1399/03/07

زمان پرتاب اولین کاوشگر مریخی چین مشخص شد

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) اعلام کرده کاوشگر مریخی این کشور در ژوئیه (تیر-مرداد) سال جاری میلادی به‌ فضا پرتاب خواهد شد؛ این اولین کاوشگر چین است که به سیاره سرخ فرستاده می‌شود. بنابر اعلام این سازمان، مأموریت یادشده به‌افتخار برنامه اکتشاف سیاره‌ای چین موسوم به تیان‌ون (Tianwen) به‌نام «تیان‌ون ۱»...
زمان پرتاب اولین کاوشگر مریخی چین مشخص شد

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) اعلام کرده کاوشگر مریخی این کشور در ژوئیه (تیر-مرداد) سال جاری میلادی به‌ فضا پرتاب خواهد شد؛ این اولین کاوشگر چین است که به سیاره سرخ فرستاده می‌شود. بنابر اعلام این سازمان، مأموریت یادشده به‌افتخار برنامه اکتشاف سیاره‌ای چین موسوم به تیان‌ون (Tianwen) به‌نام «تیان‌ون ۱» نامگذاری شده که به‌معنای «جستجوی حقیقت آسمانی» است.

کاوشگر مریخی چین به تحقیقات علمی در مورد خاک مریخ، ساختار زمین‌شناسی، محیط، جو و همچنین به کاوش آب در این سیاره خواهد پرداخت. این کاوشگر رباتیک از سه قسمت تشکیل شده که شامل مدارگرد، فرودگر و مریخ‌نورد می‌شود. مریخ‌نورد چین دارای شش چرخ و چهار پنل خورشیدی و ۱۳ ابزار علمی بوده و وزنی بیش از ۲۰۰ کیلوگرم خواهد داشت. 

زمان پرتاب اولین کاوشگر مریخی چین مشخص شد

گفتنی است تاکنون فقط ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق موفق به فرود فضاپیما روی سطح سیاره سرخ شده‌اند. آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس تحقیقات فضایی هند (ISRO) نیز تاکنون توانسته‌اند فضاپیماهایی را به مدار این سیاره بفرستند.

 

espash ، techcrunch

سازمان ها | CNSA

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب مریخ‌نورد اگزومارس ۲ سال به‌تعویق افتاد

1398/12/24
​عملیات پرتاب مریخ‌نورد اگزومارس (ExoMars) که قرار بود ژوئیه سال جاری میلادی اجرایی شود، به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و همچنین برخی مشکلات فنی برای ۲ سال به‌تعویق افتاد.

مریخ‌نورد استقامت در حال آماده‌سازی‌های نهایی برای پرتاب

1399/01/25
درحالی‌که حدود سه ماه تا پرتاب مریخ‌نورد جدید ناسا به‌نام استقامت (perseverance) باقی مانده، آخرین اقدامات برای آماده‌سازی آن در حال انجام است. تصویر مذکور مربوط به نصب چرخ‌ها و همچنین...

چین نام مأموریت کاوشگر مریخی خود را اعلام کرد

1399/02/08
سازمان ملی فضایی چین (CNSA) نام برگزیده‌شده برای مأموریت جدید این کشور در مریخ را اعلام کرد. بنابر اعلام این سازمان، مأموریت یادشده به‌افتخار برنامه اکتشاف سیاره‌ای این کشور موسوم به تیان...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.