1399/03/12

در صورت سقوط فالکون-۹ چه بر سر فضانوردان ناسا می‌آمد؟

آمریکا پس از سال‌ها توانست فضانوردان خود را با استفاده از فضاپیمای کرو دراگون (Crew Dragon) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) از خاک این کشور روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی کند. این مأموریت با موفقیت انجام شد و حامل فضایی فالکون-۹ (Falcon-9) نیز فرود موفقی داشت؛ اما اگر مشکلی برای این حامل پیش می‌امد، چه سرنوشتی...
در صورت سقوط فالکون-۹ چه بر سر فضانوردان ناسا می‌آمد؟

آمریکا پس از سال‌ها توانست فضانوردان خود را با استفاده از فضاپیمای کرو دراگون (Crew Dragon) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) از خاک این کشور روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی کند. این مأموریت با موفقیت انجام شد و حامل فضایی فالکون-۹ (Falcon-9) نیز فرود موفقی داشت؛ اما اگر مشکلی برای این حامل پیش می‌امد، چه سرنوشتی در انتظار فضانوردان بود؟ 

اسپیس‌ایکس و ناسا پیش از پرتاب فالکون-۹ آزمایش‌های پیچیده و گسترده‌ای را انجام داده بودند تا تهدیدی برای فضانوردان وجود نداشته باشد. با وجود این آزمایش‌های گسترده و همچنین لغو پرتاب در هفته گذشته به علت شرایط جوی، همچنان این احتمال وجود داشت که مأموریت با مشکل مواجه شود. ناسا اعلام کرده بود که با احتمال ۱ در ۲۷۶ شاید این مأموریت تلفات در پی داشته باشد و احتمال ۱ در ۶۰ وجود دارد که این مأموریت با مشکل مواجه شود، اما فضانوردان زنده بمانند. این موضوع توسعه سامانه فرار اضطراری پیشرفته اسپیس‌ایکس را به‌دنبال داشت.

در صورتی که فالکون-۹ دچار مشکل گردد، کرو دراگون از آن جدا می‌شود و سپس با استفاده از ۸ موتور سوپردراکو (SuperDraco) از این حامل فاصله می‌گیرد. این اقدام فضاپیما را از ناحیه خطر دور می‌کند. بعد از ایجاد فاصله ایمن میان فضاپیما و حامل، ۴ چتر نجات بزرگ باز می‌شوند و فضانوردان در اقیانوس اطلس فرود می‌آیند. پس از آن نیز تیم‌های نجات، به‌دنبال فضانوردان می‌روند. در ژانویه سال جاری میلادی اسپیس‌ایکس چنین فرایندی را آزمایش کرد، البته در این تست فضانوردی حضور نداشت.

طی این آزمایش، فالکون-۹ پس از جدا شدن کپسول به خاطر تغییرات ناگهانی در شکل آیرودینامیک و تحمل فشار بالا، طی انفجاری بزرگ متلاشی شد، اما کپسول تنها ۹ دقیقه پس از پرتاب و با استفاده از چترهای نجات با موفقیت در اقیانوس فرود آمد. پیش از انجام این تست، اسپیس‌ایکس آزمایش موتورهای فرود اضطراری کپسول خود را با موفقیت پشت‌سر گذاشته بود.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | SpaceX | NASA

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

فالکون ۹ با وجود از دست دادن یک موتور خود ماهواره‌های استارلینک را به فضا برد

1398/12/29
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) ششمین مأموریت پرتاب ماهواره‌های اینترنتی استارلینک (Starlink) را علی‌رغم قطع جریان یکی از موتور‌های حامل فضایی با موفقیت به‌انجام رساند.

آمریکا پس از ۱۰ سال موفق شد فضانوردان خود را از خاک این کشور به فضا اعزام کند+فیلم

1399/03/11
آمریکا پس از حدود ۱۰ سال سرانجام توانست فضانوردانش را از خاک این کشور به فضا بفرستد. طی این مأموریت موسوم به دمو-۲ (Demo-2)، رابرت بنکن (Robert Behnken) و داگلاس هارلی (Douglas Hurley)،...

فرود موفق فالکون-۹ و اهمیت بازگشت‌پذیری حامل‌های فضایی+فیلم

1399/03/11
حامل فضایی دو مرحله‌ای فالکون-9 (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) روز ۳۰مه (۱۰خرداد) طی مأموریتی موسوم به دمو-۲ (Demo-2) با موفقیت کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) این شرکت را که حامل فضانوردان...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.