1399/03/17

چین با کمک تلسکوپ غول‌پیکر خود جستجوی حیات فرازمینی را آغاز می‌کند

چین اعلام کرده در آینده نزدیک جستجو برای حیات فرازمینی را با کمک تلسکوپ رادیویی غول‌پیکر FAST واقع در استان گوئیژو (Guizhou) آغاز می‌کند. FAST که با نام کامل Five hundred meter Aperture Spherical Telescope به‌معنای «تلسکوپ کروی با دیافراگم پانصد متری» خوانده می‌شود، قرار است از ماه سپتامبر (شهریور)...
چین با کمک تلسکوپ غول‌پیکر خود جستجوی حیات فرازمینی را آغاز می‌کند

چین اعلام کرده در آینده نزدیک جستجو برای حیات فرازمینی را با کمک تلسکوپ رادیویی غول‌پیکر FAST واقع در استان گوئیژو (Guizhou) آغاز می‌کند. FAST که با نام کامل Five hundred meter Aperture Spherical Telescope به‌معنای «تلسکوپ کروی با دیافراگم پانصد متری» خوانده می‌شود، قرار است از ماه سپتامبر (شهریور) در کنار سایر مأموریت‌های علمی خود جستجو برای سیگنال‌های فرازمینی را شروع کند.

این تلسکوپ که لقب «چشم آسمان» را به آن داده‌اند، از اوایل مهر۹۵ در چین آغاز به کار کرد و چند ماه پیش نیز کاملاً عملیاتی شد و اکنون متخصصان چینی با نصب قطعات جدید می‌خواهند به جستجو برای حیات فرازمینی کمک کنند. قطر فیزیکی بشقاب این تلسکوپ همان‌طور که از نامش هم پیداست، ۵۰۰ متر است ولی در هر لحظه تنها می‌تواند یک بخش ۳۰۰ متری را روی گیرنده متمرکز کند.

ژانگ تانگجی (Zhang Tongjie)، از محققان ارشد این پروژه، می‌گوید: «جستجوی سیگنال‌های بیگانه نباید مأموریت‌های علمی منظم را مختل کند.» به‌گفته وی، در حالی که بعضی سیگنال‌های جالب از فضا دریافت می‌شوند، او انتظار ندارد که هیچ‌یک از آن‌ها از یک حیات فرازمینی ناشی گردند.

به‌طور معمول، سیگنال‌های رادیویی متمایز، از تَپ‌اخترها (Pulsar) یا انفجارهای رادیویی سریع تصادفی ناشی می‌شوند. با‌این‌وجود، اگر بیگانگان فضایی احتمالی در حال پخش سیگنال‌های رادیویی هستند و به‌اندازه کافی هم نزدیک باشند که بتوان آن‌ها را دریافت کرد، تلسکوپ FAST شانس دریافت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

تَپ‌اخترها ستاره‌های نوترونی چرخانی هستند که با سرعت بسیار زیادی دوران می‌کنند و پالس‌های مداومی از انرژی تابشی را به‌همراه خطوط میدان مغناطیسی قوی از خود منتشر می‌نمایند. برخی از تپ‌اخترها نیز پرتوهای ایکس تابش می‌کنند. 

 

isna ، digiato


افراد | Zhang Tongjie

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ثبت اولین تصویر از یک ستاره توسط تلسکوپ جدید آژانس فضایی اروپا

1398/11/26
تلسکوپ فضایی کیاپس (CHEOPS) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ برای نخستین بار موفق به ثبت تصویری از یک ستاره شد؛ عکسی که البته به‌عمد تار ثبت شده تا تصویر به‌دست آمده دقیق‌تر باشد.

توسعه تلسکوپ‌های جدید برای مطالعه پدیده‌های نجومی

1398/12/24
دانشمندان به‌زودی توسط تلسکوپ‌های جدیدی با نام پانوستی (PANOSETI) به مطالعه حیات فرازمینی خواهند پرداخت؛ تلسکوپ‌هایی که اکنون در حال توسعه هستند.

چین بزرگ‌‌ترین تلسکوپ خورشیدی خود را تکمیل کرد

1399/01/20
دانشمندان آکادمی علوم چین (CAS) به‌تازگی اعلام کرده‌اند یکی از بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های خورشیدی جهان را به‌منظور مشاهده و پیش‌بینی بهتر فعالیت‌های خورشیدی تکمیل کرده‌اند. تلسکوپ خورشیدی بزرگ...

ایلان ماسک: اسپیس‌ایکس نسل بعدی تلسکوپ‌های فضایی را پرتاب خواهد کرد

1399/02/11
ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیرعامل اسپیس‌ایکس (SpaceX)، در واکنش به نگرانی‌ها درباره‌ تأثیر ماهواره‌های اینترنتی منظومه استارلینک (Starlink) بر رصدهای نجومی گفت: «فضاپیمای استارشیپ (Starship)...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست راکت لب در سیزدهمین مأموریت پرتاب الکترون منجر به نابودی هفت ماهواره شد+فیلم

شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) در سیزدهمین پرتاب ماهواره‌بر الکترون (Electron) خود شکست خورد و علاوه‌بر ماهواره‌بر، هر هفت ماهواره این مأموریت از بین رفتند. الکترون روز شنبه ۴ژوئیه (۱۴تیر) ساعت ۱۷:۱۹ به‌وقت منطقه زمانی شرقی (ET) از پایگاه پرتاب راکت لب در کشور نیوزلند به فضا پرتاب شد و دقایق ابتدایی مأموریت ظاهراً مطابق برنامه‌ریزی‌ها پیش رفت. دوربین‌های نصب‌شده روی الکترون ویدئوهایی را تا حدود شش دقیقه پس از پرتاب ضبط کرده‌اند که پس از شش و نیم دقیقه اعلام شد در این مأموریت مشکلی رخ داده و راکت لب در این عملیات ناکام ماند.