1399/02/31

رؤیت هلال ماه شوال امسال با چالش روبرو است

علی ابراهیمی سراجی، عضو کمیته علمی ستاد استهلال استان تهران، در مورد رؤیت‌پذیری ‌هلال ماه شوال امسال گفت: «رصد ماه شوال امسال با چالش روبرو است. هلال ماه شوال در شامگاه ۳خرداد قابل رؤیت است ولی به‌راحتی نمی‌توان آن را دید.» به‌گفته این کارشناس نجوم، در لحظه غروب خورشید روز ۳خرداد، ماه در پهنه ایران...
رؤیت هلال ماه شوال امسال با چالش روبرو است

علی ابراهیمی سراجی، عضو کمیته علمی ستاد استهلال استان تهران، در مورد رؤیت‌پذیری ‌هلال ماه شوال امسال گفت: «رصد ماه شوال امسال با چالش روبرو است. هلال ماه شوال در شامگاه ۳خرداد قابل رؤیت است ولی به‌راحتی نمی‌توان آن را دید.» این کارشناس نجوم اظهار کرد: «برای رصد ماه همیشه اول می‌بایست منتظر لحظه مقارنه ماه و خورشید باشیم که در ساعت ۲۲:۰۹ دقیقه بامداد ۲خرداد اتفاق می‌افتد. از این زمان به بعد ماه وارد آسمان شامگاهی می‌شود و در اولین غروبی که بعد از مقارنه و شامگاه ۲۹رمضان باشد، یعنی ۳خرداد، می‌توان هلال ماه شوال را رصد کرد.»

وی ادامه داد: «بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در مورد رؤیت‌پذیری هلال ماه در پهنه ایران، با وجود گذشت بیش از ۲۲ ساعت از لحظه مقارنه ماه و خورشید در روز ۳خرداد، نمی‌توان به‌راحتی ماه را با چشم رصد کرد؛ درحالی‌که در شرایط معمول با چشم قابل رصد است.» به‌گفته این کارشناس نجوم، در لحظه غروب خورشید روز ۳خرداد، ماه در پهنه ایران حدودا ۶ تا ۷ درجه ارتفاع می‌گیرد و این میزان ارتفاع دلیلی برای رصد دشوار ماه شوال امسال است؛ از‌این‌رو لازم است برای رؤیت‌پذیری ماه امسال از دوربین‌های دوچشمی و تلسکوپ استفاده شود. اما با این وجود احتمال کمی هم وجود دارد که هلال در مناطق غربی ایران با چشم غیرمسلح توسط رصدگران باتجربه مشاهده گردد.» وی با تأکید بر اینکه در سال‌های قبل هم رصد سخت هلال ماه شوال وجود داشته است، گفت: «هلال شوال۱۴۳۹ هم شرایطی داشت که با چشم غیرمسلح دیده نشد.»

رؤیت هلال ماه شوال امسال با چالش روبرو است

به‌گفته ابراهیمی سراجی، رصد سخت ماه شوال امسال به‌خاطر شرایط مداری ماه است که در حالت دورتری در مدارش نسبت به زمین قرار می‌گیرد و کندتر از خورشید جدا می‌شود. وی اظهار کرد: «اولین نقاطی که می‌توانند هلال ماه را ببینند شرق و مرکز آسیا است و سپس در بخش‌هایی از خاورمیانه، آفریقا و پهنه وسیعی از آمریکا هلال با چشم غیرمسلح دیده می‌شود؛ ولی در اکثر اروپا هلال با چشم مسلح دیده خواهد شد.» ابراهیمی سراجی ادامه داد: «بنابراین رصد ماه با این شرایط در خاورمیانه مقداری چالش دارد و تنها ۰.۸۵ درصد هلال ماه روشن است که این درصد حاکی از رصد سخت هلال ماه امسال است.» به‌گفته این کارشناس نجوم، هلال ماه شوال حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بعد از غروب خورشید قابل رصد خواهد بود.

داخلی | نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصاویر زیبایی از اولین و بزرگ‌ترین اَبَرماه سال ۱۳۹۹

1399/01/20
شامگاه سه‌شنبه ۷آوریل (۱۹فروردین) ماه به کمترین فاصله با زمین رسید و ناظران زمینی شاهد اولین و بزرگ‌ترین اَبَرماه (Super Moon) سال ۱۳۹۹ و سال ۲۰۲۰ بودند. ازهمین‌رو عکاسان سراسر جهان تصاویر...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.