1399/02/30

دریافت گواهی‌نامه اعتبارسنجی طرح اختراعی مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی

طرح اختراعی مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی که توسط محققان و متخصصان پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده، گواهی اعتبارسنجی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران دریافت کرد. حسن رضایی حقیقت، رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی، با اعلام این خبر گفت: «پروژه مکانیزم میراگر...
دریافت گواهی‌نامه اعتبارسنجی طرح اختراعی مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی

طرح اختراعی مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی که توسط محققان و متخصصان پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده، گواهی اعتبارسنجی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران دریافت کرد. حسن رضایی حقیقت، رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی، با اعلام این خبر گفت: «پروژه مکانیزم میراگر جریان گردابی که به‌عنوان طرح اختراعی در مرکز مالکیت فکری و اداره ثبت اختراعات به‌ثبت رسیده، گواهی اعتبارسنجی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نیز کسب نموده است.»

رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی در خصوص اهمیت این مکانیزم‌ خاطرنشان کرد: «ماهواره‌ها شامل یک ‌سری از مکانیزم‌ها هستند که عملکردهای مورد نیاز مأموریت فضایی را انجام می‌دهند. مکانیزم میراگر دورانی به‌طور گسترده در ماهواره‌های مختلف به‌منظور استهلاک و میرا کردن ارتعاشات و حرکات ضربه‌ای در سامانه‌‌های بازکننده از قبیل آرایه‌های خورشیدی و آنتن به‌کار می‌رود.»

دریافت گواهی‌نامه اعتبارسنجی طرح اختراعی مکانیزم میراگر جریان گردابی مغناطیسی

رضایی ‌حقیقت افزود: «روش‌های مختلفی برای میرا کردن و استهلاک ارتعاشات و حرکات ضربه‌ای مزاحم در ساختارهای مکانیکی وجود دارد، ولی تعداد معدودی از این روش‌ها قادرند مزایایی همچون عملکرد بدون تماس اصطکاکی، عدم استفاده از روغن، ارتعاش داخلی پایین، بی‌نیازی به تعمیر و نگهداری در زمان انبارش و همچنین قابلیت اطمینان بالا را همزمان داشته باشند.»

وی در باره چگونگی کار این پروژه گفت: «میراگر جریان گردابی دورانی طراحی‌شده با دارا بودن مزایای فوق و با استفاده از چیدمان آهن‌رباهای دائمی، جریان‌های گردابی در یک رسانای متحرک تولید می‌کند و در نتیجه آن گشتاور مقاومی ایجاد می‌شود که باعث استهلاک ارتعاشات و حذف حرکات ضربه‌ای سامانه‌‌های بازکننده خواهد شد.»

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سفارش پنج کاوشگر به پژوهشگاه هوافضا؛ بازگشت فضانورد ایرانی

1398/11/15
محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در مراسم گرامیداشت روز فناوری فضایی اعلام کرد سفارش ساخت پنج کاوشگر طی سه سال آینده در راستای توسعه فناوری‌های لازم برای فرستادن فضانورد...

انعقاد توافقنامه همکاری میان شرکت زیرساخت و پژوهشگاه فضایی

1398/12/07
بنابر اعلام عباس سلمانی‌زاده، معاون اجرایی پژوهشگاه فضایی ایران، توافقنامه‌ای میان این پژوهشگاه و شرکت ارتباطات زیرساخت برای توسعه همکاری‌های فی‌مابین و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های دو طرف...

اعلام وضعیت پروژه‌های پژوهشگاه فضایی ایران

1398/12/10
حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، درباره پروژه‌های مهم در دست اقدام این پژوهشگاه گفت: «۳ ماهواره از ۶ ماهواره‌ای که وزیر ارتباطات اعلام کرده در نوبت پرتاب قرار دارند، در این پژوهشگاه...

ساخت نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم ثبت اختراع شد

1398/12/14
طرح «ساخت نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم» متعلق به متخصصان پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت اختراع شد.

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.