbital Period) آن نیز شباهت زیادی به زمین داشته و حدوداً دو برابر بزرگ‌تر از زمین است. بیشتر سیاره‌های فراخورشیدی شبیه زمین که توسط دانشمندان کشف شده‌اند، در نزدیکی کوتوله‌های سرخ (Red Dwarf) بوده و به خاطر خصوصیات این قبیل ستاره‌ها، معمولاً قابل سکونت نیستند؛ ستاره کپلر-۱۶۰ اما از لحاظ اندازه و دمای سطح، شباهت زیادی به خورشید دارد.

محققان تاکنون دو سیاره در سامانه کپلر-۱۶۰ کشف کرده‌اند که به‌خاطر دمای بالای سطح از فهرست قابل سکونت بودن حذف شده‌اند. آن‌ها سیاره KOI-456.04 را هنگامی که در حال مطالعه مدار یکی از این سیاره‌ها بودند، رصد کردند. فاصله سیاره KOI-456.04 با ستاره کپلر-۱۶۰ به‌اندازه‌ای است که آب در آن تبخیر نشده و آن را به سیاره‌ای ظاهراً قابل سکونت تبدیل می‌کند.

ستاره‌شناسان نوع اتمسفر سیاره KOI-456.04 را تشخیص نداده‌اند. البته بنابر اعلان مؤسسه پلانک این احتمال نیز وجود دارد که در محاسبات و اندازه‌گیری‌ها خطایی رخ داده باشد و این جرم یک سیاره نباشد؛ ولی مطابق ارزیابی آن‌ها جرم یادشده به‌احتمال ۸۵ درصد یک سیاره است. پژوهشگران امیدوارند به کمک تلسکوپ‌های فضایی آینده مثل تلسکوپ پلاتو (PLATO) وجود این سیاره را به‌شکل قطعی تأیید کنند.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | Max Planck Institute

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف نزدیک‌ترین سیاره فراخورشیدی جوان نسبت به زمین

1398/11/28
دانشمندان مؤسسه فناوری راچستر (Rochester Institute of Technology) با استفاده از داده‌های رصدخانه فضایی گایا (Gaia) موفق به کشف نزدیک‌ترین سیاره فراخورشیدی جوان نسبت به زمین شدند.

رصد یک سیاره فراخورشیدی با کوتاه‌ترین مدت‌زمان مداری

1398/12/03
محققان دانشگاه وارویک (University of Warwick) انگلستان موفق به کشف سیاره‌ای فراخورشیدی (خارج از منظومه شمسی) و در فاصله هزار سال نوری از زمین شده‌اند که هر مدار آن دور ستاره‌اش فقط ۱۸ ساعت...

جرمی آسمانی که ۱۲ سال به‌اشتباه یک سیاره محسوب می‌شد

1399/02/02
ستاره‌شناسان می‌گویند جرمی آسمانی که از سال‌ها قبل یک سیاره تلقی می‌شد، در واقع باقی‌مانده‌ای از برخورد دو سیارک می‌باشد و برداشت‌های محققان از تصاویر در این زمینه غلط بوده است. جرم آسمانی...

امکان کشف سیاره‌های قابل سکونت با بهره‌گیری از مدل جدید علمی

1399/03/05
محققان دانشگاه کورنل (Cornell University) آمریکا مدلی با نام «رمزگشای رنگی محیطی» (environmental color decoder) را طراحی کرده‌اند که امکان تحلیل وضعیت سیاره‌های خارج از منظومه شمسی را فراهم...

پربازدیدکننده ترین خبر

نیروی فضایی آمریکا به‌دنبال بهره‌گیری از الگوی ناسا در همکاری با بخش خصوصی

نیروی فضایی آمریکا (U.S. Space Force) قصد دارد با الگوبرداری از ناسا همکاری با بخش خصوصی را آغاز کند. اریک فلت (Eric Felt)، از مقامات نظامی آمریکا، ضمن اعلام این خبر گفت: «بااینکه نیروی فضایی ایالات متحده از سایر بخش‌های نظامی این کشور کوچک‌تر است، وابستگی‌اش به فناوری برای پیشبرد کار خود بسیار بیشتر از آن‌هاست.» وی افزود: «درحالی‌که این نهاد نظامی، خود، همچنان به توسعه ماهواره‌ها و سایر فناوری‌ها ادامه خواهد داد، با شرکت‌های خصوصی آمریکایی نیز در این زمینه‌ها مشارکت خواهد کرد.»