1399/03/20

شرکت برتانیایی به دنبال توسعه حامل فضایی با کمک اوکراینی‌ها

شرکت اسکاتلندی-اوکراینی اسکایرورا (Skyrora) موفق شد اولین تست احتراق حامل فضایی خود موسوم به اسکایلارک-ال (Skylark-L) را روی سکوی پرتاب متحرک این شرکت واقع در منطقه‌ای در شمال اسکاتلند انجام دهد. این تست برای اولین بار طی پنجاه سال اخیر در بریتانیا و پس از پایان کار حامل فضایی شرکت بریتانیایی بلک اَرو...
شرکت برتانیایی به دنبال توسعه حامل فضایی با کمک اوکراینی‌ها

شرکت اسکاتلندی-اوکراینی اسکایرورا (Skyrora) موفق شد اولین تست احتراق حامل فضایی خود موسوم به اسکایلارک-ال (Skylark-L) را روی سکوی پرتاب متحرک این شرکت واقع در منطقه‌ای در شمال اسکاتلند انجام دهد. این آزمایش برای اولین بار طی پنجاه سال اخیر در بریتانیا و پس از پایان کار حامل فضایی شرکت بریتانیایی بلک اَرو (Black Arrow) صورت می‌گیرد.

ساخت سکوی پرتاب و انجام این آزمایش تنها ۵ روز به‌طول انجامید و تمام مراحل آزمایش روی زمین صورت گرفت. پیش‌بینی می‌شود اسکایلارک-ال در اوایل بهار۲۰۲۱ اولین پرتاب زیرمداری خود را به ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری زمین انجام دهد. همچنین انتظار می‌رود مدل توسعه‌یافته آن با نام اسکایلارک-ایکس‌ال Skylark-XL تا سال ۲۰۲۳ برای ارسال محموله به مدار لئو آماده شود.

شرکت برتانیایی به دنبال توسعه حامل فضایی با کمک اوکراینی‌ها

اسکایلارک-ال قرار است در اولین پرتاب ۶۰ کیلوگرم محموله را به خط کارمان (Karman line) انتقال دهد. موتور این حامل که قادر به تولید نیروی پیشران ۳۰ کیلونیوتن است از دو سوخت مایع هیدروژن پراکسید و نفت سفید استفاده می‌کند. این موتور قبل از ادغام با اسکایلارک-ال سه تست احتراق را با موفقیت پشت سر گذاشته بود.

گفتنی است شرکت اسکایرورا تأسیساتی در شهرهای ادینبرگ (Edinburgh) و گلاسگو (Glasgow) اسکاتلند دارد و مرکز تحقیق و توسعه آن در شهر دنیپرو (Dnipro) اوکراین قرار گرفته است. مقامات این شرکت اعتقاد دارند که این موضوع به اسکایرورا کمک می‌کند تا علاوه‌بر نگه داشتن قیمت‌های خود در سطحی رقابتی، از تجربه صنعت فضایی اوکراین و نیروی کار این کشور نیز بهره ببرند.

 

espash

منبع: spacewatch
سازمان ها | Skyrora | Black Arrow

ماهواره‌بر و پرتاب | استارت‌آپهای فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

منافع انگلستان از سرمایه‌گذاری‌ در مأموریت‌های علمی فضایی

1399/02/30
یک مطالعه جدید درباره میزان بازدهی سرمایه‌گذاری‌ در حوزه فضا که به سفارش آژانس فضایی انگلستان (UK Space Agency) صورت گرفته، نشان می‌دهد به‌ازای هر پوند سرمایه‌گذاری در طراحی و توسعه مأموریت‌های...

بودجه یک میلیون پوندی انگلستان برای مقابله با مشکل افزایش زباله‌های فضایی

1399/03/12
آژانس فضایی انگلستان (UK Space Agency) اعلام کرد مبلغ یک میلیون پوند را برای مقابله با مسأله افزایش زباله‌های فضایی اختصاص می‌دهد. آژانس مذکور این مبلغ را برای شرکت‌هایی در نظر گرفته که...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست راکت لب در سیزدهمین مأموریت پرتاب الکترون منجر به نابودی هفت ماهواره شد+فیلم

شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) در سیزدهمین پرتاب ماهواره‌بر الکترون (Electron) خود شکست خورد و علاوه‌بر ماهواره‌بر، هر هفت ماهواره این مأموریت از بین رفتند. الکترون روز شنبه ۴ژوئیه (۱۴تیر) ساعت ۱۷:۱۹ به‌وقت منطقه زمانی شرقی (ET) از پایگاه پرتاب راکت لب در کشور نیوزلند به فضا پرتاب شد و دقایق ابتدایی مأموریت ظاهراً مطابق برنامه‌ریزی‌ها پیش رفت. دوربین‌های نصب‌شده روی الکترون ویدئوهایی را تا حدود شش دقیقه پس از پرتاب ضبط کرده‌اند که پس از شش و نیم دقیقه اعلام شد در این مأموریت مشکلی رخ داده و راکت لب در این عملیات ناکام ماند.