1399/03/07

تصاویر ماهواره‌ای نشان از افزایش غیرمعمول فیتوپلانکتون‌ها در جزیره قشم دارد

پایش ماهواره‌ای میزان کلروفیل a در خلیج فارس و دریای عمان از افزایش غیرمعمول فیتوپلانکتون‌ها در جنوب جزیره قشم حکایت دارد. این پایش با تصاویر سنجنده مودیس (MODIS) ماهواره آکوا (Aqua) متعلق به ناسا انجام شده است. مودیس یک سنجنده دارای قدرت تفکیک مکانی متوسط است. تولید مثل سریع فیتوپلانکتون‌ها را رشد...
تصاویر ماهواره‌ای نشان از افزایش غیرمعمول فیتوپلانکتون‌ها در جزیره قشم دارد

پایش ماهواره‌ای میزان کلروفیل a در خلیج فارس و دریای عمان از افزایش غیرمعمول فیتوپلانکتون‌ها در جنوب جزیره قشم حکایت دارد. این پایش با تصاویر سنجنده مودیس (MODIS) ماهواره آکوا (Aqua) متعلق به ناسا انجام شده است. مودیس یک سنجنده دارای قدرت تفکیک مکانی متوسط است.

این ماهواره علمی-پژوهشی چندملیتی با وزنی در حدود ۳۰۰۰ کیلوگرم در فاصله ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته و به مطالعه تبخیر سطحی و چرخه آب می‌پردازد. آکوا دومین ماهواره از سامانه دیده‌بانی زمین است که پس از ماهواره ترا (Terra) در ۴مه۲۰۰۲ از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ (Vandenberg Air Force Base) در آمریکا توسط حامل فضایی دلتا ۲ (Delta II) به فضا پرتاب شد.

تصاویر ماهواره‌ای نشان از افزایش غیرمعمول فیتوپلانکتون‌ها در جزیره قشم دارد

همان‌طور که ملاحظه می‌شود مقدار کلروفیل a در ناحیه‌ای که با فلش مشخص شده، به بیش از ۱۷ میلی‌گرم بر مترمکعب افزایش یافته است. این در حالیست که در پایش یک ساله اخیر، مقدار کلروفیل a در خلیج فارس و دریای عمان از ۱۰ میلی‌گرم بر مترمکعب فراتر نرفته است. کلروفیل a از مهم‌ترین رنگدانه‌های گیاهی است که در همه گیاهان از جمله فیتوپلانکتون‌ها وجود دارد. 

تولید مثل سریع فیتوپلانکتون‌ها را رشد جلبکی می‌نامند و افزایش جمعیت برخی از آن‌ها که در بسیاری از موارد منجر به رشد مضر جلبکی می‌شود به اختصار HABs نامیده می‌شود. این رشد مضر جلبکی به‌طور کلی با عنوان کِشَند سرخ (Red tide) نیز شناخته می‌شود. البته رشد این جلبک‌‌های مضر لزوماً قرمز نبوده و با توجه به نوع فیتوپلانکتون‌ها، به‌رنگ قهوه‌ای، سبز و گاهی قرمز مایل به نارنجی نیز ظاهر شده و تا عمق آب پیش می‌‌رود. 

با توجه به تأثیرات مخرب کِشَند سرخ از جمله زیان‌های اقتصادی (ماهیگیری، صنعت‌ آبزی‌پروری، تأسیسات آب‌شیرین‌کن)، آسیب‌های زیست محیطی (تلفات سایر آبزیان، پرندگان دریایی، مرجان‌ها و مانند آن‌ها) و تهدید سلامت انسان (سندروم‌های انسانی ناشی از جلبک‌های سمی)، شناخت، پیش‌بینی و مدیریت این پدیده امری ضروری به‌حساب می‌آید.

 

espash

سازمان ها | NASA

داخلی | خدمات و کاربردها | سنجش از دور | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

نقشه‌های ماهواره‌ای زلزله تهران توسط سازمان فضایی منتشر شد

1399/02/20
سازمان فضایی ایران نقشه‌های ماهواره‌ای زلزله تهران را منتشر کرد. این زمین‌لرزه به‌بزرگی ۵.۱ در مقیاس ریشتر و در عمق ۷ کیلومتری زمین ساعت ۴۸ دقیقه بامداد جمعه ۱۹اردیبهشت شهرستان دماوند واقع...

شناسایی منابع زمین‌گرمایی استان آذربایجان شرقی توسط سازمان فضایی ایران

1399/02/27
سازمان فضایی ایران در پروژه‌ای پژوهشی در راستای شناسایی منابع انرژی زمین‌گرمایی (geothermal energy) با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و روش سنجش از دور حرارتی، وضعیت میزان اکسید آهن را در...

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.