1399/03/10

انتشار عکس‌های نجومی عکاس ایرانی توسط نشنال جئوگرافیک

اخیراً انجمن جغرافیای ملی (National Geographic Society) یا همان نشنال جئوگرافیک مشهور اقدام به انتشار سه عکس فوق‌العاده از بابک امین تفرشی، عکاس نجومی و ستاره‌شناس آماتور ایرانی، کرده و در توضیح آن‌ها در ابتدا نقل‌قول مستقیمی از تفرشی را آورده است. تفرشی درباره این تصاویر می‌گوید: «طی ماه مه گذشته وقتی...
انتشار عکس‌های نجومی عکاس ایرانی توسط نشنال جئوگرافیک

اخیراً انجمن جغرافیای ملی (National Geographic Society) مشهور به نشنال جئوگرافیک اقدام به انتشار سه عکس فوق‌العاده از بابک امین تفرشی، عکاس نجومی و ستاره‌شناس آماتور ایرانی، کرده و در توضیح آن‌ها در ابتدا نقل‌قول مستقیمی از تفرشی را آورده است. تفرشی درباره این تصاویر می‌گوید: «طی ماه مه گذشته وقتی سیاره درخشان مشتری تقریباً با مرکز کهکشان راه شیری هماهنگ شد، من در کارگاه عکاسی آسمان شب خود در لاپالما (La Palma) واقع در جزایر قناری بودم. این منظره از این بهشت حیرت‌انگیز در فاصله تنها ۲۰۰ کیلومتری ساحل آفریقا خیره‌کننده بود.»

انتشار عکس‌های نجومی عکاس ایرانی توسط نشنال جئوگرافیک

با بزرگ‌نمایی درخشان‌ترین نقطه که همان سیاره مشتری است، می‌توان سحابی تاریک بزرگ معروف به پایپ (Pipe) را با چشم دید که در آسمان جزایر قناری بدین شکل شگفت‌انگیز قابل مشاهده بوده است.

انتشار عکس‌های نجومی عکاس ایرانی توسط نشنال جئوگرافیک

همان‌طور که در عکس بالا دیده می‌شود، در اعماق آسمان شب سایه‌هایی تاریک به‌شکل مار در سمت چپ و پایین تصویر قرار می‌گیرند؛ سایه‌هایی که در اصل مربوط به سحابی تاریک کوچکی موسوم به سحابی مار (Snake) می‌شوند. سحابی مار مانند سایر ابرهای بین‌ستاره‌ای است که عمدتاً از هیدروژن ساخته شده‌اند، اما ذرات غبار بیشتری دارند و به‌اندازه کافی متراکم شده‌اند که نور ستارگان پشت خود را مسدود کنند.

سحابی تاریک ابری از گرد و غبار و گاز است که گازش نور میدان‌های ستارگان یا سحابی‌های تابان پشت سرش را که از این ابر می‌گذرند، جذب می‌کند. سحابی‌های تاریک، که به سحابی‌های جذبی نیز معروفند، هیچ تشعشعی از خود ندارند، ولی ممکن است نورهای جذب‌شده را دوباره به‌شکل امواج رادیویی یا انرژی مادون قرمز بتابانند.

داخلی | نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر نجومی دانشجوی ایرانی در چالش ناسا برگزیده شد

1399/02/19
تصویر تهیه‌شده توسط جوان ایرانی در چالش پردازش داده‌های تلسکوپی ناسا و دانشگاه هاروارد (Harvard University) به‌عنوان تصویر منتخب معرفی شد. علیرضا کارکن، جوان نخبه اهل لارستان که در دوره...

اثر نجومی هنرمند ایرانی در وبسایت ناسا منتشر شد

1399/02/28
ناسا تصویری از یک سیاه‌چاله احاطه‌شده در میان گازهای کیهانی را منتشر کرده که توسط یک هنرمند ایرانی به‌نام نیما آبکنار تهیه شده است. باوجود اینکه برخی از مواد اطراف سیاه‌چاله‌ها، مستقیماً...

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.