1399/03/11

نخستین قرارداد بیمه بخش فضایی کشور منعقد شد

مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، از انعقاد نخستین قرارداد بیمه بخش فضایی کشور خبر داد. وی در‌این‌باره گفت: «امروزه اجرای پروژه‌های فضایی در تمام دنیا همچنان با ریسک بالایی همراه است و توسعه فعالیت‌های بیمه در حوزه فضایی با هدف ایمن‌سازی پروژه‌های فضایی از لحاظ اقتصادی، کاهش ریسک و جبران پیامدهای...
نخستین قرارداد بیمه بخش فضایی کشور منعقد شد

مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، از انعقاد نخستین قرارداد بیمه بخش فضایی کشور خبر داد. وی در‌این‌باره گفت: «امروزه اجرای پروژه‌های فضایی در تمام دنیا همچنان با ریسک بالایی همراه است و توسعه فعالیت‌های بیمه در حوزه فضایی با هدف ایمن‌سازی پروژه‌های فضایی از لحاظ اقتصادی، کاهش ریسک و جبران پیامدهای مالی در مسیر توسعه فعالیت‌های فضایی، نقش مهمی در شکل‌دهی حلقه‌های زنجیره ارزش این حوزه ایفا می‌‌کند.»

براری افزود: «با تشکیل کارگروهی متشکل از بازیگران حوزه فضایی و سازمان بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان نهاد حاکمیتی صنعت بیمه، فعال‌سازی صنعت بیمه در بخش فضایی در دستور کار سازمان فضایی قرار گرفت و اولین قرارداد بیمه بخش فضایی کشور منعقد شد.»

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: «توسعه کاربردها و خدمات فناوری فضایی از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان فضایی است و در تلاش هستیم تا با حمایت و توسعه بخش خصوصی این خدمات را در تمام حوزه‌ها مانند هواشناسی، محیط زیست، بلایای طبیعی، خدمات شهری، منابع آب و انرژی و کشاورزی در سراسر کشور ارائه کنیم.»

وی اظهار کرد: «در همین حال با توجه به اینکه تاکنون منطق اجرای پروژه‌های فضایی به‌صورت دوعاملی کارفرما-پیمانکار بوده است، به‌منظور استفاده از تجربه موفق رکن سوم یعنی مشاور در اجرا و نظارت هر چه بهتر پروژه‌های فضایی، توسعه نهادهای سه‌گانه کارفرما-پیمانکار-مشاور در اجرای پروژه‌های فضایی کشور در دستور کار سازمان فضایی است.»

براری گفت: «به‌عنوان اولین گام، تدوین الزامات و شاخص‌های ارزیابی و تعیین صلاحیت پیمانکاران و مشاوران بخش فضایی کشور با همکاری سازمان برنامه و بودجه آغاز شده و شرکت‌های خصوصی می‌توانند به ایجاد توانمندی‌ها و قابلیت‌های مربوطه بپردازند.»

رئیس سازمان فضایی خاطرنشان کرد: «این سازمان به‌عنوان نهاد حاکمیتی حوزه فضایی کشور، ارتقای بهره‌وری این حوزه و در پی آن ارزیابی میزان ارتقای بهره‌وری سایر بخش‌های تاثیرپذیر از آن را به‌منظور اولویت‌بندی و تمرکز بر حوزه‌های مختلف بخش فضایی در برنامه‌ها و پروژه‌ها، در دستور کار خود قرار داده است.»

داخلی | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نیاز کشور به توسعه مخابرات ماهواره‌ای از زبان مشاور رئیس سازمان فضایی

1399/01/10
احسان حامد رحمت، مشاور رئیس سازمان فضایی ایران، در خصوص لزوم استفاده از ماهواره‌ها برای گسترش خدمات اینترنتی در ایران توضیحاتی ارائه داد. وی در‌این‌رابطه گفت: «اکنون برخی جاده‌های کشور،...

برنامه‌های سازمان فضایی ایران در سال ۱۳۹۹

1399/01/16
مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، از برنامه‌ریزی برای توسعه زیرساخت‌های فضایی در ۴ گام در سال ۱۳۹۹ خبر داد و گفت: «مطابق این نقشه راه، پرتاب ۳ ماهواره با یک ماهواره‌بر در دستور کار قرار...

تلاش سازمان فضایی ایران برای رصد زباله‌های فضایی

1399/02/13
کوروش رکنی، رئیس گروه نجوم سازمان فضایی ایران، با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۶ هزار ماهواره در فضا وجود دارد، گفت: «از این تعداد تنها ۸۰۰ ماهواره فعال است. از آنجایی که بازگرداندن ماهواره‌هایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.