1399/03/06

پایش ماهواره‌ای پسماندهای آب‌های ساحلی توسط کنسرسیوم اروپایی

تا مدتی پیش، مشاهدات ماهواره‌ای دریاها به‌دلیل قدرت تفکیک پایین ماهواره‌های سنجشی و زمان طولانی برای بازنگری آن‌ها که اغلب ماه‌ها یا سال‌ها به‌طول می‌انجامید، تقریباً محدود بوده است. اما امروز داده‌های ماهواره‌های سنتینل (Sentinel) برنامه کوپرنیک (Copernicus) و توسعه فناوری‌های چندطیفی، مزیت‌های قابل‌توجهی...
پایش ماهواره‌ای پسماندهای آب‌های ساحلی توسط کنسرسیوم اروپایی

تا مدتی پیش، مشاهدات ماهواره‌ای دریاها به‌دلیل قدرت تفکیک پایین ماهواره‌های سنجشی و زمان طولانی برای بازنگری آن‌ها که اغلب ماه‌ها یا سال‌ها به‌طول می‌انجامید، تقریباً محدود بوده است. اما امروز داده‌های ماهواره‌های سنتینل (Sentinel) برنامه کوپرنیک (Copernicus) و توسعه فناوری‌های چندطیفی، مزیت‌های قابل‌توجهی برای پایش پسماندهای شناور در دریاها فراهم آورده است. در همین راستا یک کنسرسیوم اروپایی با اجرای پروژه «پایش ماهواره‌ای پسماندهای دریای مدیترانه» با ابزارهای سنجش از دور، رویکردی نوآورانه را برای ردیابی زباله‌های آب‌های ساحلی در سراسر جهان ارائه داده است.

کنسرسیوم یادشده به رهبری شرکت انگلیسی ارگانس (ARGANS Ltd) و همکاری مؤسسه تحقیقاتی ایتالیایی CNR-ISMAR، دانشگاه کادیز (University of Cadiz) اسپانیا و همچنین دانشگاه اژه (University of the Aegean) یونان، که تجربه و تخصص قابل‌توجهی در زمینه مطالعات دریایی و سنجش از دور دارند، در این زمینه فعالیت می‌کند. این کنسرسیوم از یک پردازشگر متعلق به ماهواره‌ سنتینل-۲ استفاده کرده تا بتواند به صورت خودکار، پسماندهای شناور دریایی به مساحت ۱۰ هزار کیلومتر مربع از آب های آزاد را تشخیص دهد.

پایش ماهواره‌ای پسماندهای آب‌های ساحلی توسط کنسرسیوم اروپایی

این پردازشگر به‌گونه‌ای طراحی شده که قادر است محل استقرار و تجمع طولانی‌مدت پسماندهای دریایی به طول ده‌ها متر تا بیش از یک کیلومتر را در سطح دریاهای آزاد ردیابی کند و تاکنون توانایی خود را در پایش پسماندهای دریایی به مساحت ۵۰ مترمربع به اثبات رسانده است. آزمایش میدانی پردازشگر در پایش پسماندهای پلاستیکی با ابعاد مختلف از ۲۵ تا ۱۰۰ مترمربع و ترکیبات مختلف، با موفقیت تأیید شده است.

پایش ماهواره‌ای پسماندهای آب‌های ساحلی توسط کنسرسیوم اروپایی

پسماندهای شناور معضلی فراگیر و جهانی است که به‌طور فزآینده‌ای در حال رشد می‌باشد. اگرچه استفاده از ابزارهای سنجش از دور برای پایش این پسماندها امیدبخش است، این امر با توجه به ویژگی‌ها و ابعاد مختلف این پسماندها، بازتابش طبیعی سطح دریا، پوشش ابر در محیط دریایی و چرخه جریان‌های دریایی که پسماندها را متراکم و یا پراکنده می‌کنند، همچنان با مشکلات زیادی مواجه است. گفتنی است عکسبرداری هوایی و بررسی این پسماندها از طریق کشتی بسیار پرهزینه است، بنابراین معمولاً حداکثر یک بار در سال انجام می‌شود.

خدمات و کاربردها | سنجش از دور | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

پایش ماهواره‌ای شوری خاک در اطراف دریاچه ارومیه

1398/12/25
​سازمان فضایی ایران گزارشی از پایش خاک‌های شور در اطراف دریاچه ارومیه را منتشر کرده است؛ خاک‌هایی که سطح وسیعی از کشور را فرا گرفته‌اند.

بهره‌گیری از ترکیب تصاویر راداری برای ارزیابی وضعیت کشت برنج در ویتنام

1399/02/15
حسگرهای راداری ماهواره سنجشی سنتینل-۱ (Sentinel-1) به‌لطف قابلیت‌هایشان برای انجام مشاهدات زمین با وجود پوشش ابرهای مرطوبی که معمولاً در زمین‌های تحت کشت برنج در ویتنام وجود دارد، به ارزیابی...

همکاری فائو و ژاپن برای انجام بهتر ارزیابی پوشش‌های گیاهی و کاربری‌های زمین

1399/02/11
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد یا فائو (FAO) اخیراً توافقی را به‌‌منظور تقویت و گسترش مقیاس و دامنه ابزار‌های نظارتی زمین‌مکانی (geospatial) خود با آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن (JAXA)...

شناسایی منابع زمین‌گرمایی استان آذربایجان شرقی توسط سازمان فضایی ایران

1399/02/27
سازمان فضایی ایران در پروژه‌ای پژوهشی در راستای شناسایی منابع انرژی زمین‌گرمایی (geothermal energy) با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و روش سنجش از دور حرارتی، وضعیت میزان اکسید آهن را در...

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.