1399/03/02

اولین ماهواره گواتمالا با کمک سازمان ملل در مدار قرار گرفت+فیلم

اخیراً اولین ماهواره گواتمالا که توسط تیمی از دانشگاه UVG (سرواژه Universidad del Valle de) این کشور توسعه یافته، از ماژول تست ژاپنی ایستگاه فضایی بین‌المللی موسوم به کیبو (Kibo) با موفقیت در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری از سطح زمین در مدار قرار گرفت. استقرار این ماهواره مکعبی فناوری با نام کوِتزال-۱ (Quetzal-1)...
 اولین ماهواره گواتمالا با کمک سازمان ملل در مدار قرار گرفت+فیلم

اخیراً اولین ماهواره گواتمالا که توسط تیمی از دانشگاه UVG (سرواژه Universidad del Valle de) این کشور توسعه یافته، از ماژول تست ژاپنی ایستگاه فضایی بین‌المللی موسوم به کیبو (Kibo) با موفقیت در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری از سطح زمین در مدار قرار گرفت. استقرار این ماهواره مکعبی فناوری با نام کوِتزال-۱ (Quetzal-1) در مدار که برگزیده دومین دوره از برنامه کیبوکیوب (KiboCUBE) است، در ۲۸آوریل (۹اردیبهشت) صورت پذیرفت.

کیبوکیوب یک برنامه همکاری میان دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (UNOOSA) و آژانس کاوش‌های فضایی ژاپن (JAXA) می‌باشد که با هدف فراهم‌آوری فرصت استقرار ماهواره‌های مکعبی از ماژول کیبوی ایستگاه فضایی راه‌اندازی شده است. مقصود از این برنامه کمک به کشورهای در حال توسعه عضو سازمان ملل متحد برای بهبود فناوری‌های فضایی آن‌ها است.

عملیاتی‌سازی این ماهواره ۱ کیلوگرمی توسط دانشگاه UVG انجام می‌شود و از اطلاعات مشاهداتی به‌دست آمده از آن در فناوری یک ماهواره‌‌ سنجشی که در این کشور توسعه می‌یابد، استفاده خواهد شد. کوِتزال-۱ با عمر طراحی ۶ ماه که توسعه آن از سال ۲۰۱۴ آغاز شد، مجهز به یک دوربین است و هدف اصلی این مأموریت آزمایش یک حسگر چند طیفی برای به‌دست آوردن داده‌های سنجش از دور جهت مدیریت منابع طبیعی ذکر شده است.

اولین ماهواره گواتمالا با کمک سازمان ملل در مدار قرار گرفت+فیلم

این حسگر می‌تواند برای نظارت بر وضعیت حوزه‌های آبی گواتمالا، کمک در دستیابی به آب تمیز و در نتیجه بهبود بهداشت عمومی این کشور مورد استفاده قرار گیرد. دوربین مونوکروماتیکی (استفاده از رنگهای مشابه و از یک طیف در تصویربرداری) که روی این ماهواره نصب شده به‌‌همراه مکانیزم چرخشی (rotating) که امکان ثابت ماندن و یا تغییر بین چهار فیلتر نوری را دارد، برای آزمایش قابلیت سنجش از دور ماهواره آینده گواتمالا استفاده می‌شود. 

ماهواره کوِتزال-۱ ابتدا در سپتامبر۲۰۱۷ به‌عنوان برگزیده برنامه کیبوکیوب انتخاب شد. دو سال بعد و در دسامبر۲۰۱۹ به JAXA تحویل داده شد و پرتاب آن در مارس۲۰۲۰ توسط ماهواره‌بر فالکون-۹ (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) انجام گرفت. گفتنی است مأموریت پرتاب این ماهواره به‌صورت آنلاین پخش شد و بسیاری از مردم گواتمالا استقرار موفق اولین ماهواره ملی خود را از این طریق مشاهده کردند.

 

youtube ، satellitetoday ، uvg.edu ، space.skyrocket ، global.jaxa

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

تلاش فرانسه برای توسعه برنامه‌های ماهواره‌ای در آفریقا

1398/11/30
آژانس فضایی فرانسه (CNES) و مؤسسه تحقیقاتی فرانسوی IRD (سرواژهInstitut de recherche pour le développement) اخیراً برای همکاری به‌منظور پشتیبانی از برنامه توسعه فضایی منطقه ملل جنوبی (Southern...

میانمار باکمک ژاپن دو ماهواره سنجشی را توسعه می‌دهد

1399/02/28
میانمار قصد دارد دو ماهواره کوچک سنجشی را باکمک ژاپن توسعه داده و به فضا پرتاب کند. از این ماهواره‌ها که دارای وزنی در حدود ۵۰ کیلوگرم و ابعاد ۵۰*۵۰*۵۰ سانتی‌متر خواهند بود، برای نظارت بر...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را با بهره‌گیری از کشتی‌های مهار بوستر آزمایش می‌کند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) برای آزمایش اینترنت ماهواره‌ای خود با نام استارلینک (Starlink) از کشتی‌های خودران کمک خواهد گرفت؛ کشتی‌هایی که از آن‌ها برای مهار بوستر حامل‌های فضایی این شرکت استفاده می‌شود. اسپیس‌ایکس برای این منظور از کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) آمریکا برای نصب ۱۰ ترمینال استارلینک روی کشتی‌ها درخواست مجوز کرده است. ایلان ماسک (Elon Musk)، بنیانگذار اسپیس‌ایکس، پیش‌تر موفق به دریافت تأییدیه FCC برای ساخت یک میلیون ترمینال جهت ایجاد اینترنت پرسرعت جهانی شده بود. این شرکت با ساخت یک میلیون ترمینال در زمین می‌تواند اینترنت پرسرعت را برای مردم تمام جهان ارائه کند. این ترمینال‌ها قادر به دریافت سیگنال از فضا و انتقال آن‌ها به کاربران روی زمین خواهند بود.