1399/03/03

آزمایش موفق موتورهای فضایی پایه متان توسط دو شرکت چینی+فیلم

شرکت‌های آی‌سپیس (ispace) و لنداسپیس (LandSpace)، دو‌ شرکت فضایی خصوصی چین، در حال توسعه‌ نسل جدید موتورهای پیشران مایع جهان (موتورهای با ترکیب پیشران متان مایع و اکسیژن مایع) هستند. ‌آی‌سپیس به‌تازگی موفق شد برای سومین بار اولین موتور پایه متان چین با قابلیت استفاده مجدد را روی سکو تست گرم کند. این...
آزمایش موفق موتورهای فضایی پایه متان توسط دو شرکت چینی+فیلم

شرکت‌های آی‌سپیس (ispace) و لنداسپیس (LandSpace)، دو‌ شرکت فضایی خصوصی چین، در حال توسعه‌ نسل جدید موتورهای پیشران مایع جهان (موتورهای با ترکیب پیشران متان مایع و اکسیژن مایع) هستند. ‌آی‌سپیس به‌تازگی موفق شد برای سومین بار اولین موتور پایه متان چین با قابلیت استفاده مجدد را روی سکو تست گرم کند. این موتور که JD-1 نام دارد، دارای نیروی رانش حدوداً ۱۵ تُن بوده و قرار است روی مرحله‌ اول حامل فضایی هایپربولا-۲ (Hyperbola-2) نصب شود.

JD-1 قابلیت ۳۰ بار استفاده مجدد، تغییر نیروی رانش و تغییر جهت بردار رانش را خواهد داشت. گفته شده استفاده از این موتور با فناوری بالا سبب کاهش ۷۰ درصدی هزینه‌ ساخت پرتابگر می‌شود.

مدتی پیش‌تر نیز شرکت خصوصی لنداسپیس، فعال در توسعه‌ موتورهای پیشران مایع، موفق شد برای چندمین مرتبه موتور با قدرت تولید رانش ۸۰ تُنی پایه متان خود با نام TQ-2 را تست گرم کند. در این مرحله، نازل موتور تا ۸ درجه در جهات مختلف و با فرکانس‌ و الگوهای متنوع با موفقیت حرکت داده شد.

سازمان ها | ispace | Landspace

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

ویدئوی طراحی موتور «آرش ۲۴»

1398/12/03
پژوهشگاه فضایی ایران اخیراً از اتمام کار ساخت موتور فضایی پیشرفته‌‌ای به‌نام «آرش» خبر داده است که برای انتقال مداری ماهواره به‌کار می‌رود.

طرح جدید موتور فضاپیما با هدف کاهش مصرف سوخت و وزن+فیلم

1399/02/23
برای پرتاب یک فضاپیما به فضا سوخت بسیار زیادی لازم است. به‌عنوان مثال، برای ارسال شاتل فضایی ناسا به مدار بیش از ۳.۵ میلیون پوند سوخت نیاز بود که تقریباً ۱۵ برابر سنگین‌تر از یک نهنگ آبی...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست راکت لب در سیزدهمین مأموریت پرتاب الکترون منجر به نابودی هفت ماهواره شد+فیلم

شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) در سیزدهمین پرتاب ماهواره‌بر الکترون (Electron) خود شکست خورد و علاوه‌بر ماهواره‌بر، هر هفت ماهواره این مأموریت از بین رفتند. الکترون روز شنبه ۴ژوئیه (۱۴تیر) ساعت ۱۷:۱۹ به‌وقت منطقه زمانی شرقی (ET) از پایگاه پرتاب راکت لب در کشور نیوزلند به فضا پرتاب شد و دقایق ابتدایی مأموریت ظاهراً مطابق برنامه‌ریزی‌ها پیش رفت. دوربین‌های نصب‌شده روی الکترون ویدئوهایی را تا حدود شش دقیقه پس از پرتاب ضبط کرده‌اند که پس از شش و نیم دقیقه اعلام شد در این مأموریت مشکلی رخ داده و راکت لب در این عملیات ناکام ماند.