1399/03/10

آخرین سری نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ طی انفجاری شدید از بین رفت+فیلم

آخرین سری نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ (Starship) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) موسوم به SN4 روز جمعه ۲۹مه به‌فاصله کوتاهی پس از آغاز تست احتراق، آتش گرفت و از بین رفت. حامل فضایی مذکور حدود ۱ دقیقه بعد از روشن شدن موتور رپتور دچار فورانی از آتش شد؛ اتفاقی که علت آن هنوز مشخص نشده است. نمونه اصلی استارشیپ...
آخرین سری نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ طی انفجاری شدید از بین رفت+فیلم

آخرین سری نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ (Starship) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) موسوم به SN4 روز جمعه ۲۹مه به‌فاصله کوتاهی پس از آغاز تست احتراق، آتش گرفت و از بین رفت. طی این آزمایش که در سکوی پرتاب این شرکت در نزدیکی شهر بوکاچیکا (Boca Chica) در ایالت تگزاس صورت پذیرفت، حامل فضایی مذکور حدود ۱ دقیقه بعد از روشن شدن موتور رپتور دچار فورانی از آتش شد؛ اتفاقی که علت آن هنوز مشخص نشده است. اسپیس‌ایکس مدتی پیش و پس از بارها ناکامی توانسته بود تست فشار برودتی یا کرایوژنیک (cryogenic) همین نمونه از استارشیپ را با موفقیت پشت سر بگذارد. قبل از آن آخرین تست فشار برودتی روی سومین نمونه اولیه استارشیپ موسوم به SN3 انجام شده بود که طی آن این نمونه فرو ریخت و از بین رفت.

نمونه اصلی استارشیپ با طول ۱۱۸ متر و قطر ۹ متر یک فضاپیمای دو مرحله‌ای با قابلیت استفاده مجدد است که قادر به حمل ۱۰۰ هزار کیلوگرم به هر نقطه‌ای در فضا از جمله ماه و مریخ خواهد بود. مرحله اول این فضاپیما ۶۸ متر و مرحله دوم آن ۵۰ متر طول داشته و به‌ترتیب قادر به تولید نیروی پیشران ۷۲ هزار کیلونیوتن و ۱۲ هزار کیلونیوتن می‌باشند. همچنین سوخت هر دو مرحله آن متان و اکسیژن مایع می‌باشد. پیش‌تر و طی انجام آزمایش‌هایی، نمونه اولیه استارشیپ موسوم به Mk1 تقریباً از بین رفته و نمونه دیگر یعنی Mk2 نیز به‌حالت تعلیق درآمده است. همچنین SN2 که در واقع فقط یک مخزن آزمایشی در مقیاس کوچک برای آزمایش‌های مربوط به جوشکاری بود، پس از استفاده از رده خارج شد.

 

youtube ، espash ، space

سازمان ها | SpaceX

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

نمونه اولیه استارشیپ حین آزمایش فشار منفجر شد+فیلم

1398/12/13
آزمایش فشار نیتروژن مایع نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ اس‌ان۱ (Starship SN1) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)‌ که در ایالت تگزاس صورت گرفت، با انفجار این فضاپیما شکست خورد.

ساخت هزار فضاپیمای استارشیپ به‌منظور ایجاد سکونتگاه در مریخ

1398/12/19
ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیانگذار شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)، قصد دارد به منظور تحقق رؤیای ایجاد سکونتگاه در مریخ، هر ۷۲ ساعت یک حامل فضایی چند بار مصرف استارشیپ (Starship) بسازد.

اسپیس‌ایکس سومین نمونه فضاپیمای استارشیپ خود را نیز از دست داد+فیلم

1399/01/17
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) سومین نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ (Starship) موسوم به SN3 را از دست داد. طی این آزمایش که روز جمعه (۳آوریل) در سکوی پرتاب این شرکت در نزدیکی شهر بوکاچیکا (Boca...

استارشیپ سرانجام تست فشار برودتی را با موفقیت پشت سر گذاشت

1399/02/10
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) پس از بارها ناکامی، سرانجام توانست تست فشار برودتی یا کرایوژنیک (cryogenic) فضاپیمای استارشیپ (Starship) خود را با موفقیت پشت سر بگذارد و گام مهمی را در توسعه این...

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.